Nepříjemné bolesti hlavy dokáží zkazit celý den. Nabourají celkový rytmus člověka, který jimi trpí. Naštěstí ale existují přírodní prostředky, které pomohou tyto stavy zmírnit, abyste dokázali aspoň trochu fungovat.
Stresová nebo hormonální migréna?
Migrény se nejčastěji dostavují v důsledku stresového přetížení nebo jimi trpí ženy v různých částech menstruačního cyklu. Převážně při ovulaci a v prvních dnech nástupu menstruace. Trpíte-li menstruačními migrénami, sáhněte po kvalitním zdroji železa, pokud ho budete užívat dva dny před nástupem periody, můžete se jim vyhnout nebo je opravdu dost snížit. Při stresových migrénách doplňte do těla dobře vstřebatelný hořčík.
Migréna z dehydratace a nedostatku spánku
Bolesti hlavy a migrény se mohou objevit i pokud máte narušený spánkový režim nebo málo pijete. Nedostatek tekutin je jednou z nejčastějších příčin jejich vzniku. Dodržování pitného režimu pomůže lepší krevní cirkulaci a okysličování těla. Čistá voda, bylinné či ovocné čaje nebo chutné a výživné smoothies mohou pomoci v aktivní prevenci více než si myslíte. Dodržováním pitného režimu navíc podpoříte přirozenou činnost ledvin. Trpíte-li nedostatkem spánku, zkuste se věnovat příjemným aktivitám, které podpoří uvolnění endorfinů: sport NEBO si přečtěte si dobrou knihu.
Zchlaďte bolest hlavy
Led může být aktivním pomocníkem při výskytu migrény. Pokud už vás poctí svou návštěvou, je dobré se vyhýbat přímému světlu, které stimuluje její silnější rozvoj. Odpočívejte také v tichu, bez dosahu počítače nebo televize. Pokud si vezmete na pomoc led, uvidíte jeho působení na více frontách:
- Působí na vaskulární úrovni, má vazokonstrikční účinek, to znamená, že přiměje cévy ke stažení, sníží tak průtok krve a pocit bolesti.
- Na metabolické úrovni zpomaluje činnost endokrinního systému a snižuje spotřebu kyslíku v okolních tkáních.
- Na neurologické úrovni působí analgeticky, snižuje vodivost nervů, vede k eliminaci nervových signálů bolesti.
S migrénami pomůže i aromaterapie
Esenciální oleje jsou skvělými parťáky při migrénách. Díky svému složení jsou schopné působit jako dobrá analgetika, pracují s krevním oběhem a podporují také dobrou psychickou pohodu. Při migrénách se nejčastěji používají levandule lékařská, máta peprná a kadidlo, v závislosti na původu jejího spouštěče.
- Máta peprná vyniká obsahem mentolu, který jí dodává chladivé vlastnosti. Nařeďte kapku mátového esenciálního oleje ve lžičce rostlinného oleje, dobře rozmíchejte a namasírujte spánky a krk. Dávejte pozor, abyste se vyhnuli očnímu okolí a uším, protože máta peprná má silný dráždivý potenciál. Používání mátového esenciálního oleje je kontraindikováno u těhotných žen a dětí do 12 let, epileptiků a astmatiků.
- Levandule lékařská se hodí, stejně jako máta peprná při stresových bolestech hlavy. Má zklidňující vlastnosti, uvolňuje napětí a podporuje eliminaci únavy. Smíchejte jednu až dvě kapky ve lžičce rostlinného oleje a vmasírujte je do spánků, čela a krku. Nedoporučuje se však ženám v prvním trimestru těhotenství a v rámci předběžné opatrnosti dětem do tří let věku.
- Kadidlo ocení všechny ženy, které trpí menstruačními a ovulačními bolestmi hlavy. Podporuje prokrvení postižené oblasti a napomáhá snižovat projevy bolesti, způsobené hormonálními výkyvy. Zklidňuje rozkolísanou psychiku.
Zdroje: www.aromaweb.com, www.nhs.uk, www.webmd.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál