Za odborné spolupráce s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) pořádá iniciativa Liga otevřených mužů (LOM) už devátým rokem akci „Suchej únor“ upozorňující nejen na rizikové pití, za jehož hranou se v Česku pohybuje až milion lidí, ale také na benefity života bez alkoholu. Proč byste to letos měli také vyzkoušet?
Více sebevědomí, energie, chuti do života i do sexu, méně úzkostí, depresí a nabraných kil. To jsou dlouhodobé benefity alkoholové abstinence, na něž každým rokem upozorňuje iniciativa Suchej únor. Pravidla jsou jednoduchá, stačí se na měsíc zříci jakýchkoliv alkoholických nápojů a vydržet. Letos si pro účastníky organizátoři akce dokonce připravili praktického pomocníka v podobě knihy plné příběhů, tipů, rad a doporučení, která jim mají nealkoholový měsíc pomoci zvládnout.
Češi patří mezi největší pijany
Češi jsou ve světě známí jako milovníci českého piva a alkoholu, kteří se „za to nebojí vzít“. A data tuto pověst potvrzují: Podle různých statistik vypije průměrný Čech za rok asi 15 litrů alkoholu, více než polovina tohoto množství přitom připadá na pivo. Podle Světové zdravotnické organizace patří Češi k největším pijákům na světě a nadměrně pravidelně pije až 15 % z nás. To nejsou nijak uspokojivá data. A právě s nimi Suchej únor již několik let bojuje: Snaží se Čechům ukázat, že bez alkoholu se dá žít, a to dokonce docela pěkně.
Iniciativa cílí na celou populaci
Suchej únor se původně zaměřoval spíše na muže, kteří pijí až čtyřikrát více než ženy, nyní se ale soustřeďuje na celou populaci. Akce se může každý účastnit individuálně, kromě toho ale existuje možnost připojit se přes stránky organizátorů ke komunitě a sdílet své snažení s ostatními. Takové členství má vedle sdílení i další výhody, jako je spousta informací od psychologů a dalších partnerů, které s LOM za ta léta, co Suchej únor pořádají, začala spolupracovat.
10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?
Cílem je dokázat si nezávislost
Ačkoliv cílů, které Suchej únor sleduje, je samozřejmě celá řada, a pohybují se od benefitů zdravotně fyzických až po ty psychické, primární myšlenka je podle zakladatelů jen jedna: Jde o to dokázat sám sobě vlastní nezávislost a potvrdit si, že máme své pití pevně v rukou a nesměřujeme k situaci, nebo v ní už dokonce nejsme, kdy alkohol ovládá nás, a ne my jeho. Nikdo z lidí stojících za kampaní Suchej únor není abstinent. Jde o to vědět, že máme pití pod kontrolou. A zjistit, jak to máme zrovna my, každoročně umožňuje právě Suchej únor.
Co všechno způsobuje nadměrné pití
Jak asi každý ví, nadměrné popíjení alkoholu narušuje fyzické i psychické zdraví. Doplácí na něj játra, trávicí systém i nervová soustava. Dlouhodobá a nadměrná konzumace alkoholu vede k podstatnému úbytku neuronů odpovědných za přenos, příjem i vyhodnocování informací. Stále častěji se hovoří také o možné souvislosti rakoviny a nadužívání alkoholu. Každý také jistě z vlastní zkušenosti ví, že jakmile se napije něčeho „ostřejšího“, navštíví jej chutě, které vedou k přejídání, přibírání, vzniku nadváhy i obezity. Od špatné životosprávy je jen krůček k cukrovce, potížím se srdcem a dalším podobným nepříjemnostem. Popíjení také zvyšuje úzkosti a deprese. Pokud se ale alkoholu dokážeme vzdát, nebo pití omezit, můžeme pociťovat pozitivní efekty, ačkoliv se možná projeví spíše v horizontu dlouhodobém. Ať tak či tak, výzvu Suchej únor rozhodně stojí za to vyzkoušet, protože pokud problém nemáme, alespoň si potvrdíme, že nad námi alkohol nemá moc, v opačném případě, tedy když zjistíme, že alkohol nad námi vítězí, alespoň dostaneme šanci s tím něco udělat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Dostaňte se po porodu do kondice a zhubněte nadbytečná kila zdravým způsobem
Pokud existují věci, které lze nazvat bojem, rozhodně mezi ně patří dosažení předporodní hmotnosti potom, co na svět přivedete dítě. Protože mnohdy stresující péče o novorozence, přizpůsobení se nové rutině...
Čtěte dál
Sociální sítě zaplavil nový hit: Long Breath Diet slibuje zhubnutí jen pomocí dechu

Rozhovor s Dominikem Kodrasem: „Doplňky stravy jsme nejprve míchali ´na koleni´, díky pozitivním ohlasům jsme přešli na vlastní výrobu“

Vytvořte si svou spánkovou rutinu na míru. Místo času usínání se vyplatí řešit něco jiného

Využijme předvelikonoční postní období k restartu těla i mysli

Jizvy: Jak o ně správně pečovat, aby splynuly s okolní kůží?

Trápí vás zánět dásní, zápach z úst a citlivé zuby? Poradíme vám, jak na léčbu a prevenci

Ledvinové kameny: příčiny vzniku a přírodní léčba

Inkontinence: příčiny a léčba této nepříjemné záležitosti

Cibulí proti kašli: poradíme, jak připravit silný sirup, odvar či šťávu

Mýty o koronaviru, kterým byste rozhodně neměli věřit

Nebezpečí konzumace oblíbených energetických nápojů
