Sezóna klíšťat a komárů je tu – jak se chránit přírodní cestou?

Sezóna klíšťat a komárů je tu – jak se chránit přírodní cestou?
zdroj: Pixabay

Co dokáže narušit klidný letní večer více, než otravní komáři, kteří vám nadělí několik štípanců? Možná klíšťata, jejichž aktivita je poměrně vysoká už teď a kde nám navíc hrozí riziko nákazy klíšťovou encefalitidou či lymskou boreliózou. Možností, jak se před komáry a klíšťaty chránit je více, avšak existují i přírodní preparáty, které vám pomohou tyto potvůrky zapudit. Navíc si je můžete jednoduše připravit i vy sami.

Vitamin B1
Možná jste už slyšeli, že pivovarské kvasnice nebo droždí odpuzuje klíšťata. Někteří lidé v letních měsících dokonce užívají komplex vitaminů skupiny B, aby snížili riziko přisátí klíštěte. Stojí za tím konkrétně vitamín B1 neboli thiamin, který prostupuje do pokožky našeho těla a dotěrnému hmyzu včetně komárů, ovádů, much či právě klíšťat nepříjemně zapáchá. Tento účinek měli vypozorovaný i naši předci, a tak si spousta lidí možná z dětství vzpomíná, jak jim v létě babičky mazaly na chléb drožďovou pomazánku, aby si z lesa nepřinesli klíště.

Geraniol i citronellol v esenciálních olejích
Přírodní repelent si velmi snadno vyrobíte z esenciálních olejů s přirozeným obsahem geraniolu či citronellolu. Některé esenciální oleje z rostlin či plodů obsahují dokonce obě dvě tyto látky, čímž se stávají velmi účinným odpuzovačem hmyzu, a to především komárů. Jako příklad si uveďme květy růží, muškáty nebo citrony. Mezi obecně oblíbené a účinné olejíčky patří také tea tree oil, který mimo své rozmanité působení najde využití i v tomto případě. Stačí se jen těmito olejíčky potřít na pár místech těla, případně několik kapek smísit s vodou do rozprašovače nebo jich využít v aromalampě. Na rozdíl od chemických repelentů tyto látky příjemně voní, takže budete mít hned dvě výhody v jednom balení.

Hřebíček v Alpě
Dalším výborným přírodním přípravkem, který vám pomůže odehnat klíšťata i nepříjemný hmyz, je hřebíček vyluhovaný v Alpě. K jeho výrobě vám bude stačit jedno malé balení Alpy a 20 kusů nerozemletého koření hřebíčku. Nechte je dva dny louhovat v Alpě a poté sceďte. Potírat se můžete v oblastech dolních končetin, kde ke klíšťatům nejčastěji přijdeme, opatrně však jen s potíráním na pokožku – přeci jen se jedná o líh, proto je třeba dávat pozor, aby nedošlo k podráždění.

I obyčejné bylinky ze zahrádky pomohou
Odpudit hmyz vám pomohou i běžné bylinky ze zahrádky, jako jsou například bazalka, rozmarýn, tymián či šalvěj nebo levandule. Přírodní repelent si z nich můžete vyrobit buď louhováním v panenském oleji nebo v octu. V druhém případě už však bude váš přípravek vonět o něco méně. Bylinky nasekejte, louhujte a poté opět sceďte. Pokud zvolíte olej, můžete nanášet přímo na kůži. Pokud ocet, aplikace bude snazší v rozprašovači.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti užívat specifické léky. Využijte možnosti vlastního těla k sebeléčbě.

Čtěte dál
Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Podle čeho vybírat kvalitní čokoládu – nejen k Valentýnu?

Bonboniéra, čokoládové pralinky nebo tabulka čokolády – častý projev náklonnosti nejen v den sv. Valentýna. Sortiment čokoládových...
Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Hromnička, pučálka nebo pražmo – znáte tradice spojené s únorem?

Únor počínající Hromnicemi a končící masopustními průvody v maskách je měsícem mnoha obyčejů, které naši předkové tvořili, modifikovali...

Videorozhovor