Určitě se všichni shodneme na tom, že nadměrné pití alkoholu je škodlivé. V případě mírné konzumace se ale již názory odborníků rozcházejí. A do toho vstupuje výzva nazvaná Suchý únor, při které máte vydržet měsíc bez alkoholu.
Připijme si na „zdraví“?
Lidé pijí alkoholické nápoje více než 10 tisíc let. Konzumace piva a vína se stala součástí životního stylu většiny národů. Schválně si zkuste vybavit, kdy naposledy jste řekli „na zdraví“? Konzumace alkoholu má různé důvody, je však třeba říci, že každá závislost, ať již na alkoholu, kávě, sociálních sítích, či práci je škodlivá. V této souvislosti lze použít jeden vtip, který zároveň shrnuje závislost na alkoholu: „Pane doktore, já nemám problém s alkoholem! Já mám problém bez něj.“ Velkým problémem závislosti na alkoholu, kromě zdravotních a psychických následků, je právě její plíživý nástup a častá neochota jedince přiznat si, že má s alkoholem problém.
Pijte s mírou
Že se nemá nic přehánět, platí samozřejmě i v případě alkoholu. V úvodu ale bylo již zmíněno, že někteří odborníci hovoří o zdravotních benefitech v souvislosti s mírnou konzumací alkoholu. Ačkoliv panují různé definice toho, co je a co není mírná konzumace, nejčastěji se uvádí, že jde o dva nápoje denně v případě mužů a jeden nápoj v případě žen. Máme-li být přesnější, tak v případě mužů jde přibližně o 300 ml vína, 0,8 l piva nebo 70 ml lihoviny. V případě žen pak přibližně 200 ml vína, 0,5 l piva nebo 50 ml lihoviny.
Zdravotní benefity?
Jistě vás nepřekvapilo, že se odborníci neshodnou v tom, jestli lze doporučovat mírné pití alkoholu. Čím je to dáno? Jde především o studie, které mají často rozdílné parametry, pracují s rozdílným výzkumným vzorkem (konzumenti alkoholu). Alkohol, a to především kvalitní suché červené víno, může mít pozitivní vliv na snižování nemocí srdce a cév. Snižuje také krevní tlak a stres. Ze souhrnu výsledků různých vědeckých studií lze usoudit, že vztah mezi zmiňovanými nemocemi a alkoholem ještě není dostatečně prozkoumán (výzkumy došly často k opačným výsledkům), a proto je třeba být si na pozoru i v případě mírné konzumace. Vzhledem k různým rozdílům mezi lidmi, které jsou dány i geneticky, platí, že co je pro jednoho lék, může být pro druhého jed.
Suchý únor
Suchý únor je již poměrně známý pojem. Jde o výzvu, jejímž cílem je vydržet měsíc bez alkoholu a otestovat tak svou vůli. Mnohé jistě potěší, že únor má pouze 28 dnů. Zároveň jde i o osvětovou kampaň, která ukazuje na rizika s pitím spojená. Autoři této kampaně zmiňují následující benefity abstinence: zlepší se vám spánek, energie, trávení, nebudete přibírat na váze a ušetříte peníze. Považuji to za poněkud zjednodušená tvrzení, tyto změny ve vašem životě nutně nesouvisí pouze s alkoholem. Jinak řečeno, svůj špatně nastavený životní styl nezachráníte pouze vynecháním piva k tradičnímu guláši se šesti knedlíky, navíc když následně ulehnete k televizi, u které vydržíte až do nočních hodin.
Abstinentem na měsíc?
Nyní si dovolím prezentovat čistě svůj názor na tuto měsíční abstinenci. Neliší se od jiných výzev, týkajících se např. cvičení. A z toho plyne i zásadní nevýhoda: jednorázové akce většinou nepřinášejí trvalé výsledky. V rámci osvěty ohledně alkoholu jde rozhodně o dobrou věc, nicméně nezmění názory jak (skutečných) alkoholiků, tak abstinentů. Obě dvě skupiny „vědí“ proč ne/pijí a budou v tom pokračovat i nadále bez ohledu na aktuální měsíc. Suchý únor může některým jedincům ukázat, že mají opravdu závažný problém, pokud nejsou schopni bez alkoholu vydržet a naplno se u nich projeví abstinenční příznaky. Na otázku, jestli je překonají sami bez odborné pomoci, nebo to dokonce povede k mírnějšímu pití v budoucnu, si odpovězte sami. Já osobně v zimních měsících nepiji téměř vůbec, neláká mne to, kromě občasné návštěvy hospody. Na jaře, a především v létě již pivu neodolám, ale i tak jde stále o pití v rozumné míře. Před několika lety mne má tehdy ještě přítelkyně zkoušela přesvědčit, ať vydržím měsíc bez alkoholu. Nevydržel jsem, protože jsem k tomu neviděl důvod, navíc se v daném měsíci sešlo několik oslav a „důležitých“ setkání s přáteli. A to bylo poprvé a naposledy, co jsem zkusil podobnou výzvu. A jak to vidíte vy?
Zdroje:
- https://dr.frej.cz/magazin
- https://www.bezpecnostpotravin.cz/
- https://suchejunor.cz/
- Cambridge.org: Potential health benefits of moderate alcohol consumption
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Alkohol a hubnutí – jak si dopřát skleničku na oslavu Nového roku a neohrozit hubnoucí progres?
Jistě jste již slyšeli plno rozdílných názorů na alkohol a jeho vliv na zdraví i v minimálním množství. Nejčastěji uslyšíte podobné věty: „Jedna sklenka neublíží, po troše vína se mi lépe spí...“. Někteří...
Čtěte dál