Sezona burčáku je v plném proudu a kdo tento lahodný sladkokyselý mok dosud nezkusil, má ještě čas to napravit. Právě v tomto období jsou burčáky v prodeji, přičemž kvalita je v tomto případě více než žádoucí. Prozradíme vám, jak poznat kvalitní burčák a jaké má zdravotní přínosy. Málo jich rozhodně není.
Česká specialita
Dle zákona může být burčák nabízen k přímé spotřebě mezi 1. srpnem a 30. listopadem. Označení „burčák“ skrývá částečně zkvašený hroznový mošt, nejedná se tedy o víno. Jeho výroba však musí být výhradně z hroznů sklizených a zpracovaných v České republice. Jde tedy o jakousi českou raritu. Ostatní vinařské země burčák neznají, například v Rakousku mají spíše mošt a v Německu znají až fázi mladého vína.
Pět fází
Burčák prochází při výrobě celkem pěti fázemi – tou první je fáze „sladký“, a ta připomíná spíše mošt, ve kterém ještě není moc alkoholu. Druhé fázi se říká „ve varu“, což je mimochodem ta nejoblíbenější fáze (nejen) vinařů, na kterou neváhají čekat klidně přes noc. Kvasinky jsou v maximálně možné činnosti a množství cukru a alkoholu je na stejné úrovni. Chuť je také nejlépe vyvážená, v této fázi je tedy burčák nejlahodnější. V tomto okamžiku je burčák také nejvíce zdraví prospěšný. Ve třetí fázi dojde k tzv. lámání a v burčáku začne převažovat alkohol, čtvrtá fáze, tzv. mydliňák, je o vyšším obsahu kyselin a v poslední fázi dojde k vyčištění, mošt zprůzrační a stává se z něj mladé víno.
Elixír zdraví
Ne nadarmo se burčáku říká elixír zdraví. Obsahuje opravdu mnoho prospěšných látek, zejména vitamíny skupiny B. Ty zlepšují kvalitu pokožky, zabraňují únavě a příznivě působí na nervovou soustavu. Nejprospěšnější z nich je thiamin (vitamín B1), který chrání srdce a posiluje jeho činnost. Kyselina pantotenová (vitamín B5) zase chrání zažívací trakt a prokrvuje sliznice. Skleničkou burčáku do sebe také dostanete poměrně velké množství vitamínu C, kterým tak podpoříte svou imunitu.
Burčák (zejména ten v druhé fázi) má přímo léčivé účinky na zažívání. Podporuje peristaltiku střev a působí dobře na zácpu. Pozor ale na množství, muži by neměli vypít za den více než 0,5 litru a ženy maximálně 3 dcl burčáku. Kvasinky a bakterie obsažené v burčáku jsou sice přítelem organismu, ale při nadměrné konzumaci hrozí, že nestihnete doběhnout na toaletu. Kromě vitamínů obsahuje burčák také minerální látky, jako je například železo, zinek, hořčík nebo mangan.
Fermentace je trendy. Dopřejte si burčák bez výčitek a udělejte něco pro své zdraví
Zejména z červených hroznů pochází ještě jeden antioxidant, který je nutno zmínit, a to je resveratrol. Ten má velmi příznivé účinky na srdečně-cévní systém. Resveratrol patří do skupiny rostlinných polyfenolů, které svou antioxidační kapacitou účinně dokážou bránit stárnutí buněk a předcházet tak civilizačním onemocněním. Hrozny a produkty z něj (včetně burčáku) patří mezi nejbohatší přírodní zdroje polyfenolů. Červený burčák je sice vzácnější a vyrábí se podstatně méně než bílý, ale některá vinařství jej nabízí.
Jak poznáme kvalitní burčák
Ten správný burčák, který není doslazený nebo jakkoliv upravený, se dá celkem dobře poznat. Na první pohled je důležitá barva, která by měla být ideálně světle žlutá a pokud je spíše mléčná, pak máme před sebou tu nejlepší druhou fázi. Dobrý burčák by neměl být příliš cítit alkoholem (správně obsahuje 4-6 % alkoholu), ani by neměl být moc sladký. Pokud tedy více cítíte alkohol a sladkost, navíc má barvu spíše hnědou, pak je to nejspíše způsobeno oxidací jablečného moštu, kterým byl burčák „dochucený“. Sladkost je pak důkazem, že se výrobce pokusil tento proces skrýt doslazením. Varovná může být také silnější vůně po droždí. Burčák by měl jemně perlit. A co se týká usazenin na dně nádoby, tak ty rozhodně na závadu nejsou. Zkušení konzumenti burčáku přímo vyžadují nápoj ode dna.
Na co si dát pozor při koupi
V ideálním případě bychom si měli burčák pořizovat přímo od výrobce a každý správný vinař by vás měl nechat burčák před nákupem ochutnat. A co není určitě rozumné, je nákup u silnice, kde objevíte stánek s burčákem. Žádný kvalitní vinař by něco takového nedovolil. Přímé slunce je přesně to, co burčák nepotřebuje.
Když se burčák pije v rozumné míře, dokáže skvěle podpořit zdraví. Pamatujte ale na to, že obsahuje alkohol, tak není úplně žádoucí pít ho jako šťávičku. Nezapomínejte ani na fakt, že burčák neustále pracuje a kvasí, proto pokud jste nuceni tento nápoj převážet například autem, povolujte víčko a nechte unikat oxid uhličitý. V opačném případě hrozí menší výbuch a vás čeká kompletní výměna potahů.
Potraviny, které příznivě působí na zažívání a střevní mikroflóru
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál