Pampeliška je významná léčivka – pomáhá na oslabená játra i žlučník

Pampeliška je významná léčivka – pomáhá na oslabená játra i žlučník
zdroj: Pixabay

Pampelišky jsou symbolem nové jarní energie. V dětství jsme z nich pletli věnce, zatímco dnes s nimi na zahrádkách většinou urputně bojujeme ve snaze zbavit se jich coby plevele. Pampeliška však není jen ledajaký plevel. Skrývá se v ní ohromná léčivá síla, která dokáže postavit váš organismus na nohy.

Pro někoho plevel, pro jiného zlatý poklad
Možná jste si všimli, že pampeliška často zdobí obaly nejrůznějších jaterních bylinných směsí. Smetánka lékařská, jak se jí odborně říká, si zaslouží mnohem více pozornosti než jen nálepku plevele. Ještě před pár lety s ní lidé úspěšně léčili jaterní nemoci a používali ji naprosto běžně v kuchyni. V některých evropských lázních se pacientům dokonce denně podávaly saláty z pampeliškových listů. Síla jejich účinků byla známá i za hranicemi Evropy. Například v tradiční čínské medicíně se již stovky let používá smetánka mongolská, velmi podobná a příbuzná druhu smetánky lékařské, která roste u nás. 


Hrst pampeliškových květů na játra, žlučník a krev
Máte-li oslabená játra či žlučník, ucítíte blahodárné působení pampelišky velmi rychle. Na tyto dva orgány má velmi příznivý vliv a reguluje jejich činnost. Stačí sníst pět čerstvých umytých květů denně. Rychle pomáhají při hepatitidě (chronickém zánětu jater) a svým obsahem inulinu podpůrně působí i při cukrovce. Čerstvé květy dokážou bezbolestně rozpustit i žlučníkové kameny, úspěšně léčí žloutenku nebo onemocnění sleziny. Cítíte-li se stále unavení, dopřejte si dvoutýdenní kúru s čerstvými pampeliškovými stvoly. Budete mile překvapeni. Pampeliška také skvěle pročišťuje krev a díky tomu zbavuje vyrážek, ekzému či kožního svědění. Tyto účinky působí zároveň proti dně a revmatismu. Trpíte-li těmito problémy, dopřejte si čtyřtýdenní kúru s čerstvými květy. Po této době prý ustoupí i otoky žláz. Obecně navyšuje krvetvorbu a snižuje krevní tlak.

Kořen pampelišky na žaludek
Nezapomínejme ani na kořen pampelišky, který je stejně jako listy a květy vynikajícím tonikem. Právě kořen totiž obsahuje nejvíce léčebně významných látek. Jmenujme např. hořčiny, fytosteroly, inulin, třísloviny, inositol, minerály, vitamíny a mnohé další. Můžeme tak pampelišce připsat další blahodárné účinky, tentokrát na žaludek a trávení. Vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všemožných usazených látek i naakumulované horkosti, aniž by jej poškodila. Tím napomáhá trávení a podporuje metabolismus.

Využití v kuchyni
Možná jste již slyšeli o náhražce kávy, která se vyrábí právě z praženého kořene pampelišky. Chutí je téměř identická, avšak na rozdíl od kávy působí i na samotný žaludek blahodárně. Z květů lze připravit med či sirup, které nejen chutnají, ale působí i zmíněnými účinky. Skvělým doplňkem v kuchyni jsou do třetice pampeliškové listy, které tvoří výbornou součást salátů. Před použitím je namočte do vlažné slané vody, tím je zbavíte nepříjemné hořkosti.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...