Znáte ten pocit, když po vstupu do bytu ucítíte příjemnou vůni? Máte rádi provoněnou domácnost? Efektivní osvěžovače vzduchu jsou ocenitelné i po praktické stránce. Zvolte však zdravější alternativu a vyrobte si vlastní přírodní osvěžovač vzduchu. Jak na to?
Koupené osvěžovače vzduchu jsou plné látek, které našemu zdraví škodí, a stejně tak i životnímu prostředí. Domácí výroba osvěžovače vzduchu má řadu výhod. Nejen, že ušetříte, ale jedná se o zdravotně nezávadný prostředek. Díky vlastní výrobě víte, co se v něm ukrývá a ještě si to můžete uzpůsobit dle svého vkusu. A hlavní podstatou je, že krásně voní a vy si tak můžete provonět domácnost tím, co je vám nejvíce příjemné. Však vůně může mít vliv i na stav nálady a pracovní výkonnosti člověka, ale také na stav zdravotní.
Vůně ve skle
Stačí vybrat jednu pěknou sklenici s víčkem, víčko propíchat silnou jehlou. Do této skleničky nalít vodu a 20 až 30 kapek esenciálního oleje, řádně promíchat, zakrýt víčkem, do kterého zapíchnete několik špejlí. Ty vtáhnou tuto voňavou směs a šíří ji do okolí, tj. provoní celý interiér. Občas je dobré špejle otočit a jednou za tři týdny či měsíc dokápnout olej.
Pokud nevíte, který esenciální olej použít, zde je malá inspirace ohledně účinků nejvíce používaných esenciálních olejů:
- Jasmín – navozuje optimistickou náladu, má afrodiziakální účinek, působí antidepresivně.
- Citron – dodává energii, podporuje kreativitu, povzbuzuje k pracovním výkonům, působí proti únavě a je prospěšný v rámci odpuzování hmyzu.
- Levandule – má pozitivní vliv na nervovou soustavu, uklidňuje nervy, působí proti nespavosti a proti bolesti hlavy.
- Rozmarýn – má vliv na lepší koncentraci, tlumí bolest hlavy, stimuluje nervovou činnost.
Osvěžující vůně v rozprašovači
Velmi oblíbená a účinná je vůně z citronu. Pokud máte rádi osvěžovač v podobě spreje nebo rozprašovače, pak není nic snadnějšího, než si ho vyrobit. K tomu potřebujete pouze jednu starší lahvičku s rozprašovačem. Na ½ litru vody dáte 1 lžičku jedlé sody a 1 polévkovou lžíci přecezené citronové šťávy. Vše náležitě smíchejte. Směs bude pěnit, jakmile skončí reakce sody, tak tuto směs přelijte do připraveného rozprašovače a používejte tak, jak jste zvyklí.
Klasika neboli sázka na jistotu
Pokud chcete ekologickou variantu, ale zároveň upřednostňujete co nejjednodušší verzi, tak je zde. Osvědčená a vždy fungující. Stačí do pomeranče zapíchat hřebíček. Stejně tak lze nasypat do síťky obyčejnou zrnkovou kávu. Pro okamžité provonění interiéru lze použít kůru z grepů, pomerančů, mandarinek či citronů, kterou stačí svařit s kořením na sporáku a nechat volně vychladnout.
Nesmrtelné a populární potpourri
I zde se nabízí lepší a výhodnější domácí výroba. Stačí vám k tomu jedna sklenice, sušené citrusy a koření (ideální je zázvor, skořice, hřebíček). Do sklenice dejte výše uvedené suroviny, zakápněte esenciálním olejem, uzavřete sklenici víčkem a nechte alespoň měsíc odstát, aby vůně dostatečně pronikla do všech kousků. Pak kdykoliv budete chtít, stačí část směsi vysypat do misky či pouhým otevřením víčka nechat proniknout vůni ven.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál