Je skutečně mnoho důvodů, proč během zimy na plavání nezanevřít. Jeho zdravotní přínos totiž ani během chladných zimních měsíců nemizí. Plavání přináší mnoho benefitů pro tělo i mysl, byla by proto škoda považovat je za ryze letní sport, když máme tolik možností, jak se mu věnovat i v zimě!
Díky krytým bazénům dobrých úrovní, které už jsou dostupné snad v každém větším městě, není třeba s plaváním přestávat ani během zimy. A to ani v případě, že jste během zimy náchylní k nachlazení. Je třeba si uvědomit, že plavání v zimě rozhodně neznamená chodit vědomě naproti nemocem.
Plavání pro zdraví i pro dobrou náladu
Plavání má prokazatelně mnoho výhod. Pomáhá s motorickými dovednostmi u dětí, s rozvojem mozku, s koordinací a rovnováhou, zvyšuje výkon. Jeho největší přínos přitom tkví v pravidelnosti. Plavání stejně jako cvičení všeobecně uvolňuje v mozku endorfiny, chemické látky, díky kterým se cítíme dobře a máme lepší náladu. Plavání uvolňuje stres a napětí, prospíváme si i správným způsobem dýchání. Rozšiřujeme jím kapacitu plic, posilujeme svaly, a především celkovou imunitu, díky čemuž jsme proti mnoha onemocněním mnohem odolnější.
Plavání během zimy
Plavání nám pomůže zůstat v tělesné i psychické kondici, a to zvlášť během zimy, kdy kvůli počasí netrávíme moc času venku, nevěnujeme se tolik sportovním aktivitám a často se na nás podepisuje i docela obyčejný nedostatek pohybu. K tomu přičtěme podrážděnost, únavu a sklony k depresím, které jsou v zimě také častým jevem a od kterých nám pohyb ve vodě může pomoci.
Zimní plavecké kurzy pro děti – čím prospívají a na co si dát pozor?
V zimě obvykle začínají školní plavecké kurzy pro děti. Někteří rodiče je vítají, jiným naopak přidělávají starosti. Plavání v zimních měsících však pomůže dětem nejen s budováním imunity, ale utuží i jejich plavecké schopnosti, které se mohou od jednoho léta do druhého značně oslabit. Zdravé děti, které chodí plavat i v zimě, se snáze ubrání riziku chřipky a nachlazení. Pokud jde o rýmy či ušní záněty, které rodiče často přisuzují právě zimnímu plavání, stačí dbát určitých pravidel. Je nutné pečlivě vysušit vlasy a nezapomenout ani na vytření vody z oblasti zevního ucha. Nutné je také dodržovat aklimatizační proces a nenechat dítě vyběhnout rychle ven. Je vhodné setrvat ještě nějakou chvíli uvnitř budovy plaveckého bazénu a nechat tělo pomalu přivyknout prostředí. Nesmíme zapomínat ani na dostatečné vrstvy oblečení, a především na teplou šálu a čepici.
Plavání a otužování v bazénu
K dokonalé obraně a posílení našeho imunitního systému je vhodné spojit plavání s otužováním. V plaveckém bazénu je k tomu vhodná příležitost, i když venku je teplota třeba kolem nuly a nikdo z vašich známých se k vám při této blahodárné činnosti nepřidal. Nezbývá, než přesvědčit je i sebe, že i v zimě je třeba o své zdraví pečovat a není jednodušší způsob než právě plavání, nejlépe spojené i s otužováním. Ve většině bazénů jsou k dispozici také sauny nebo parní komory, saunování s následným prudkým zchlazováním ve studené vodě nás obohatí o zdraví prospěšné účinky otužování. Postupně tak můžete překonat odpor ke studené vodě a osvojit si další způsoby otužování, které pro vás bude novou ozdravnou zkušeností. Výsledkem je příjemná únava a celkové uvolnění, psychické i fyzické osvěžení a nově nabytá energie.
Zdroj: totalniplavani.cz, plavani-zabicka.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?
Alergie jsou dnes již tak běžnou součástí života, že se často neberou příliš vážně. Představte si však, že alergie je jako nepřítel, který neustále útočí na naše tělo. Občas jeho ataky mohou být neškodné...
Čtěte dál
Kreatin: zázračný doplněk stravy nebo vyhozené peníze?

Syndrom suchého oka: co je jeho příčinou a jak vypadá doporučená léčba

Pilates – cvičení, které posílí celé tělo a je stále velmi v módě

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač

Preventivní prohlídky – jak často na ně máme nárok a co zahrnují?

Jak vyzrát na nepříjemné pocení? Pomohou deodoranty, ale i přírodní prostředky

Správný postup vyndání klíštěte a co byste určitě dělat neměli

Ideální tepová frekvence pro spalování tuků: mýtus nebo realita?

Antibakteriální gely – čtěte složení a dávejte si pozor na tyto látky

Jak zlepšit zdraví a imunitu prostřednictvím základních úprav jídelníčku
