Jak může strava pomoci se syndromem suchých očí?

Jak může strava pomoci se syndromem suchých očí?
zdroj: Adobe Stock

Zdravé stravování podporuje všechny v těle fungující systémy. Ani oči nejsou výjimkou. I ony totiž potřebují vitamíny a minerály, které snižují riziko potencionálních potíží a chrání váš zrak. Syndrom suchých očí není rozhodně nic příjemného, ale i zde platí, že vhodný jídelníček může výrazně pomoci.

Syndrom suchého oka je dnes poměrně častý. Projevuje se častým a výrazným pálením očí. Oko ztrácí schopnost tvořit slzy a mění se i kvalita slzného filmu. Ten běžně sestává ze tří složek – oleje, hlenu a vody. Všechny tři dohromady pak oku poskytují nutnou ochranu a vlhkost. Pokud některá z nich chybí, slzný film je nestabilní a oko ztrácí přirozenou ochranu. To může vést k poškození povrchu oka i k dalším zdravotním potížím.

5 klíčových živin pro zbavení se příznaků syndromu suchého oka
Předpokladem správné léčby je v první řadě správná diagnóza. Základním opatřením je potom dostatečná hygiena očních víček, zmírnění stresu, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, odpovídající pitný režim a také zdravé stravování. Pokud chcete zlepšit zdraví očí a zbavit se příznaků syndromu suchého oka, zaměřte se na tyto klíčové živiny.

Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 MK pomáhají tišit záněty v oblasti očních víček nebo na povrchu oka. Povzbuzují k činnosti žlázy zvané meibomské, které tvoří mastnou část slz. Právě olej se stará o to, aby slzy moc rychle nevyschly. Skvělým zdrojem omega-3 MK jsou ryby, zejména pak makrela, čerstvý tuňák, losos, sardinky a sleď. Z rostlinné říše jsou nejlepšími zdroji rostlinné oleje, ořechy a semena (zejména semínko lněné, konopné nebo chia).

Lutein a zeaxantin
Tyto dva antioxidanty snižují pravděpodobnost chronických očních onemocnění. Oční buňky udržují zdravé a funkční. Najdete je ve vejcích, kukuřici a zelené zelenině, jako je kapusta, brokolice a špenát.

Vitamín C
Tento antioxidant, nazývaný také kyselina askorbová, je důležitý pro zdraví krevních cév v očích. Užitečný je zejména při prevenci katarakty, ale pomáhá také celkovému očnímu zdraví. Nejlepšími zdroji vitamínu C jsou: černý rybíz, šípky, citrusy, brambory, paprika, rakytník nebo brokolice.

Vitamín E
Vitamín E je antioxidant a chrání buňky v očích před poškozením. Také posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Najdete jej v pšeničných klíčkách, mandlích, slunečnicových semínkách, batátech, arašídech, ale také v listové zelenině.

Zinek
Zinek podporuje tvorbu melatoninu, pigmentu chránícího vaše oči. S nedostatkem zinku se zvyšuje riziko oční infekce. A jelikož tělo zinek neumí vytvořit samo, je třeba jeho zásoby setrvale doplňovat odpovídající stravou. Zinek získáte z potravin jako jsou žloutky, hovězí a vepřové maso, losos, mléčné výrobky, fazole, ořechy a hlavně dýňová semínka.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Mák je nedoceněnou plodinou. Proč stojí za to ho zařadit do jídelníčku?

Mák je nedoceněnou plodinou. Proč stojí za to ho zařadit do jídelníčku?

Cizinci se často diví, že si u nás v České republice tak libujeme v makových náplních. Ve světě je totiž tato plodina známá především jako opium, proto nemá mák moc dobrou pověst. Jeho nutriční hodnota...

Čtěte dál
10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

Sport a obecně pohybová aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Hobby sportovců neustále přibývá a to je dobře. Dnes...
Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho...