Rooibos: Proč byste měli pít tento příjemně aromatický nápoj?

Rooibos: Proč byste měli pít tento příjemně aromatický nápoj?
zdroj: Adobe Stock

Rooibos není tak známý jako klasický černý nebo zelený čaj, avšak poslední roky si získává i on své příznivce. Tento tmavě červený nápoj je mírně nasládlý a neobsahuje kofein. I přesto, že vlastně není pravým čajem, má řadu pro tělo prospěšných účinků. Jak vám může jeho pravidelné pití pomoci?

Červený čaj neboli rooibos je jedinečný tím, že se pěstuje především na africkém kontinentu. Obsahuje polyfenoly, jako je aspalathin, které se nenacházejí v žádné jiné potravině. Díky silným antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem vám šálek rooibosu denně pomůže udržet pevné zdraví. Kromě toho si skvěle pochutnáte.

Čaj, který ve skutečnosti není čajem
Rooibos bývá označován jako čaj. Paradoxem je, že ve skutečnosti se ale o čaj jako takový vlastně vůbec nejedná. Neobsahuje totiž žádné listy čajovníku, konkrétně Camellie sinensis, takže nelze hovořit o čaji v pravém slova smyslu. Vyrábí se z lístků keřovité rostliny jménem Aspalathus linearis. Slovo rooibos doslova znamená červený čaj a odkazuje na jeho karmínovou barvu. Dlouhé jehlovité lístky rostoucí na rostlince Aspalathus linearis jsou zelené, ale během procesu fermentace mění barvu na červenou. Odtud ono přízvisko červený čaj.

Není rooibos jako rooibos
Rostlinka Aspalathus linearis je bohatá na zdraví prospěšné polyfenoly a pochází z Jižní Afriky. Nejvíce se pěstuje v horské oblasti Cederberg v provincii Západní Kapsko. Rozlišují se dva druhy nápoje rooibos – červený a zelený. Červený rooibos je oxidovaný a chutí se blíží černému a oolong čaji. Zelený rooibos oxidovaný není a má podobné aromatické vlastnosti jako čaj zelený.

Něco mezi oříškem, vanilkou a tabákem
Obecně se rooibos vyznačuje sladkou, ořechovou příchutí s tóny ibišku a zeminy podobnými čaji yerba. Objevují se v něm ale také stopy vanilky a kouřové esence, které jsou přirovnávány k tabáku. V ústech rooibos chutná lehce, je jemný, a ne příliš silný. Tento neutrální, mírně sladký chuťový profil skvěle doplňuje plátek citronu nebo lžička medu.

Elixír zdraví chutná skvěle teplý i studený
Velkou výhodou rooibosu je, že neobsahuje kofein. Takže jej můžete bez starostí popíjet v průběhu celého dne. Vychutnat si jej můžete nejen horký, ale také jako ledový čaj. Díky vysoké koncentraci vitaminů a polyfenolů vám tak dodá nejen lahodnou chuť, ale také pevné zdraví. Obsahuje silný antioxidant aspalathin, který mimořádně prospívá zdraví.

Šálek denně pro skvělou chuť i pevné zdraví
Šálek rooibosu denně se postará o zlepšení stavu kůže, zmírní alergie, pomůže zhubnout, posílí kosti, uklidní trávení, stabilizuje hladinu cukru v krvi a podpoří zdraví srdce. Negativní vedlejší účinky nebyly prokázány.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor