Alkohol k oslavám na konci roku prostě patří, a i když mu jindy neholdujeme, v těchto dnech se můžeme snadno nechat strhnout i k nadměrnému popíjení, která nám hned druhý den dá pocítit značně nepříjemné následky. Co vlastně alkohol způsobuje v našem těle, proč vzniká stav zvaný kocovina a jak moc je pro náš organizmus tento stav zátěžový? Jak se zbavit příznaků kocoviny a začít znovu co nejrychleji fungovat?
Co je to kocovina a proč vlastně vzniká?
Kocovina – stav, ve kterém se probouzíme po prohýřené noci vlivem alkoholového opojení, jistě není třeba dlouze představovat, známe ji asi všichni. Kocovina vzniká jako reakce organizmu na procesy metabolismu alkoholu, při čemž tělo využívá velké množství vody, minerálů a vitamínů. Nadměrná konzumace alkoholu má za následek znatelnou únavu organizmu, protože jeho odbourávání a náprava vzniklých škod, které v těle napáchá, bere tělu značné množství energie. Prvotním a velmi patrným následkem popíjení alkoholu je právě dehydratace, která způsobuje i onu typickou bolest hlavy, neukojitelnou žízeň a suchost v ústech.
Průběh kocoviny a jak zmírnit dehydrataci
Tělo je při kocovině dehydratované, chybí mu důležité minerály a vitamíny, játra mají spoustu práce s odbouráváním alkoholu, zvyšuje se produkce žaludečních kyselin, dochází k podráždění a překyselení žaludku.Alkohol bychom v průběhu oslav a večírků neměli především míchat, důrazně se však také doporučuje prokládat jeho popíjení dostatečným množstvím vody. Čím víc alkoholu vypijeme, tím větší následky následné dehydratace totiž bude naše tělo muset zvládnout. Nedostatek tekutin začne brzy působit i na mozkové funkce a můžou se dostavit typické nevolnosti, závratě či zvracení, ke kterému se naše tělo uchýlí i v případě, je-li nutné dostat alkohol z těla rychlejší a radikálnější cestou.
Jak zmírnit projevy kocoviny a být zase brzy fit?
Základem je dostat do těla dostatek vody. Pijte docela obyčejnou vodu z kohoutku, nesycenou a bez sladidel nebo ideálně slabě a středně mineralizované minerální vody. Poté můžete přidat i slazené bylinné čaje, při nevolnosti pomáhá dokonce i Coca cola. V průběhu kocoviny tělu pomůže právě i doplnění cukru, dále pak multivitamínové nápoje, které pomohou i s obnovením energie. Na druhou stranu však nemusí prospět podrážděnému a překyselenému žaludku, proto bychom s nimi měli počkat, až se nám udělá trochu lépe a popíjet je jen opatrně. Pro zklidnění žaludku a celkové posílení se při kocovině podává také silný masový vývar, dlouhodobě ověřeným pomocníkem je také klasická česnečka. Žaludku pomůže právě i to, že se, hned jak to bude jen trochu možné, najíte. Tučnější jídlo se doporučuje i jako prevence, tedy předtím, než začnete popíjet. Tenká vrstva tuku ochrání žaludek proti překyselení a zpomalí vstřebávání alkoholu přes žaludeční stěnu do krve. Později pomůže procházka na čerstvém vzduchu, určitě víc, než celodenní ležení v posteli.
Kocovině se nejlépe vyhnete prevencí
Konec roku chceme řádně oslavit, a tak to novoročním přípitkem obvykle ani nezačíná, ani zdaleka nekončí. Přesto bychom měli pít s rozumem a s mírou, pro naše vlastní dobro i důstojnost. Alkohol zpomaluje reflexy, způsobuje problémy s koordinací i pamětí. Zvyšuje chuť k jídlu, obvykle na to vrcholně nezdravé, protože v krvi klesá hladina cukru díky působení alkoholu. Alkohol také zvyšuje tlak a tím i riziko infarktu či mrtvice. Na druhou stranu snižuje naše rozumové schopnosti, což může být vlivem dlouhodobého pití i setrvalý stav. Alkohol je velmi zrádný a jeho zrádnost tkví ve velmi krátkodobých pocitech euforie, které snadno a rychle navodí. Odstraňuje zábrany i sebekritiku, zvyšuje výřečnost – jak se říká, nebezpečně rozvazuje jazyk. Nenechejte se proto ani při novoročních oslavách strhnout a ovládnout jeho démonem, ať vaše vystřízlivění není o to krutější, a do nového roku vykročte směle a s novou pozitivní energií!
Zdroj: cs.wikipedia.org, bezpecnecesty.cz, vimcojim.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den
Každý z nás občas zažije ten pocit – ospalost, těžká hlava, ztráta motivace a neodolatelná chuť na něco, co nás rychle „nakopne“. V moderním světě se často spoléháme na kávu, černý čaj nebo energetické...
Čtěte dál
Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Křečové žíly a léto – jaká opatření je důležité dodržovat?

Zdravé ochlazení v horku: Jak přežít léto bez klimatizace?

Sportovci si mohou dovolit více solit, sodík je důležité doplňovat hlavně v horkém počasí

Jak podpořit běžecké výkony vhodnou stravou

Zlozvyky v péči o tělo: Co neprospívá vaší pleti, ale běžně to děláte?

Iontové nápoje: ideální zdroj pro doplnění tekutin v létě, nebo pouze vyhozené peníze?

Pitný režim podle tradiční čínské medicíny

Mezinárodní den ledvin – jak účinně posílit činnost ledvin?

Dnes začíná suchý únor. Na co se můžete těšit po měsíci abstinence?

Alkohol a hubnutí – jak si dopřát skleničku na oslavu Nového roku a neohrozit hubnoucí progres?
