Jak si připravit relaxační bylinkovou koupel v teple domova?

Jak si připravit relaxační bylinkovou koupel v teple domova?
zdroj: Adobe Stock

V zimě taková procedura v horké voňavé koupeli rozhodně přijde vhod. Nejenom, že si tělo a mysl báječně odpočinou, ale při správném výběru koupelových přísad dostane odpovídající péči i pokožka. Vyberte si takovou, co vyhovuje právě vám.

Výhodou bylinkových koupelí je fakt, že se dají sestavit podle vlastních preferencí či na míru pleti a zdravotnímu stavu. Používají se sušené byliny, které seženete v lékárnách nebo specializovaných prodejnách, případně e-shopech.

Vůně heřmánku
Příjemně kořenité aroma a také protizánětlivé účinky dělají z heřmánku jednu z nejoblíbenějších bylinek. Koupel si připravíte následujícími způsoby. Vezmete dvě hrsti sušeného heřmánku, vložíte do hrnce, spaříte litrem vody a necháte dvacet minut louhovat. Pak přecedíte a vlijete do vany s teplou vodou. Anebo použijte domácí heřmánkový olej, který vyrobíte takto: do tmavé láhve vložíte sušené bylinky, v létě lze použít i čerstvé, zalijete olivovým olejem, láhev pevně zašroubujete a postavíte na teplé a slunné místo. Jednou za pár dnů protřepete. Zhruba po 4 týdnech obsah přelijete přes husté sítko do další tmavé láhve a olej je hotový. Do koupele stačí přidat pár kapek.

Je dobré vědět, že ač je heřmánek opravdu léčivý a hodí se například i pro kojence, je také poměrně častý alergen. Než se do něj ponoříte, vyzkoušejte jeho účinky na malém kousku těla.

Levandule pro dobrý spánek
Legendární vůně levandule někomu připomene prázdniny u babičky, jinému dovolenou v Provence. Pěstuje se v několika barevných odstínech, ale nejznámější a nejoblíbenější je právě modrá. Levandulová lázeň snižuje nervozitu, stres, krevní tlak a pomáhá proti nespavosti. Jelikož prokrvuje pokožku, je také vhodná při léčbě revmatismu a hojí povrchové rány na kůži. Připravuje se stejně jako heřmánková, tj. hrst květů spaříte litrem horké vody, necháte vyluhovat, přecedíte a vlijete do vany. Zkusit můžete i levandulový olej.

Koprová lázeň
Hlavní přísadou této koupele je totiž kopr, který pomáhá obzvlášť v případech lámavých vlasů a nehtů. Skvěle funguje také proti únavě z přepracování, které může způsobovat nervozitu a špatný spánek. Koprová lázeň vás zbaví stresu a zklidní mysl, což má za pozitivní následek i snížení krevního tlaku. Její příprava je opět jednoduchá, hrst kopru přelijete půl litrem vody, necháte 15 minut louhovat, scedíte a vlijete do vany s připravenou vodou. 

Březová relaxace
Listy břízy se používají k vnitřnímu pročištění organismu hlavně s koncem zimy a v prvních jarních týdnech. Koupel si ovšem můžete dopřát během celého roku. Břízu oceníte zejména pro její pomoc s revitalizací pokožky a podpůrnou péči o vlasový porost. Místo klasického nálevu tentokrát vyzkoušejte účinky bylinného měšce, který se připravuje takto:  do plátěného pytlíku nasypete hrst březového listí, zavážete a ponoříte do vany s vodou. Účinné látky se budou uvolňovat postupně během koupele.

Tipy na závěr
Bylinkovou lázeň si dopřejte alespoň dvakrát týdně. Po koupeli se neutírejte, ale nechte tělo oschnout. Případně se jenom zabalte do osušky, která vsákne vlhkost. Tak prodloužíte účinky bylinek. 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!