Teplé počasí pro řadu z nás znamená propocené koláče v podpaží, pod prsy, mokré mapy na zádech či nepříjemný zápach nohou. Takovému trapasu se snažíme všemožně vyhnout. Zdravý člověk vyprodukuje přibližně 10–12 g potu za hodinu a byť se jedná o přirozený mechanismus těla, sloužící organismu k hospodaření s vodou a minerály, k termoregulaci a fyziologické obranyschopnosti, snažíme se jej násilně vypnout pomocí nejrůznějších prostředků.
Deodoranty vs. antiperspiranty
Běžně používáme deodoranty a antiperspiranty. Jaký zástupce z těchto dvou skupin je nejúčinnější lze jen těžko určit. Významně se liší v mechanismu účinku.
Deodoranty obecně neomezují produkci potu, pouze zabraňují zápachu. Používají se vonné složky, které díky své intenzitě maskují tělesný pach. Pokud si pozorně přečteme složení takového preparátu, pravděpodobně v nich nalezneme terpeny, aldehydy či estery karboxylových kyselin. Kdo by se nejraději chemii vyhnul může sáhnout po přírodních variantách s organickými ingrediencemi, jako jsou extrakty různých bylin.
Poměrně novou kategorii tvoří výrobky s příměsí stříbra. To totiž převážně slouží k dezinfekci kůže, která je kolonizována bakteriemi způsobujících zápach.
Naopak antiperspiranty přímo zabraňují pocení, a to díky obsahu účinných látek, kolem nichž se vedou různé zdravotní diskuse. Nejvíce obávané jsou hlinité sloučeniny. U nich se předpokládá, že jakmile se dostanou do kontaktu s kůží, vznikne nerozpustná hmota, podobná gelu, která mechanicky ucpe potní žlázy a zabrání tak pocení. Není proto divu, že pokud se v přípravku hliníkové soli objeví ve vyšších koncentracích může uživatele vyděsit výskyt bulek v místě aplikace. Takového úkazu není třeba se bát, avšak je vždy nutné zkontrolovat příčinu ultrazvukem u lékaře.
V krajních případech lze aplikovat botulotoxin do kritických oblastí. Další možností je iontoforéza, pří té se využívá stejnosměrného proudu na postižené partie nebo chirurgický zákrok.
Alternativní přístupy k pocení
Jako doplňkovou terapii lze doporučit užívání léčivých čajových směsí s obsahem šalvěje. Ke koupelím se hodí dubová kůra, smrkové výhonky nebo listy ořešáku, k omývání poslouží levandule či přeslička v kombinaci s jablečným octem.
Také homeopatie nabízí řešení. Důležité je najít zkušeného homeopata, ale obecně se doporučuje Sepia oficinalis, zvláště při silném zápachu upocených nohou, naopak při zvýšené potivosti spojené s obezitou se doporučuje podávat Calcareu carbonicu v doporučeném ředění. Od výrazného nočního pocení pomůže zase Arsenicum album.
Pocení umí být nepříjemným problémem, který silně ovlivňuje psychickou pohodu, soukromý i pracovní život. Lékárny i drogerie nabízí nejrůznější možnosti. Ty mohou více či méně pomoci. Nelze však zapomenout i na nejčastější predispozice, které stav komplikují. Nejlépe si s pocením poradíme, pokud se zaměříme na odstranění příčiny, tou může být obezita, diabetes, nedostatek vitamínu D, onemocnění štítné žlázy, menopauza apod. V takovém případě se pocení stává příznakem, který bychom neměli podceňovat.
Zdroje: solen.cz, lekarnickekapky.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Správná obuv nebo vhodná strava. Jaká jsou preventivní opatření pro seniory v zimě?
Zimní období přináší kromě zasněžených strání a vánoční atmosféry i rizika spojená s úrazy a pády, zejména u seniorů. Tato skupina obyvatel je zvláště náchylná na komplikace, které s sebou kluzké chodníky...
Čtěte dál
Otužování jako klíč k lepší imunitě a k vyšší kvalitě života

Jak pracovat s imunitou dětí v podzimním období

Olivový olej jako nezdravější tuk do jídelníčku. Umíte ho správně používat?

Proskurník lékařský neboli ibišek – okrasná bylina s léčivými účinky

Kosmetické vychytávky na dovolenou k moři – přírodní repelent, tuhé mýdlo i esenciální oleje

Sluneční záření a oči – jak vypadá účinná ochrana zvenku i zevnitř?

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!

Testosteron: jak podpořit jeho přirozenou tvorbu v mužském těle?

Sonické vs. klasické zubní kartáčky. V čem nám moderní technologie pomáhá?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?
