Pilates je druh cvičení, které má stále mnoho příznivců (především mezi ženami) a na žebříčku oblíbenosti se drží už dlouho. Proč vlastně? Je to jednoduché. Pilates nemá tělo týrat a drasticky vyčerpávat, naopak obnovuje ztracenou energii a dodává tělu vitalitu. Je však třeba věnovat se mu pravidelně, jen tak přinese kýžený užitek.
Pilates cvičení přispívá k lepšímu držení těla, dodává svalům kyslík a podporuje lepší cirkulaci krve. Principem tohoto cvičení jsou pomalé a soustředěné pohyby, které doprovází uvědomělé dýchání. Nepleťme si však pilates s jógou. Pilates je více o procvičení těla, zatímco nezanedbatelnou součástí jógy je meditace.
Kdo vytvořil původní cvičební program pilates a proč?
O cvičení pilates jste už určitě slyšeli a možná vás i láká jej vyzkoušet. Nevíte ale, co všechno cvičení obnáší a bude-li právě vám jednoznačně vyhovovat. Možná jste už vyzkoušeli různé druhy cvičení, ale u žádného jste zatím nevydrželi. Je tedy na čase zjistit, v čem je pilates jiné a proč mu dát šanci. Podobně jako jóga tak i pilates se soustředí na správné držení těla, rovnováhu a flexibilitu. Riziko úrazu při tomto typu cvičení je minimální. Během cvičení aktivně zapojujete svou mysl a soustředíte se na harmonii dýchání spolu s plynulými pohyby těla. Cvičení bylo vytvořeno německým stolařem a gymnastou Josephem Pilatesem, který měl za cíl vymyslet účinný rehabilitační program pro zraněné vojáky a tanečníky. Sportovci využívají prvky pilates k rehabilitaci i dnes.
Pilates – pro koho je a není vhodné?
Pilates může cvičit každý, nezáleží na věku, pohlaví ani kondici. Je vhodné pro pokročilé i pro úplné začátečníky, kteří teprve hledají cestu k pravidelnému pohybu. Přesto jsou určité skupiny lidí, kteří by měli nad pilates uvažovat teprve po poradě s lékařem. Jsou to především těhotné ženy, jímž by mohly cviky prováděné nesprávným způsobem znatelně ublížit, dále pak lidé po operaci páteře a ženy bezprostředně po porodu. V těchto případech je vhodnější individuální cvičení zaměřené na dané potíže a také vhodný časový odstup, například právě ženy po porodu by měly se cvičením počkat asi dva měsíce. Rizikovou skupinou jsou také osoby s velkými bolestmi zad, které mohou být důsledkem mnohem závažnějšího problému, než je špatné držení těla. Vždy je vhodné poradit se nejprve se svým lékařem nebo také fyzioterapeutem.
Jaký je rozdíl mezi pilates a jógou?
Jóga a pilates-tyto dvě formy cvičení se zdají být velmi podobné, přesto je mezi nimi rozdíl. Jaký? Tak předně, jóga byla vyvinuta zhruba před tisíci let, první zmínky o ní jsou staré dokonce pět tisíc let a pocházejí ze severní Indie. Pilates je v porovnání s jógou vlastně v plenkách, tohle cvičení je staré okolo stovky let. Hodiny pilates se od sebe příliš neliší, při provádění pohybů se soustředíme na sílu středu těla a procvičení všech partií. Samotné cvičení však od doby svého vzniku samozřejmě prošlo určitým vývojem. Postupem času byly vyvinuty nové cviky a pohyby, které se zaměřují na nápravu symptomů moderního života, například následky celodenního sezení v kanceláři, nedostatek aktivního odpočinku, svaly ztuhlé jednostranným zatížením a podobně.
Zdroj: BLOG trxsystem.cz, BLOG Myprotein
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Fyzioterapie pomůže nejen s bolestí zad, ale i s menstruačními bolestmi. Co tento přístup nabízí?
Bolestivá menstruace, známá také jako dysmenorea, může být pro mnoho žen velmi obtěžující. Vedle běžně užívaných léků jako je ibuprofen existují také alternativní přístupy, které mohou pomoci snížit bolest...
Čtěte dál