Aromaterapie: Vůně dokáže rozpustit stres i dodat ztracené sebevědomí

Aromaterapie: Vůně dokáže rozpustit stres i dodat ztracené sebevědomí
zdroj: Adobe Stock

Víte, že vůně umí ovlivnit náladu člověka? K tomu pomáhají překonávat různé životní svízele, dodávají energii, uvolňují stres a poradí si i s fyzickými obtížemi. Aromaterapie si poradí i s pocity jako je nedůvěra či malé sebevědomí.

Pozoruhodných schopností vůní si všimli lidé už ve starověku. Jejich bádání dalo vzniknout aromaterapii, která je dnes brána jako součást alternativní medicíny. Podstatu této léčebné metody tvoří vonné rostlinné silice, neboli éterické oleje, které se používají ředěné na pokožku, do aromalamp, anebo se z nich vyrábějí osobní parfémy.

Vůně pro dobrou náladu
Jednotlivé esenciální oleje se vyznačují určitými vlastnostmi, které dokážou ovlivnit člověka po psychické stránce a poradí si i s některými fyzickými obtížemi. Pokud se například cítíte vyčerpaní, smutní, trápí vás obavy a nejedná se o stav klasické deprese, pouze takzvaně ,,nemáte náladu“, ve vašem voňavém flakonku by se měl objevit bergamot, muškát, růže stolistá nebo bazalka. Na úzkosti dobře působí neroli či kadidlo. Úsměv na rtech a povzbudivý pocit vykouzlí pomeranč a mandarinka.

Mentální vzpruha
Některé vůně působí na mozkovou aktivitu. Nejenom že pomáhají k dokonalejšímu soustředění, ale také povzbuzují paměť. Pokud vás například čekají zkoušky, nebo řešíte nějaký důležitý pracovní úkol, pořiďte si přírodní vůni obsahující rozmarýn, bazalku, kardamom nebo mátu peprnou.

Klid a sebedůvěra
Součástí dnešního moderního života je stres a napětí, které dokážou pořádně znepříjemnit život. Proto se vyplatí mít vždy po ruce lahvičku s uklidňující vůní, abyste ji mohli dle potřeby použít. Stres a napětí totiž mívají za následek frustraci se všemi jejími projevy. Příjemné uklidňující vůně vám pomohou překonat negativní myšlenky a snížit nezdravé napětí v těle.

Nejistota, obava z toho, že nezvládnu zadané úkoly, stud, snaha ,,schovávat se v koutě“, to všechno jsou projevy nedostatku sebedůvěry, který umí pořádně ničit život. Vůně k posílení sebedůvěry představují jednu z možností, jak tyto pocity slabosti překonat. Nejlépe pomáhá jasmín, který podporuje sebejistotu. Za vyzkoušení stojí také ylang ylang, šalvěj, kadidlo, levandule nebo dokonce koriandr.

Vonné možnosti
Použití vůní je podstatně širší. Dají se najít vůně na smutek, zklamání, vůně, které mohou rozvinout osobnost. Důležitý je správný výběr jednotlivých vonných komponentů. Prodávají se aromaterapeutické parfémy, které jsou zaměřené na jednotlivé vlastnosti, které chcete například potlačit nebo naopak vypíchnout. Další možností je návštěva zkušeného aromaterapeuta, jenž vám takovou vůni ,,ušije“ doslova na míru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti užívat specifické léky. Využijte možnosti vlastního těla k sebeléčbě.

Čtěte dál
Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Bonboniéra, čokoládové pralinky nebo tabulka čokolády – častý projev náklonnosti nejen v den sv. Valentýna. Sortiment čokoládových...
Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Únor počínající Hromnicemi a končící masopustními průvody v maskách je měsícem mnoha obyčejů, které naši předkové tvořili, modifikovali...