Bez kávy si mnozí z nás nedokáží představit den. Ze zdravotních důvodů si ji ale ne každý může dopřávat. Nebo vám zkrátka káva nechutná? Dobrá zpráva je, že existuje několik skvělých alternativ, které se kávě co do chuti a účinků směle vyrovnají.
O účincích kofeinu a možnosti/riziku předávkování jsme už psali stejně jako o tom, že někteří jedinci mohou být na kofein více citliví než jiní a takovým káva, ačkoliv jim skutečně chutná, opravdu nemusí dělat dobře. Pro někoho je zkrátka okolo 80 mg kofeinu, což je přibližně dávka odpovídající jedné kávě, nad limit a může způsobit nervozitu, zažívací potíže a bolesti hlavy. Pro všechny, kteří tímto trpí, stejně jako pro ty, kteří nemohou přes srdce přenést hořkou chuť kávy, a přesto si chtějí dopřát ranní nápoj, který je nakopne a nastartuje, je zde těchto 5 skvělých kávových alternativ. Vyzkoušejte je a nebudete litovat.
Káva z čekanky
Stejně jako kávová zrna, i kořen čekanky lze pražit, mlít nebo vařit a vytvořit tak lahodný horký nápoj, chutí velmi podobný kávě, jen s absencí kofeinu. Čekanková káva je bohatým zdrojem inulinu, rozpustné vlákniny pomáhající trávení a podporující zdraví střev podněcováním růstu přátelských bakterií. Citlivým lidem může ale inulin způsobit trávicí obtíže a nadýmání. Kromě toho káva z čekanky může stimulovat žlučník k vyšší produkci žluči, což může být přínosem pro trávení tuků. Těhotné a kojící ženy by se popíjení čekankové kávy měly raději vyhnout.
Houbová káva
Na první poslech to může znít divně, pravdou ale je, že káva z houby Reishi neboli Ganodermy je skutečně výtečná. Chuťově podobná, s obsahem kofeinu, který ale díky houbové složce nezakyseluje organismus, což smývá řadu nepříjemných vedlejších účinků konzumace kofeinu, jako je třeba pálení žáhy nebo zažívací potíže. Reishi je již od nepaměti používaná v tradiční čínské medicíně pro své léčebné účinky na celý organismus. Houbovou kávu najdete ve specializovaných obchodech se zdravou výživou. Skvěle chutná v kombinaci s rostlinnou sójovou či kokosovou sypkou smetánkou.
Chai
Tento uklidňující nápoj pocházející z Indie se připravuje z černého čaje, mléka a různých druhů koření jako je skořice, zázvor nebo kardamom. Kávě se podobá jak hladkou a krémovou strukturou, tak obsahem theinu, kofeinu v čaji. Chai si vás získá lahodnou chutí i konzistencí a zachutná vám tak, že si při jeho popíjení ráno na kávu možná ani nevzpomenete. Díky mléku (můžete použít i rostlinné) navíc částečně zasytí a udělá dobře do žaludku.
Karobový prášek
Znám je především jako alternativa kakaa, lze jej ale s klidem užít i místo kávy. Karobový prášek, nazývaný také někdy Svatojánským chlebem, tak poslouží jako zdravá a velmi chutná pochutina, která, podobně jako káva, zažehná riziko energetického kolapsu, případně vyjedení té bonboniéry plné cukru, která čeká pro případ nouze zastrčená v tom nejzadnějším šuplíku. Dvě lžičky v šálku smíchejte s horkým mlékem (i rostlinným), nebo v poměru půl mléka, půl vody, lžičkou medu a skořicí. Spokojenost zaručena.
Matcha
Práškový zelený čaj zemité chuti. Na první otestování vás nemusí nadchnout, na ty další si jej ale zamilujete. Čaj matcha je plný antioxidantů (obsahuje jich přibližně 137x více než běžný zelený čaj), lze říci, že zrychluje metabolismus a díky látce epigalokatechin galát bojuje proti rakovině a škodlivým volným radikálům. Kromě toho všeho je bohatý i na vlákninu, chlorofyl, vitamín C, selen, chrom a zinek. Doslova elixír zdraví, který si místo ranní kávy můžete dopřát i s mlékem a lžičkou medu a kromě nastartování na nadcházející hodiny si tak i užít chvilku klidu a pochutnat si na lahodném a k tomu navíc i zdravém nápoji.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál