Přichází tolik očekávané jaro, můžeme se těšit na vyšší teploty, sluníčko, zelenou a rozkvetlou přírodu. Očekáváme, že se nám rozšíří seznam venkovních aktivit, které si jednoduše toužíme užít. Všechno bohužel může zhatit jarní únava. Místo, aby do nás vjel elán s energií, děje se pravý opak. Jarní únavou trpí podle odhadů až tři čtvrtiny populace. Proč, když všechno okolo ožívá, lidé se často v tomto období perou se ztrátou životní síly?
Co zaseješ, to sklidíš
Důvodem jarní únavy může být, podle některých odborníků, nevhodný životní styl během proběhlé zimy. Ke slovu se hlásí nedostatek pohybu, nižší příjem vitamínů a minerálů z ovoce a zeleniny, oslabená imunita ze zimních viróz, prochladnutí apod. Zimní období jednoduše představuje pro organismus vyšší nároky, které často, z nejrůznějších důvodů nevyslyšíme. Rychlejší pracovní tempo nás nenechá zpomalit tak, jak to příroda zamýšlela a na jaře už jednoduše doklusáváme z posledních sil. A není se čemu divit! Běžně využívané zdroje se nám ztrácí – sluneční svit je slabý, v organismu začíná chybět vitamin D, důležitý nejen pro imunitu, která je tak ohrožena. Nemá nás co zahřát. K únavě významně přispívají nízké teploty, které nás udržují více doma a znepříjemňují podmínky pro přirozenou procházku venku. V zimě také saháme po energeticky vydatnějších potravinách, což je v pořádku, ovšem komu by se chtělo následně tahat zatěžující „zimní" kilogramy?
Prevence
Bohužel, jarní únava není klasifikována, jako nemoc, neschopenku nám na ni lékař nenapíše, i když se můžeme cítit opravdu mizerně. Pojďme tomuto stavu zkusit alespoň předcházet.
Odborníci se shodují, že přiměřená aktivita během zimy je vhodnou prevencí před jarním útlumem. Pobyt na horách by byl ideální, ovšem ne vždy se poštěstí, avšak i ve městech je možné se rozpohybovat. Tradiční čínská medicína naopak vsází na pomalost a doporučuje aktivity zaměřené na sebereflexi, meditaci, čtení a další činnosti, které budou uklidňovat naši duši a celkově zklidní. Ze spojení těchto dvou rozdílných pohledů vychází jako ideální jóga, čchi-kung, tai-chi apod.
V zimě se dříve stmívá, a tak i náš odchod do postele by měl být dřívější. Ze spánku můžeme načerpat mnoho sil, stejně jako z vyvážené stravy, která i přesto, že je kaloričtější, může být prospěšná. Záleží na našem výběru! Kuchyně bohatá na vitamíny ze skupiny B, pomůže zatočit s únavou obecně. Snížit její míru a dopad dokáží také hořčík, železo a vitamín C či méně známý Koenzym Q 10. Koenzym Q 10 jako zdroj vitality najdeme v potravinách typu špenát, brokolice, kukuřice, vojtěška apod. Pokud už je na prevenci pozdě nabízí se i životabudiče v podobě adaptogenů – ženšen, ashwagandha, klanopraška, maca atd.
Přetrvávající únavu není dobré brát na lehkou váhu. Pokud jste se zimě oddali podle všech pravidel, a přesto není možné si příchod jara užít a vyčerpání trvá déle než 5 týdnů, váš zdravotní stav se nezlepší, nebo se postupně přidávají i jiné zdravotní obtíže, zajděte ke svému praktickému lékaři, velmi snadno se jarní únava dá zaměnit za závažnější diagnózu.
Zima má být obdobím zpomalení a zastavení se, jak se nám to podařilo, poznáme teprve na jaře.
Zdroje: cpzp.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál