Vyzrajte na nebezpečné plísně ve vaší domácnosti

Vyzrajte na nebezpečné plísně ve vaší domácnosti
zdroj: Adobe Stock

Plísně sužují většinu domácností. Důvody jsou různé a zdaleka nejde pouze o zhoršené hygienické podmínky. Podívejte se, jak těmto obtížím předcházet a jak se jich případně zbavit, a to navíc bez použití chemických prostředků.

Většina druhů napadá potraviny
V domácnosti obvykle narazíme na některé ze čtyř druhů plísní. Štětičkovec se usazuje zejména na ovoci a zelenině. Je to charakteristická plíseň například pro pomeranče. Poznáte ji na první pohled. Má drobné částečky zelené barvy, které jsou bíle lemovány. Je silně karcinogenní a její opakované požití může způsobit záněty. Stejně je na tom plíseň hlavičková. I tu najdete především na potravinách. Jedná se o dlouhé bílé vlásky, které trochu připomínají mech. Posledním druhem plísně, se kterou se doma setkáte hlavně na potravinách, je černá plíseň. Mezi nejčastěji napadené druhy zeleniny patří mrkev. Ačkoliv se na první pohled netváří jako plíseň a pod slupkou vypadá mrkev zdravě, nenechte se zmýlit. I v tomto případě platí, že opakované požití vede k zánětlivým onemocněním.

Co vás doma dokáže pěkně potrápit je ale i plíseň známá jako aspergillus. Tvoří se okolo rámů oken, ve spárách kachliček v koupelně nebo v kuchyni, za skříní nebo například ze spodní strany koberce. Libuje si tam, kde je vlhko a teplo. Vyzrát na ní vyžaduje rychlý zásah a poctivé dodržování prevence.

Na plíseň platí čerstvý vzduch a pravidelný úklid
Pokud se vám na zdi začaly objevovat nevzhledné černé mapy, musíte v první řadě najít zdroj vlhkosti. V té si plíseň přímo libuje, a pokud zdroj neodstraníte, bude se tvořit opakovaně. Bohužel vlhko vzniká i při zcela běžných činnostech – při vaření, praní, pěstování pokojových rostlin, sušením prádla,… Takže pokud preventivní opatření zkrátka a dobře nepomáhají, bude lepší investovat do pohlcovače vlhkosti. Když se vám podaří vyřešit zdroj vlhkosti, odstraňte plíseň ze zdi. Rozhodně na to nepoužívejte mokrý hadr, kterým byste vrstvu stírali. V takovém případě by se části plísně rozptýlily do ovzduší. Lepší bude použít postřik, ať už savo, nebo pokud dáváte přednost ekologickým prostředkům, tak například ocet smíchaný s tea tree olejem. Plíseň po nastříkání sama postupně zmizí.

Důležitá je prevence
Jakmile se plísně zbavíte, nesmíte polevit. Naopak se naučte poctivě dodržovat preventivní opatření. Pobyt v místnosti, kde se plíseň vyskytuje, může způsobit vznik alergií, astmatu, dýchací potíže a mimořádně nebezpečná je pro malé děti. Základním pilířem prevence je větrání. Co nejčastěji to jde. Aby mohl vzduch dobře cirkulovat po celém bytě, je dobré mít skříňky alespoň 5 centimetrů od zdi. To samé platí pro ostatní nábytek včetně postele. Úložný prostor pod postelí je sice praktický, ale z hlediska plísní příliš rizikový. Pravidelně používejte dezinfekční prostředky. I v ekologických prostředcích lze najít takové, které splní svou úlohu. Popřípadě opět sáhněte po octu s esenciálním olejem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...