Binchotan – přírodní dřevěné uhlí, které umí čistit vodu i vzduch

Binchotan – přírodní dřevěné uhlí, které umí čistit vodu i vzduch
zdroj: Adobe Stock

Pití kohoutkové vody je moderní. Proč ne! Voda bez bublin, čerstvá a nikoli skladovaná v plastu, je z obecného hlediska zdravější. Jenže i v ní se v dnešní době najde ledacos, co tam tak úplně nepatří. Řešením může být binchotan, který slouží jako přírodní filtrace vody.

Řeč je o dřevěném uhlí, pocházejícím z japonské provincie Kishu Wakayama, jehož skvělé účinky a vlastnosti objevili Japonci už před více než tři sta lety. Zdokonalili zpracovatelskou techniku a začali produkovat čisté uhlí prvotřídní kvality. K jeho výrobě používali dub Ubame, který roste právě v Kishu. Pečlivě vybrané větve a odřezky pálili několik týdnů při nízkých teplotách v milířích vybudovaných v kopcích. Ve finále zvýšili uvnitř pecí teplotu na více než 1000 °C a sledovali barvu kouře. Jakmile zesvětlal, všechny nečistoty byly spáleny.

Výroba se dědí z generace na generaci
Binchotanové uhlí je téměř stoprocentní uhlík. Podle bílých zbytků popela se mu také říká bílé dřevěné uhlí. Jméno binchotan pochází od nejznámějšího a nejslavnějšího uhlíře Binchoyi Chozeamona, který toto uhlí začal vyrábět jako první. Jeho výrobní postup se sice časem rozšířil do celého Japonska, ale binchotan z Kishu zůstává nejjemnějším, nejhustším a nejčistším produktem. Dokonce se stále vyrábí stejným ručním postupem, který si rodina předává z generace na generaci.

Jak binchotan funguje?
Vědci zjistili, že binchotan umí prostřednictvím procesu adsorpce čistit životní prostředí. Vylučováním negativních iontů navíc vytváří ,,dobrou energii“. Negativní ionty jsou atomy, které nesou negativní elektrický náboj. Ten přitahuje ve vzduchu pozitivní ionty, tedy například oxid uhličitý. Nadměrné množství pozitivních iontů v prostředí může ovlivnit funkci dýchání a způsobit únavu. Binchotan adsorbuje tyto pozitivní ionty a místo toho uvolňuje ionty negativní.

Dejte plastovým filtrům sbohem
Binchotanové tyčinky se nejčastěji používají k čištění vody a zcela tak nahradí neekologické plastové patrony do filtračních konvic. Binchotan odstraní vše, co ve vodě být nemá, dodává minerály, vyrovnává pH a vylepšují chuť vody. Stačí, když vložíte tyčinku do džbánu s vodou, kde ji necháte přes noc ,,pracovat“. Uhlí funguje přibližně dva měsíce, po dvou až třech týdnech ho můžete na pár minut vhodit do vařící vody, aby se odstranily adsorbované látky a obnovila se funkčnost tyčinek.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času? Připravili jsme pro vás jednoduché cviky z jógy, které si můžete...

Čtěte dál
Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto...
Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Sedáte si rádi s nohou přes nohu? Vědomě či nevědomě tak činíme naprosto běžně, aniž bychom si uvědomovali negativní následky na naše...