Léto si každý spojíme s teplem, sluníčkem, koupáním, dovolenou a podobnými věcmi charakteristickými pro toto období. Je to ale také ideální čas na trávení volného času aktivním způsobem, v přírodě a na čerstvém vzduchu. Podíváme se nyní na některé vybrané sportovní činnosti, které jsou nejen zábavné, ale uděláte tak něco i pro své psychické a fyzické zdraví.
Typické letní aktivity
(množství spálených kcal je orientační, záleží na našem tempu, terénu)
Turistika
Nejpřirozenější pohyb – chůze. Pokud chcete začít s nějakou aktivitou, zkuste prostě chodit. Okolo nás je spousta krásných míst, o kterých často ani nevíme, obujte si pohodlné boty, dejte batoh na záda a vyrazte! Zábavnou formou je i geocaching, který vám pomůže objevovat nová místa, navíc získáte spoustu zajímavých informací, nudit se rozhodně nebudete. Zapojit se může celá rodina. Pokud vás turistika opravdu chytne, můžete podniknout větší a delší túry, záleží už pouze na vás. Při hodinové chůzi můžete spálit okolo 400 kalorií.
Běh
Tuto aktivitu může dělat každý, potřebujete pouze pohodlné oblečení a boty s dobrým tlumením. Běháním posílíte především svaly stehenní, hýžďové, lýtkové, celý střed těla, ale i břišní a zádové svaly. Běháte-li technicky správně, zapojíte však celé své tělo, včetně rukou. Získáte skvělou fyzičku a můžete spálit až 600 kalorií za hodinu.
Cyklistika
Skvělou možností je jízda na kole. Nezatěžuje klouby dolních končetin, rozproudí oběhový systém a zvyšuje kapacitu vašich plic. Ze začátku si vybírejte kratší a jednodušší trasy, dělejte si pauzy. Postupně zjistíte, že zvládnete více. Jedná se o velmi zábavnou formu sportu, která vás jistě upoutá. Navíc průměrně spálíte až 600 kalorií/hod.
Plavání
Letní počasí nás ke koupání prostě vybízí. Pojďte zkusit ale opravdové plavání, které je skvělou aerobní aktivitou. Nejen že zapojíte a posílíte celé své tělo, spálíte ale kolem 500 kalorií za hodinu (v závislosti na intenzitě plavání). Jaký styl plavání zvolíte, je jen na vás. Styl prsa je nejjednodušší a nejběžnější, nicméně zkuste třeba styl kraula nebo potápějte hlavu při každém tempu. Jedná se o náročnější techniky, které však přinesou své výsledky.
In-line
Kolečkové brusle jsou stále čím dál více oblíbené, a to mezi všemi věkovými kategoriemi. Při bruslení se zapojují zádové svaly, ale především svaly dolních končetin a hýždí. Pokud s bruslením teprve začínáte, zvolte si rovný terén a tempo, které vám vyhovuje. Pro pokročilejší je pak možno vybírat i takové trasy, které mají menší kopečky. Při bruslení spálíte kolem 500 kalorií za hodinu.
Tenis
Lze jej hrát i v tělocvičně, nicméně čerstvý vzduch a krásné počasí nám hru ještě zpříjemní. Tenis zlepší vaši koordinaci, posílí celé tělo, a to především nohy, paže a celý střed těla. Je to velmi intenzivní cvičení. Spálit můžete ale až 600 kcal/hod.
Plážový volejbal
Volejbal je zábavná hra a zároveň sportovní aktivita, kterou můžete hrát se svými přáteli. Že přitom trénujete své tělo a spalujete kalorie, si ani nebudete uvědomovat, zlepšíte si tak ale i svoji koordinaci. Povrch písku je navíc nestabilní, což ještě znásobí váš energetický výdej a zapojíte více svalů (především hluboký stabilizační systém páteře), pískový terén navíc prospěje i vašim chodidlům, kyčlím a zádům. U volejbalu lze spálit okolo 500 kalorií za hodinu.
Některé zásady při sportování v teplém počasí
Dostatečně pijte
Pitný režim je v horkých dnech důležitý. Pokud k tomu ještě přidáte sportovní aktivitu, je nutné hlídat si pitný režim o to více. Předejdete tak riziku dehydratace, organismus bude lépe fungovat a tím pádem i lépe spalovat. Množství tekutin závisí nejen na vašich tělesných proporcích, ale i na druhu sportovní aktivity. Může se pohybovat ale až kolem pěti litrů. Ideální je čistá voda nebo neperlivé minerálky. Na trhu najdete i hypotonické či isotonické nápoje. Isotonické nápoje mají vyšší obsah minerálů a energie, proto jsou žádoucí hlavně při intenzivnějších sportech. Naproti tomu hypotonické nápoje mají nižší obsah minerálů a energie, a tak se lépe a rychleji vstřebávají. Vhodné jsou tedy při dlouhodobější a méně náročnější aktivitě.
Nesportujte v pravé poledne
Určitě víte, že slunce je v pravé poledne nejsilnější a nedoporučuje se pobývat na něm příliš dlouho. Jednak z důvodu většího rizika dehydratace, ale hrozí i spálení, což může vést až k nádoru na kůži. Při sportování buďte tedy obezřetní a choďte spíše zrána nebo navečer, kdy je počasí příjemnější a sluníčko šetrnější. Nezapomínejte ani na vhodné opalovací krémy s SPF faktorem podle typu vaší kůže a intenzity slunečního záření.
Poslouchejte své tělo
Je velmi podstatné, abyste vnímali své tělo. Může se stát, že se na danou aktivitu, kterou provozujete třeba i pravidelně, nebudete ten den cítit. Raději vynechejte nebo si jej ulehčete (zaběhejte si kratší trasu, zaplavejte si méně bazénů apod.). Naše tělo se někdy na takový výkon prostě necítí a v horkých dnech je to ještě pravděpodobnější. Nevyčítejte si to a raději více ten den odpočívejte.
Zdroje: vimcojim.cz, rawphysicalfitness.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Glykogen jako rezervoár rychlé energie. Jak navýšit jeho zásoby v těle?
S pojmem glykogen se mnozí z vás jistě setkali. Možná i dokonce tušíte, že jde o zdroj energie pro lidské tělo. Co to přesně ten glykogen je, kdy vzniká a proč je ve spojitosti se sportovním výkonem tak...
Čtěte dál
Wakeboarding – vodní sport pro nadšence i amatéry

Oblíbená letní zelenina, která dodá vodu, antioxidanty a vitamíny

Sezóna českých borůvek je v plném proudu. Jak se lehce a přírodně zbavit fialových rukou?

Boty pro ploché nohy? Na oblíbenou letní obuv, žabky, rovnou zapomeňte

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Zmrzlina: jaká má nejvíce kalorií a jaká je naopak nejvhodnější pro děti?

Antibiotika jako prevence na dovolené? Rizikové a nežádoucí. Proč?

Iontové nápoje: ideální zdroj pro doplnění tekutin v létě, nebo pouze vyhozené peníze?

Oblíbená typická jídla v zemích letních dovolených. Na co se můžete těšit?

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace
