Arónie pomáhá na křečové žíly a snížit krevní tlak

Arónie pomáhá na křečové žíly a snížit krevní tlak
zdroj: Pixabay

Temnoplodec, černá jeřabina nebo také arónie je keř, který se běžně pěstuje na českých zahradách jako živý plot. Díky vysokému podílu vitamínů a minerálních látek jsou plody právěm označovány za superpotravinu.

Bohatá úroda
Arónie je keř původem ze Severní Ameriky. Po celou zimu si udržuje pevné zelené listy, které se na podzim zbarví do červena. Proto je často využíván jako živý plot. Na jaře hojně kvete, v červnu se objevují první plody, které dozrávají koncem léta. Z jednoho keře můžeme sklidit až 10 kilogramů plodů.

Mimořádně vysoký podíl vitamínů a minerálních látek
Plody arónie obsahují vysoké množství vitamínu E, který prokazatelně působí jako prevence rakoviny. Dále rutin, který se postará o pružnost a pevnost našich cév. Je proto vhodná k léčbě křečových žil. Pro lepší vstřebatelnost konzumujeme arónii s potravinami bohatými na vitamín C, například rakytníkem. Mají také vysoký obsah antioxidantů, antokyaninů a minerálních látek, především draslíku.

Využíváme plody i listy
Po celý rok využíváme listy na přípravu čaje, který je protizánětlivý a vhodný ke snížení krevního tlaku. Na podzim nás keř odmění bohatou úrodou šťavnatých plodů. Bobule zlepšují funkci organismu, zpomalují stárnutí, posilují paměť a soustředění, podporují činnost jater, hojení ran, působí preventivně proti nachlazení, zápalu plic a snižují emocionální nerovnováhu, čímž přispívají k dobré náladě.

Množství využití
Plody obsahují až 60 % šťávy. Připravujeme proto za studena lisovanou šťávu, která si uchová všechny cenné látky. Trpkou chuť zmírníme přidáním cukru, díky kterému zároveň více vynikne chuť borůvek. Mimo to je oblíbená příprava sirupů, marmelád a pro otrlejší také likéru. Bobule můžeme usušit. Oproti jiným druhům ovoce nejsou příliš náchylné na plísně a bakterie. Jejich uchování proto nevyžaduje přílišnou péči. Sušené plody používáme stejně jako rozinky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...