Wakeboarding neboli ve zkratce „wake“ je vodní adrenalinový sport, který je jakousi kombinací vodního lyžování, surfování a snowboardingu. Při wakeboardingu je jezdec upevněn na speciálním prkně a tažen na laně za lodí, ve vysoké rychlosti. K tomuto druhu sportu si nachází cestu i stále více Čechů, dá se totiž provozovat i v našich podmínkách.
Díky vysoké rychlosti může zkušenější jezdec čili wakeboardista jezdit po vodní hladině a provádět různé wakeboardingové triky. Původní skurfing používal ručně tvarovaná prkna bez vázání, která byla upravena speciálně pro tažení za člunem. Dnes je skurfing nahrazen moderním wakeboardingem, který používá i speciální vázání.
Wakeboarding – technika jízdy
O wakeboardingu se říká, že je to sport pro každého. Techniku jízdy zvládne časem každý, ale nic se nemá uspěchat. Někomu bude stačit pár praktických jízd, někdo bude potřebovat delší čas, důležité je vytrvat v nadšení. Je to sportovní aktivita vhodná pro každého a pro všechny věkové kategorie, není důležitá vypracovaná kondice ani zvláštní znalosti. Vše spočívá v dovednosti správně vyjet a udržet rovnováhu na wakeboardu. V současnosti má wakeboarding mnoho různých podob a stylů, včetně kneeboardingu a wakeskatingu. Když se snažíte postavit na wakeboard, přeneste 60 % své váhy na přední nohu. Zvládnutí srovnání nohou a stání rovně určitě chvíli potrvá, ale čím je lano kratší, tím je to celé snadnější. Začátečníci by měli mít tažné lano kratší a tažnou rukojeť držet ve spodní části těla.
Vybavení pro wakeboarding
- Motorový člun nebo tažný drak (poháněný větrem)
- Prkno na wakeboarding – při jeho výběru je třeba brát v potaz jeho rozměry, prohnutí wakeboardu a plánovaný styl jízdy, tedy jízda za člunem nebo na drakovi.
- Vázání na wakeboard – při jeho výběru platí, že by v něm měla noha sedět pevně ale pohodlně.
- Pokud jde o oblečení, v létě postačí pro náhodný wakeboardový zážitek tričko a šortky, pro pravidelný sport už bude vhodnější neopren.
- Neopren – je k dispozici v pánském i dámském provedení, díky němu si ušetříte odřeniny při nechtěných pádech a budete chráněni před vodou i chladem.
- Ochrannou helmu (nejlépe tu určenou do vody) a vestu (ta pro wakeboarding má řadu ochranných prvků pro tlumení nárazů).
Kde u nás provozovat wakeboarding?
Wakeboarding je sport, který můžete vyzkoušet jak u moře, tak i v našich vodních podmínkách. Ideální možností bude některý wakeboardový klub, kde vám poradí a případně i zapůjčí prkno na první vyzkoušení. U nás je hned několik lokalit, kde si tento sport zkusit a zjistit, bude-li pro vás tím pravým. Jednou z nich je ve Stráži pod Ralskem, kde funguje vlek pro pokročilé i dvousloupý vlek pro začátečníky. Další park je na Těrlicku, u Brna i na Hlučíně. Jeden z novějších parků je i v Hradci Králové, nově byl postaven wakepark také v Praze na Džbáně a v Hostivaři.
Pro největší nadšence začíná sezona tohoto sportu už brzy na jaře, končí pak obvykle koncem září, kdy se konají poslední wakeboardové závody a následuje uzavírání areálů.
Zdroj: forlis.eu, redbull.com, horydoly.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál