Milujete svařené víno, vaječný koňak, ale z nějakého důvodu se zříkáte alkoholu? Tyto drinky vám zachutnají a na alkohol si ani nevzpomenete… A třešnička na dortu? Nebude vás po nich bolet hlava ani se nebudete muset bát sednout za volant. Potřebovat budete jen pár ingrediencí, které až na výjimky pravděpodobně najdete doma.
Místo svařáku svařený višňový džus s kořením, čaje s příchutí punče či svařáku, nealkoholický veganský „vaječňák“… To je výčet jen některých z mnoha možností, které máte v případě, že si chcete na Vánoce pochutnat a poveselit se, i když se z jakéhokoliv důvodu chcete nebo musíte zříci alkoholu. Nejjednodušší cestou je vybrat z široké škály čajů, které napodobují chuť svařeného vína, punče nebo grogu – pro zvýraznění je můžete dochutit citronovou šťávou a medem. V případě, že máte čas a chuť si s vaším nealkoholickým drinkem trochu „pohrát“, můžete využít některý z následujících tipů (nebo postupně třeba všechny).
Cider z jablečného džusu
Kromě svařeného vína a punče se na vánočních trzích v posledních letech rozmohl i další alkoholický nápoj – svařený cider. Ten si snadno připravíte i doma, stačí svařit cider s kořením a lahodný mok je na světě. Co ale, když potřebujete vynechat alkohol? Jde to docela snadno! Jen budete muset vyměnit perlivý cider za jablečný džus! Ten svařte se skořicí a kousky pomeranče a vychutnávejte slaďoučkou dobrotu bez strachu, že vám zakalí vaše smysly!
Nealko punč
„Všechny vaše záležitosti probereme odpoledne u sklenky vánočního punče!“, volá nadšeně napravený zloduch Ebenezer Scrooge, hlavní hrdina Dickensovy Vánoční koledy, zatímco tiskne zkřehlou ruku svého písaře Boba Cratchita, jemuž právě oznámil, že mu zvýší plat a posílá ho ven, aby si koupil vlastní uhlák a mohl se u práce zahřát. Pokud se chcete zahřát podobně jako Bob, jistě vás mezi prvními vánočními drinky napadne právě punč. A ten zahřeje i bez obsahu alkoholu. Jak takovou lahůdku připravit? Uvařte do konvice silný ovocný čaj. Mezitím si do hrnce nakrájejte jablko a zasypte jej brusinkami a rozinkami. Přidejte koření na punč, přendejte na sporák, přelijte čajem a doplňte sklenkou pomerančového džusu. Vařte asi hodinku a užívejte si vůni, která se během té doby začne rozlívat po vašem bytě.
Co se děje v těle po konzumaci alkoholických nápojů?
Svařák z višňového džusu nebo čaje
Chuť i aroma tradičního svařeného vína jsou nezaměnitelné a právem spojované s atmosférou těch pravých Vánoc. I když se to na první poslech může zdát nepochopitelné, pravdou je, že tento vánoční nápoj se dá docela dobře připravit i bez alkoholu – místo vína ovšem budete muset použít višňový džus nebo silný višňový čaj. Višňový svařák mám možná v dětství připravovala babička a jakmile jej v dospělosti znovu ochutnáte, vzpomenete si na tu kouzelnou dobu a po alkoholovém svařeném vínu se vám stýskat rozhodně nebude. Jak tedy na to? Nejprve nechte v hrnci zkaramelizovat třtinový cukr (množství dle chuti – u džusu pravděpodobně méně, jen na chuť, u čaje si můžete dovolit více), poté zalijte půl sklenicí vody a přisypte koření – skořici, hřebíček, badyán, kardamom (nebo pyramidku s připraveným kořením na svařák) a kousky citronové a pomerančové kůry (bez horní hořké části). Nechte rozvonět a poté přilijte připravený čaj či džus, vařte, dokud se na tekutině nezačne objevovat bílá pěna. Poté přeceďte a podávejte.
Pudinkový vánoční likér
Slaďoučký vánoční likér chutí téměř zaměnitelný s klasickým vaječným koňakem snadno připravíte za pomoci vanilkového pudinku, vanilkového mléka a rumové tresti. Připravte si 4 vanilkové sójové pudinky, jedno vanilkové sójové mléko, 4 lžíce třtinového cukru a rumovou tresť. Na mírném plamenu zahřejte pudinky a rozmíchejte v nich cukr. Přilijte sójové mléko a rumovou tresť (dávkujte podle doporučení výrobce), prohřejte, poté odstavte a nechte vychladnout. Přelijte do lahve a skladujte v lednici, užívejte jako běžný vaječný koňak.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Novoroční péče o játra a žlučník. Jak podpořit tyto orgány po náročném závěru roku?
Hodování úspěšně skončilo. Ruku v ruce s novoročními předsevzetími, týkajícími se stravy, cvičení nebo lepšího života celkově je dobré se zaměřit na péči o játra a žlučník. Pokud se o ně dobře postaráte...
Čtěte dál