V jaké poloze spát, když vás bolí spodní část zad?

V jaké poloze spát, když vás bolí spodní část zad?
zdroj: Adobe Stock

Bolesti zad často plynou ze špatných pohybových či polohových návyků. Velkou část života trávíme sezením, ale i spánkem. To, jak jsme při spaní složení, může mít značný vliv na naší páteř. Jak bychom tedy měli usínat, když nás často trápí bolesti zad?

Bolesti beder trápí dnes valnou část populace. To je špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že podle statistik často nebývají původcem těchto nepříjemností vážné zdravotné stavy, jako je rakovina nebo artritida, ale spíše stres, námaha ze špatného držení těla, nepohodlné spací polohy a další životní návyky. A právě na polohy při spánku se dnes zaměříme. Vyzkoušejte těchto pět poloh, které zaujměte před usnutím. Je pravděpodobné, že právě minimálně jedna se pro vás stane polohou ideální, která povede k postupnému zmírnění bolestí zad.

1. Na boku s polštářem mezi koleny
Položte se na jeden bok. Nechte rameno, aby se spojilo s matrací, stejně jako zbytek vašeho těla na straně, na níž ležíte. Mezi kolena umístěte polštář. Pokud vnímáte mezeru mezi pasem a matrací, zvažte umístění malého polštářku pro vyplnění tohoto prostoru. Polštáře udrží vaše boky, pánev a páteř v dobrém postavení. Střídejte boky, na nichž budete usínat.

2. V poloze plodu
Položte se na záda a jemně se překulte na jeden bok. Kolena přitáhněte k hrudníku a trup stočte směrem ke kolenům. Nezapomínejte měnit strany, stejně jako v případě první polohy. Zvlnění trupu do polohy plodu otevírá prostor mezi obratli. To uvolňuje tlak na plotýnky, které se při vyhřeznutí tlačí z místa mezi obratli páteře. To způsobuje bolest nervů, slabost a další. Poloha plodu pomáhá tyto obtíže zmírnit.

3. Na břiše, s polštářem pod břichem
Možná jste slyšeli, že spánek na břiše není pro záda dobrý. To je částečně pravda. Zejména proto, že začnete více zatěžovat krční páteř. Pokud je vám ale usínání na břiše příjemné, nemusíte se násilně pasovat do jiné polohy, která by vám nebyla pohodlná a znemožnila by tak pohodové usnutí. Místo toho umístěte pod pánev a dolní část břicha polštář, který uvolní tlak na záda. V závislosti na tom, jak se budete v poloze cítit, můžete a nemusíte položit další polštář pod hlavu. Zde střídejte strany, na něž budete otáčet hlavu, abyste zmírnili tlak na krční páteř. V poloze na břiše se, podobně jako v poloze plodu, uvolňuje tlak, který je běžně kladen na meziobratlové ploténky.

4. Na zádech, s polštářem pod koleny
Pro někoho je spánek na zádech pro zmírnění bolestí beder nejlepší možnou variantou. Položte se na záda a pod kolena vložte polštář, čímž uvedete páteř do neutrální polohy. Polštář slouží k podpoře přirozeného zakřivení ve spodní části zad. Pro větší podporu můžete pod spodní záda umístit malý svinutý ručník. V této poloze dojde k rovnoměrnému rozložení váhy, která se rozprostře po nejširší ploše těla. Výsledkem je menší namáhání tlakových bodů. Dochází také k lepšímu uspořádání páteře a vnitřních orgánů.

5. Na zádech v náklonu
Spánek v nakloněné poloze může být příjemný lidem trpícím tzv. istmickou spondylolistézou. Jedná se o patologický stav páteře projevující se posunem obratle pod obratel. Poloha v mírném náklonu tak může ulevit, protože vytvoří mezi stehny a trupem úhel zmírňující tlak na páteř. Zvažte investici do nastavitelného lůžka, které při spánku poskytne lepší orientaci a podporu. Nebo si krk a horní záda podložte několika polštáři.

Správné postavení je nejdůležitější
Ať už si k usínání vyberete kteroukoliv polohu, klíčové je zachovat správné vyrovnání páteře. K tomu také všechny doporučené polohy směřují. Zaměřte se konkrétně na srovnání uší, ramen a kyčlí. Mezery mezi tělem a matrací zatěžují svaly a páteř. Tento tlak můžete zmírnit tím, že prostor vyplníte polštářem. Buďte také opatrní při otáčení na posteli. Během něho se můžete dostat mimo správné vyrovnání. Vždy se proto otáčejte celý tělem a držte pevný střed těla, jak jen to bude možné. Při přetáčení k tomu pomáhá, když přitáhněte kolena k hrudníku a až potom se přesunete.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...

Videorozhovor