Alergie ukazují na problém uvnitř těla. Jak je léčit a nejenom tlumit?

Alergie ukazují na problém uvnitř těla. Jak je léčit a nejenom tlumit?
zdroj: Adobe Stock

Jaro už je v plném proudu a spolu s ním také celá řada alergenů, které dokáží pěkně potrápit. Pokud patříte mezi ně, zkuste následující tipy, které vám mohou pomoci alergii vyléčit, ne pouze tlumit její projevy.

Alergie mívají psychosomatický původ
Celostní medicína předpokládá, že neexistují alergeny, pouze osoby přecitlivělé na určité podněty. Příčinou může být duševní nerovnováha spolu se somatickými obtížemi. Léky, které vám pravděpodobně ošetřující lékař předepsal, neléčí alergii jako takovou, ale řeší pouze její projevy. Proto se rok co rok potýkáte se stejnými problémy. Někdy jsou větší, někdy mírnější.

Zbavte tělo škodlivin
Prvním krokem k léčbě alergie je očista organismu. Zapomeňte ale na půst, který nemusí být vždy bezpečný, a dejte přednost odlehčenému jídelníčku. Vyřaďte maso a mléčné výrobky, bílou mouku, pečivo, alkohol, kofein, cukr a omezte sůl. Místo něho zařaďte ovocné a zeleninové šťávy, bylinky, semena, ořechy, zelené potraviny a původní obiloviny, jako jsou jáhly, quinoa nebo třeba pohanka. Tělo se toxických látek zbavuje průběžně. Pokud je jich větší množství, může to být jeden z důvodů, proč je vaše tělo oslabené a přecitlivělé. Po detoxu se nevracejte ke svému původnímu jídelníčku, ale snažte se nadále omezovat nezdravé pokrmy.

Homeopatická léčba
Ačkoliv jsou vůči ní mnozí stále skeptičtí, pravdou zůstává, že jsou homeopatika světově nejrozšířenějším druhem alternativní léčby. V případě alergií se můžete setkat se symptomatickými a konstitučními homeopatiky. První z nich fungují obdobně jako léky, které běžně užíváte. Utlumí nežádoucí projevy, ale dlouhodobě nemají žádný efekt. Alergii neléčí. Oproti tomu konstituční přípravky mohou problémy zcela odstranit. Jejich výběr je zdlouhavý a svěřte ho do rukou odborníka. Ten bude po určitý čas sledovat projevy vaší alergie, její průběh i příznaky. Podle nich vám následně předepíše vhodný lék.

Ájurvéda využívá sílu bylin
Kromě návštěvy homeopata můžete vyzkoušet léčbu prostřednictvím bylin. Ájurvéda je nejstarší léčebný systém, který stále miliony lidí na světě považuje za ten jediný správný. V léčbě alergií se shoduje s celostní medicínou a jako první krok doporučuje detoxikaci organismu a úpravu jídelníčku. Jako doplněk stravy je vhodné zařadit byliny, které mají až blahodárné schopnosti. Bylinná léčba neúčinkuje okamžitě, nepocítíte úlevu po vypití čaje, ale z dlouhodobého hlediska je její využití komplexní. Ostropestřec a měsíček lékařský průběžně podporuje činnost jater, hlavního detoxikačního orgánu. Tuto funkci podpoří také zelené rostliny, například chlorela a zelený ječmen.

Proti alergické rýmě, která je s příchodem jara nejčastější, se osvědčil jinan dvoulaločný, známý jako ginkgo biloba, a perila křovitá. Protizánětlivé účinky má také rozmarýn, bazalka, tymián a šalvěj, které díky chuti není problém přidávat do hotových pokrmů. Čaj si připravujte ze směsi sušené kopřivy, měsíčku a pupenů rybízu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor