Puchýře na chodidlech ztěžují chůzi, cvičení i dlouhodobé stání. Důvodem jejich vzniku může být tření nebo tlak na paty, chodidla a prsty, vzniklý dlouhým stáním. Čím větší je tlak na nohy během dne, tím větší je riziko puchýřů. Co dělat s již vytvořeným puchýřem? A jak puchýřům nejlépe předcházet?
Špatné obutí, nadměrná vlhkost i plísňová infekce
V mnoha případech vyplývá vznik puchýřů ze špatně sedících bot. Příliš těsné nebo naopak volné obutí způsobuje tření, které může pokožku narušit a iniciovat vznik bubliny plné tekutiny. To může vyvolat i nadměrná vlhkost nebo pocení. Běžné je to třeba mezi sportovci, zejména běžci. Drobné puchýřky se tvoří také tehdy, když pot ucpává póry na chodidlech. Mezi další možné původce patří spálení sluncem, omrzlina, alergická reakce, plísňová nebo bakteriální infekce, opar a další.
V případě velkých bolestí a potíží s chůzí navštivte lékaře
Puchýře způsobené třením zpravidla ustoupí během několik dní a zabírá na ně domácí léčba. Některé puchýře ale bohužel na domácí léčbu nereagují a časem se zhoršují. Pokud puchýř způsobuje silnou bolest nebo výrazně ztěžuje chůzi, navštivte lékaře. To udělejte i v případě, že se přidruží horečka, nevolnost nebo zimnice. Může se jednat o známky infekce.
Puchýř propichujte jen ve výjimečných případech
Lidé jsou často v pokušení puchýř propíchnout. To by se ale nemělo. Odhalíte totiž narušenou pokožku, kam se může dostat infekce. V podstatě změníte puchýř v otevřenou ránu. Spíše jej zalepte náplastí, která jej ochrání a umožní zhojení. Ideální je tak nechat puchýř vstřebat – vysuší se, ztvrdne a zmizí zcela. Pokud vám bublina znesnadňuje chůzi a je skutečně velmi nepříjemná, můžete ji ve výjimečných případech vypustit. I když se to, jak je výše zmíněno, nedoporučuje. Pokud už k tomu přikročíte, umyjte si před samotným zákrokem ruce teplou vodou a antibakteriálním mýdlem. Pomocí vatového tamponku dezinfikujte jehlu alkoholem a dezinfekcí přetřete i puchýř. Potom jej propíchněte, nechte tekutinu odtéci, naneste antibakteriální mast nebo krém a překryjte jej obvazem nebo gázou. Následně ránu denně čistěte a znovu aplikujte antibakteriální mast. Uchovávejte zakryté, dokud se pokožka neuzdraví.
Noste kvalitní obuv i ponožky
Prevence vytváření protivných puchýřků na chodidlech zahrnuje řešení základní příčiny. Pokud tušíte, že se puchýře objevují vlivem tření, je první obranou nošení perfektně padnoucích bot. Pomoci s tím mohou i speciální podologické vložky. Nohy byste také měli udržovat co nejvíce v suchu. Pokud víte, že se vám hodně potí, používejte prášky a spreje zmírňující pocení a noste speciální prodyšné ponožky snižující vlhkost. U puchýřů způsobených zdravotním stavem se o možné léčbě poraďte s lékařem. Pokud vyřešíte příčinu, zbavíte se i puchýřů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
