Motá se vám hlava a nevíte z čeho? Zde jsou možné příčiny

Motá se vám hlava a nevíte z čeho? Zde jsou možné příčiny
zdroj: Adobe Stock

Asi každému se někdy zamotala hlava. Pokud je důvod jen pohled z výšky dolů či právě absolvované kolo na řetízkovém kolotoči, pak se není čeho obávat. Na vině ale také mohou být závažnější důvody, které není dobré přehlížet.

Snížení zásobení mozku krví se projeví motáním hlavy, které může přejít až k pocitům závratě i mdlobám. Příčiny mohou být různé, včetně poklesu tlaku v krvi, srdeční frekvence nebo neurologických důvodů na srdci zcela nezávislých. Lékaři se zpravidla snaží odhalit původce poklesu tlaku a tepu. Některé důvody jsou běžné, jiné znepokojující a vyžadující hlubší vyšetření. Potíže s identifikací závažnosti omdlévání mají někdy i lékaři, natož laici. Pokud vás však podobné obtíže trápí dlouhodobě, ve vlastním zájmu vyhledejte odbornou pomoc.

Jaké mohou být příčiny vašich závratí?

1. Dehydratace
Zahřátím a následným zpocením ztrácíte nejen tekutiny, ale společně s nimi i elektrolyty. Teplo v nervové soustavě navíc způsobuje pokles krevního tlaku. V případě velkých ztrát tekutin, které jsou běžné za horkého počasí, vlivem pocení nebo nedostatečného příjmu tekutin (méně než 8 standartních sklenic denně), se může objevit dehydratace zapříčiňující mdlobné stavy. Máte sucho v ústech, suchá je i vaše kůže. Objevuje se temně zbarvená moč a bolesti hlavy. Pomáhá doplnit tekutiny a položit se na záda s nohama nahoru, aby se do mozku dostala krev a aby se srdce zklidnilo.

2. Překvapení
Když se něčeho hodně leknete, nervový systém přejde do rychloběhu. To vede k prudkému snížení krevního tlaku a ke vzniku závratí. Všímejte si varovných signálů značících, že omdlení je na spadnutí – točí se vám hlava, jste neobvykle slabí a vidíte zeleně.

3. Příliš rychle jste vstali
Ortostatická hypotenze. Tento kostrbatý název popisuje náhlý pokles krevního tlaku při prudkém přesunu z polohy sedu do polohy stoje. Jedná se o přirozenou reakci organismu, tedy o nic, co by vás mělo zneklidňovat. Pokud se to ale děje nápadně často, poraďte se s lékařem. Na vině může být i dlouhodobě nízký tlak.

4. Nízká hladina cukru v krvi
Skutečnost, že se nenajíte, nevede pouze k podrážděnosti, ale také k narušení hladiny cukru v krvi. Když klesne moc nízko, mozku se nedostává paliva – glukózy – a vám se začne motat hlava a udělá se vám nevolno. Zpravidla se stačí najíst a udělá se vám zase dobře. Pokud ale trpíte cukrovkou a užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, je třeba si těchto obtíží všímat. Mohlo by se totiž jednat o znamení, že hladina cukru v krvi je nebezpečně nízko a dostáváte se do hypoglykémie.

5. Vedlejší účinky medikace
Některé léky, třeba proti bolesti nebo úzkosti, zpomalují tepovou frekvenci, snižují krevní tlak nebo dokonce působí na mozek přímo. Způsob, jímž to dělají, může vyvolat závratě. Objevují se i výjimečné případy alergie na určité medikamenty, kdy se imunitní systém brání dilatací krevních cév a poklesem krevního tlaku. Máte-li podezření, že váš stav je výsledkem vedlejších účinků léků, které užíváte, konzultujte záležitost s lékařem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor