Proč je dobré si hlídat hladinu homocysteinu v krvi?

Proč je dobré si hlídat hladinu homocysteinu v krvi?
zdroj: Adobe Stock

Ačkoliv je homocystein látka tělu vlastní, vyšší množství v těle a hlavně v krvi může být pro tělo škodlivé. Jak zjistíte, jestli se to netýká právě vás? Co dělat, když už vyšší hladinu homocysteinu máte?

Homocystein je aminokyselina, která vzniká jako meziprodukt při přeměně aminokyselin methioninu na cystein. I když biologicky v těle plní řadu funkcí, na rozdíl od svých dalších sester, které ve svém těle chceme, je to ale aminokyselina ve vysokých množstvích nežádoucí a dle provedených studií i toxická. Pokud je přeměna methioninu na cystein nedokonalá a zasekne se na methioninu, je to špatně. Co ale může tento „zásek“ způsobit? Faktory, které se mohou podílet na zvýšení hladiny homocysteinu je užívání některých léků, vegetariánská nebo hlavně veganská strava, poruchy funkce ledvin, věk a některé genetické predispozice.

V čem nám tak škodí?
Vyšší hladina homocysteinu v krvi znamená zdravotní rizika spojená s kardiovaskulárním systémem a to zejména se srdcem. Studie naznačují spojitost mezi vyšší hladinou homocysteinu a rozvojem aterosklerózy. Na dalších škodlivých účincích se však studie neshodují a toto téma tak zůstává stále ne úplně zodpovězeno. Mluví se o souvislosti s vysokou hladinou LDL cholesterolu ale i nervových poruchách jako je demence. Z praxe se také mluví o celkovém diskomfortu v rámci těla, přece jen jde o toxickou látku, která může škodit na různých úrovních.

Pomůže suplementace vitamínů B komplexu
Přeměny methioninu na cystein se zúčastňují tři vitamíny – kyselina listová (B9), pyridoxin (B6) a vitamín B12, kobalamin. Pokud tyto vitamíny v organismu chybí, může to být jednou z příčin vyšší hladinu homocysteinu v těle. Doplnění těchto béček tedy prokazatelně může vést ke snížení jeho hladiny a dostatek těchto vitamínů ve stravě je jednou ze základních prevencí. Ohroženi jsou zejména vegani, kteří musí B12 suplementovat, protože se nachází pouze v živočišných výrobcích. Deficit B12 u veganů tedy často jde ruku v ruce s vyšší hladinou homocysteinu.

Jak zjistím hladinu homocysteinu v krvi?
Hladina homocysteinu se u obvodního lékaře běžně netestuje, z toho důvodu je nutné buď o tento krevní test zažádat s tím, že pokud k němu máte důvod, lékař vám ho může vypsat na žádanku a nebo si nechat krevní test udělat jako samoplátce. Cena se pohybuje okolo 500 Kč. Hladina homocysteinu v krvi by neměla překročit 15 μmol/l.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....