Jarní úklid bez chemie. Jak může pomoci cibule, olivový olej nebo černý čaj?

Jarní úklid bez chemie. Jak může pomoci cibule, olivový olej nebo černý čaj?
zdroj: Adobe Stock

Jaro je každoročně ve znamení „detoxu“ domácnosti. Využijte praktické a osvědčené tipy, které ušetří čas, námahu i vaši peněženku. A to není zdaleka vše. Díky úklidu bez agresivních čisticích prostředků uděláte ještě více pro sebe i své okolí.

Univerzální přípravek
Připravit si můžete prostředek z octa a citrusů, jehož výhodou je mnohostranné použití. Je dezinfekční a účinný na všechny povrchy. Krásně voní, pohlcuje další pachy a je zcela bez chemie. Roztok lze použít na obklady i dlažbu v celé domácnosti. Příprava je jednoduchá, tj. do nádoby vložte kůru z citronů, grepů či pomerančů a zalijte octem, nechte odstát, po dvou dnech sceďte. Můžete ho používat i v rozprašovači, kde je třeba přípravek naředit vodou v poměru 1:1. S tímto efektivním univerzálním roztokem můžete vyčistit i lednici.

Sázkou na jistotu je silná trojka – ocet, jedlá soda a citron. Pomoci ale může i cibule nebo studený černý čaj. Zkuste osvědčené tipy a vychytávky.

Ocet si poradí nejen s vodním kamenem
Ocet je velmi účinný v boji proti množení bakterií a plísní. Je nepostradatelný při domácím úklidu. Ocet je nejlepší na vyčištění rychlovarné konvice, odstraní nánosy mýdla v koupelně, vyleštíte s ním krásně zrcadlo, můžete s ním dokonale vyčistit i myčku na nádobí. Je ideální i pro čištění téměř všech druhů podlahových krytin, kromě dřevěných. Perfektní prostředek na mytí oken a podlah získáte tak, že přidáte 100 ml octa do 5 l teplé vody. Ocet je výborný na boj s vodním kamenem, použít ho můžete také u vodovodních baterií. Stejně tak ocet lze efektivně využít při praní záclon, neboť dokáže vybělit i zašedlé záclony. I rezavé skvrny je možné dobře odstranit octovou vodou.

Zázračná moc jedlé sody
Jedná se o jeden z nejsilnějších domácích pomocníků, bez kterého se jarní úklid neobejde. Jedlá soda je velmi účinná. Dokonale vyčistí nejen znečištěné prádlo, ale i dlaždice a spáry mezi nimi, můžete s ní umýt také myčku, stejně tak s ní vyčistíte usazeniny od černého či zeleného čaje na hrnečku apod. Jelikož soda skvěle absorbuje pachy, můžete s ní umýt i odpadkový koš, eliminovat zápach v lednici i použít k vyčištění koberce.

Citron pomůže a krásně vše provoní
S citronem můžete vyčistit vanu, umyvadlo apod. Šťáva z citronu dokáže rozpouštět vodní kámen, citron si skvěle poradí s mastnotou v mikrovlnné troubě, postačí dát do mikrovlnky půlku citronu a nechat zahřát na dobu tří až pěti minut. Poté veškeré nečistoty jen setřete suchým hadříkem.

Do úklidu zapojte i další pomocníky
Olivový olej vám skvěle opraví koženou sedací soupravu, zbaví mastnoty, skvěle s ním vyleštíte nerez a vysušené dřevěné povrchy, ochráníte s ním proutěný nábytek. Olivový olej vám pomůže i zrenovovat poškrábanou koženou obuv. Se zaschlou špínou na skle a oknech si poradí cibule. Stačí ji rozkrojit a postižené místo s ní přejet. Pokud potřebujete odmastit okna, zvolte přírodní mýdlo s kapkou octa či citronové šťávy. Na zaschlé kapky od deště na oknech je vynikající studený černý čaj. Na chromové a lesklé povrchy zabere hadřík poprášený moukou, tím dokonale vyleštíte plochu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nebojujme proti biorytmům – naučme se je respektovat

Nebojujme proti biorytmům – naučme se je respektovat

Podzimní a zimní období je charakteristické nedostatkem světla a tepla. U některých lidí tyto skutečnosti vyvolávají melancholii, skleslost a únavu. Jedná se ale o jev, který je zcela přirozený a vychází...

Čtěte dál
Badyán, skořice a hřebíček – zajímavosti o vánočním koření

Badyán, skořice a hřebíček – zajímavosti o vánočním koření

Jsou součástí nejen perníkové směsi koření, nádherně voní a skvěle chutnají. Trojice koření spjatá s Vánocemi a cukrovím stejně neodmyslitelně...
Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční...

Videorozhovor