Naučte se správně stát a zbavte se pohybových obtíží

Naučte se správně stát a zbavte se pohybových obtíží
zdroj: Adobe Stock

Správný postoj je základem zdraví. Když totiž stojíme a také sedíme správně, mělo by, u relativně zdravého člověka, samozřejmě, všechno optimálně fungovat tak, jak má. Trávení, lymfa, krevní oběh. A také svaly, kosti. Jak tedy správně stát?

Sedavý životní styl je zabijákem zdravého životního stylu. Lidské tělo nebylo uzpůsobeno k věčnému sezení, ale naopak k pohybu. Existují teorie, že evolucí, kdy se člověk postupně z chůze na čtyřech tlapách přesunul jako jediný z přírodní říše na chůzi po dvou nohách, mu zároveň byly přisouzeny jisté potíže s pohybovým aparátem. Ty plynou z jeho nepřirozenosti. Evolučně je totiž přirozené chodit po čtyřech. Takže řekněme že k těmto dysbalancím vzniklým jakýmsi nepřirozeným vývojem člověk ještě přidává věčné sezení, které jeho kosti, klouby a svaly degraduje ještě více. Řešení je jednoduché, ale jakmile zabředneme do bludného kruhu kulatých zad a prohnutých beder, aplikace jednoduchá není. Všechno se přitom odvíjí od chodidel.

Uvědomme si kontakt se zemí
Na lekcích jógy se často setkáte s úslovím uvědomte si chodidla a jejich kontakt se zemí. To nemá význam pouze v józe, ale ve zdravém životním stylu, jehož významnou součástí je i správný postoj, celkově. Na chodidlech se nachází trojúhelníkový, tříbodový systém opory. Palec (kloub pod palcem), malík (kloub pod malíkem) a pata. Tyto tři body opory nám pomáhají vyvažovat postavení, které se vymklo kontrole přírody. Při stoji i chůzi bychom si tedy měli uvědomovat chodidla. S tím totiž souvisí celkové postavení těla i aktivace pánevního dna, svalstva a správného dechu.

Užívejme chodidla aktivně
Začněme tedy tím, že ať už stojíme nebo sedíme, ať už máme obuté boty nebo ne, uvědomujme si setrvale chodidla a jejich kontakt se zemí. A začněme je POUŽÍVAT. Nemějme je na zemi pouze položená, ale aktivně se o ně opírejme. Odtlačujme se chodidly od země kdekoliv a kdykoliv si vzpomeneme. Zapojením svalů chodidel, uvědoměním si třech bodů opory, se od chodidel až nahoru k hlavě nastartuje zřetězení správného nastavení kostí, kloubů i svalstva. Odsud se potom odvíjí další pokyny pro správné stání, sezení i postoj. Takže nezapomínejme na chodidla – užívejme je aktivně. Časem se naučíme dýchat do břicha a zapojovat pánevní dno. Také od chodidel a jejich odtlačení se od země. Již jen to samo o sobě nastaví tělo do jakéhosi jemného vnitřního zpevnění, které je fyziologické.

Co je fyziologické, je pohodlné
Další důležitou skutečností je uvědomění, že co je fyziologické, je pohodlné. Co je tělu přirozené, je mu vlastní. A fyziologický postoj se odvíjí od aktivně užívaných chodidel. Postavte se s chodidly mírně od sebe nebo úplně u sebe, jak tělo dovolí. Zavřete oči a s výdechem se odtlačte chodidly od země. Sledujte, jak pánev padá dolů mezi paty. Není prohnutá, není podsazená, je takto v neutrální poloze. Nadechněte se a s dalším výdechem zatlačte spodní žebra dolů a k sobě. Uvědomte si jejich spojení s pánví. Ta padá dolů mezi paty, je v neutrální poloze. Abyste udrželi aktivní hluboké vnitřní svalstvo, nesmíte spodní žebra a pánevní kosti odpojit. Za temenem hlavy se vytahujete vzhůru, brada svírá s hrudníkem, s klíčními kostmi pravý úhel. Ramena jsou vzadu, lopatky u sebe jakoby v zadních kapsách kalhot. Prostor mezi hrudníkem a lopatkami je vyplněný. Nikde nic nepřebývá, nikde nic neschází. Dýchejte volně, přirozeně, od břicha, do stran, přes hrudník a klíční kosti, s výdechem jdou spodní žebra dolů a k sobě a vy vnímáte jejich spojení s pánevními kostmi. A chodidly se pořád odtlačujete od země.

Spodní žebra a pánevní kosti patří k sobě
Podobné pomůcky lze aplikovat i na správné sezení. Pro nácvik správného sedu se posaďte na okraj židle. Kolena by měla být mírně pod úrovní kyčlí, chodidla pod koleny tak, aby v ohybu nohy byl pravý úhel. Odtlačte se s výdechem od chodidel, vnímejte, jak s výdechem pánev klesá do neutrální polohy a spodní žebra jdou dolů a k sobě, aby udržela spojení, které mezi nimi panuje. Brada není předsunutá, protože se vytahujete za temenem hlavy do výšky, takže svírá s klíčními kostmi úhel devadesát stupňů. Plníte prostor mezi lopatkami, hrudník je vepředu, ale ne nahoře, aby nedošlo k rozpojení spodních žeber s pánví.

Aktivní pánevní dno pomáhá dýchat
Dýcháte od pánevního dna, do břicha, do stran, hrudníku, klíčních kostí a s výdechem jdou spodní žebra dolů a k sobě. Naprosto fyziologické, naprosto pohodlné. A nezapomínejte – cvik dělá mistra a opakování je matkou moudrosti.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor