Nejen pohyb, ale především aktivní způsob života je pro některé z nás samozřejmostí. To, že je s naším pohybovým aparátem něco špatně, si bohužel často uvědomíme, až když je pozdě. Příkladem mohou být bolesti krční páteře, nebo dokonce vyhřezlé ploténky. Jde o problémy, které často souvisí se sedavým zaměstnáním. Příčin ale může být mnohem více…
Moderní životní styl je dalece vzdálený nejen životu našich předků, ale také tomu, co je pro nás zdravé. Velká část lidí tráví hodiny zavřená v kancelářích, v sedě a shrbená u počítače, nebo prováděním monotónních činnosti. Pokud k tomu ještě přidáme noční směny, nedostatek odpočinku, vhodné stravy, tak si zaděláváme na problém, které se odráží nejen na našem zdraví fyzickém, ale také psychickém. Toto všechno spolu úzce souvisí.
Bolesti krční páteře
Častou příčinou těchto bolestí je absence toho, k čemu nás pohybový aparát slouží: pohybu. Nedostatek chůze a nadbytek sezení – v kanceláři, na gauči u televize, v autě a MHD. Málokdo ví, jak správně sedět, a ještě méně lidí si po namáhavé práci najde čas na cvičení. Výhodou je, že díky správným návykům lze tyto bolesti více, či méně eliminovat:
- Monitor mějte ve výši očí, pokud máte notebook, snažte se ho vypodložit. Existují i speciální ergonomické podložky pod myš, které uleví vašemu zápěstí.
- Sedět bychom měli na obou sedacích kostech. Pánev, hrudní páteř a hlava tvoří pomyslnou spojnici.
- Dejte si pozor na předsazení brady a hlavu padající dopředu. Nejčastější příčinou je sledování mobilního telefonu. Předklon hlavy vytváří na naši krční páteř obrovský tlak. Obě chodidla by měla být na zemi, kolena tvoří pravý úhel se zemí.
- Pozor si dejte při zvedání těžkých věcí, nebo např. nošení nákupů. V obou dvou případech platí udržení rovných zad. Pokud chcete zvedat těžké břemeno, postavte se nad něj a z pozice dřepu se narovnejte kolmo vzhůru.
- Pokud to lze, co nejčastěji přerušujte sezení chůzí, případně měňte polohu při sezení.
- Ačkoliv to bylo zmíněno několikrát, tak to znovu zopakuji: i obyčejná pravidelně prováděná chůze dokáže ulevit od bolesti zad. Pokud ještě přidáte vhodnou kombinaci posilování a protahování často zkrácených svalů, můžete si ušetřit peníze např. Fyzioterapeuta, ale především si zdraví.
- S návštěvou fyzioterapeuta ale rozhodně neotálejte, nejenže vám ukáže vhodné cviky, ale také vám pomůže upravit vaše často špatné pohybové návyky.
Když nás trápí ploténky
Osteochodróza je onemocnění způsobené degenerativním procesem meziobratlové ploténky. Meziobratlové ploténky jsou pružné chrupavčité destičky. Jejich úkolem je zpevnění páteře, zároveň ji také udržují pružnou a napomáhají její pohyblivosti. Její příčinou je opět nedostatek pohybu nebo jednostranné zatížení – způsobené například již několikrát zmiňovaným nevhodným a dlouhodobým sezením. Následkem je nedostatečná výživa chrupavek. Ploténky ztrácejí svou pružnost, vysychají a ubývají i na objemu. Výsledkem může být jejich vyhřeznutí, nebo prasknutí. Výhřez meziobratlového plotének v krční páteři se projeví bolestí v oblasti krční páteře a šíje. Dochází ke zvýšenému svalovému napětí a bolest často vystřeluje až do horních končetin. Může se též objevit bolest hlavy, zhoršení sluku a zraku, mravenčení v zádech, či necitlivost a nedostatečná termoregulace spodních končetin (studená chodidla).
Toto onemocnění bohužel vyžaduje cílenou léčbu, v případě výhřezu ploténky se také často nevyhnete operačnímu zákroku. Kromě režimových opatření je důležitá strava: jde o vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Důležité je omezení jednoduchých sacharidů, vyvarujte se polotovarů (hotová jídla) a fastfoodu. Tělesná zánětlivost představuje také jednu z příčin bolestí pohybového aparátu. Důležitý je také dostatek vitamínů a minerálů. Tělesný zánět mohou také ovlivnit omega-3 mastné kyseliny, nebo například kurkumin.
Cviky na krční páteř
Protažení horního trapézu – rukou jemně přitáhněte hlavu k rameni, druhá ruka je ohnutá za zády.
Hluboký předklon – z narovnaného postoje se snažte dostat celý hrudník ke stehnům a ke kolenům. Nohy nechte propnuté. Pokud se nedokážete dotknout dlaněmi země, můžete se v kolenou mírně pokrčit.
Zastrčení brady – stůjte rovně, ramena srovnejte (stáhněte) směrem dolů a vzad, ruce mějte volně u těla. Bradu zastrčte směrem k páteři. V této pozici chvíli setrvejte, následně se vraťte do původní polohy a cvik několikrát opakujte.
Zdroje: aktin.cz, fyziodomu.cz, zdravi.euro.cz, herbatica.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál