Křečové žíly: Co na ně zabírá a jak jim předcházet?

Křečové žíly: Co na ně zabírá a jak jim předcházet?
zdroj: Adobe Stock

Problémy s křečovými žilami trpí až 80 % populace, zejména ženy. Jestli se v rodině onemocnění objeví, s největší pravděpodobností postihne i vás. Začněte včas s prevencí, nebo léčbou, pokud zaznamenáte první příznaky.

Vznikají několik let
Křečové žíly jsou způsobeny poruchou žilní cesty. Nemocné žíly nedokážou zabránit zpětnému toku krve. Důvodem je slabá žilní stěna, což může být důsledek např. nevhodné stravy bohaté na cholesterol. Stejně tak hraje důležitou roli dědičnost, zaměstnání, ve kterém trávíte převážnou část dne na nohou, opakované těhotenství nebo užívání hormonální antikoncepce. Křečové žíly se tvoří velmi pomalu, proto máte možnost včas zasáhnout a začít je řešit. Nejprve zaznamenáte žíly těsně pod kůží. Ty jsou na lýtkách dobře vidět. Mají až nafialovělou barvu. Teprve po několika měsících, někdy i letech žíly vystoupí na povrch a vytvoří uzly. Nenechte ale nemoc zajít až sem, jediným možným řešením je v této fázi operace.

Křečové žíly nepodceňujte
Zpočátku můžete pociťovat nepříjemné brnění dolních končetin. Pokud tyto varovné signály přehlédnete nebo se jimi nebudete zabývat, začnou nohy natékat a postupem času se dostaví křeče. Odtud samotný název. Příznaky jsou nejhorší v létě, a to vlivem teplého počasí. Neléčené křečové žíly mohou vést k infarktu, mrtvici a dalším akutním srdečním onemocněním.

Léčba od prvních příznaků
V rané fázi si opatřete elastické punčochy, které používejte na noc. Kromě toho si večer dopřejte odpočinek a nohy nahoře. Doslova. Pokud většinou několik hodin denně prostojíte, procvičte si nohy. Postačí jemné protažení nebo pohoupání na špičkách kdykoliv v průběhu dne. Večer zakončete sprchu studenou vodou na spodní část nohou.

Do jídelníčku je vhodné zařadit větší množství vitamínu C, který je přirozeně obsažen v citrusech, kiwi, jahodách nebo rakytníku. Postará se o pružnost a pevnost cév. Vitamíny skupiny B, zejména B3 zlepšuje cirkulaci krve a snižuje cholesterol. Největší množství obsahují pivovarské kvasnice. Důležitý je dostatečný příjem rutinu. Zařaďte proto větší množství pohanky, černého rybízu nebo arónie. Strava bohatá na tyto vitamíny a minerály je velmi účinnou prevencí.

V léčbě křečových žil se osvědčil výtažek z kaštanu koňského. Je možné jej zakoupit v lékárně a přidávat ráno třeba do kaše nebo rozpustit ve vodě a vypít. Pozitivně působí na cévní stěny, zvyšuje jejich pružnost a v pozdějším stádiu onemocnění tlumí nepříjemné příznaky.

Připravte si domácí mast z aloe gelu, jablečného octu a mrkve. Směs rozmixujte a naneste na dolní končetiny. Nechte působit přibližně půl hodiny a poté smyjte. Podobně účinnou alternativou jsou plátky rajčat, která si nakladete na nohy, obvážete gázou a necháte působit, dokud nepocítíte jemné brnění. Výsledky se dostaví už po dvou týdnech.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor