Ačkoliv je homocystein látka tělu vlastní, vyšší množství v těle a hlavně v krvi může být pro tělo škodlivé. Jak zjistíte, jestli se to netýká právě vás? Co dělat, když už vyšší hladinu homocysteinu máte?
Homocystein je aminokyselina, která vzniká jako meziprodukt při přeměně aminokyselin methioninu na cystein. I když biologicky v těle plní řadu funkcí, na rozdíl od svých dalších sester, které ve svém těle chceme, je to ale aminokyselina ve vysokých množstvích nežádoucí a dle provedených studií i toxická. Pokud je přeměna methioninu na cystein nedokonalá a zasekne se na methioninu, je to špatně. Co ale může tento „zásek“ způsobit? Faktory, které se mohou podílet na zvýšení hladiny homocysteinu je užívání některých léků, vegetariánská nebo hlavně veganská strava, poruchy funkce ledvin, věk a některé genetické predispozice.
V čem nám tak škodí?
Vyšší hladina homocysteinu v krvi znamená zdravotní rizika spojená s kardiovaskulárním systémem a to zejména se srdcem. Studie naznačují spojitost mezi vyšší hladinou homocysteinu a rozvojem aterosklerózy. Na dalších škodlivých účincích se však studie neshodují a toto téma tak zůstává stále ne úplně zodpovězeno. Mluví se o souvislosti s vysokou hladinou LDL cholesterolu ale i nervových poruchách jako je demence. Z praxe se také mluví o celkovém diskomfortu v rámci těla, přece jen jde o toxickou látku, která může škodit na různých úrovních.
Pomůže suplementace vitamínů B komplexu
Přeměny methioninu na cystein se zúčastňují tři vitamíny – kyselina listová (B9), pyridoxin (B6) a vitamín B12, kobalamin. Pokud tyto vitamíny v organismu chybí, může to být jednou z příčin vyšší hladinu homocysteinu v těle. Doplnění těchto béček tedy prokazatelně může vést ke snížení jeho hladiny a dostatek těchto vitamínů ve stravě je jednou ze základních prevencí. Ohroženi jsou zejména vegani, kteří musí B12 suplementovat, protože se nachází pouze v živočišných výrobcích. Deficit B12 u veganů tedy často jde ruku v ruce s vyšší hladinou homocysteinu.
Jak zjistím hladinu homocysteinu v krvi?
Hladina homocysteinu se u obvodního lékaře běžně netestuje, z toho důvodu je nutné buď o tento krevní test zažádat s tím, že pokud k němu máte důvod, lékař vám ho může vypsat na žádanku a nebo si nechat krevní test udělat jako samoplátce. Cena se pohybuje okolo 500 Kč. Hladina homocysteinu v krvi by neměla překročit 15 μmol/l.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?

Prevence je základ: Nestyďte se a pravidelně choďte na gynekologii
