Co dokáže narušit klidný letní večer více, než otravní komáři, kteří vám nadělí několik štípanců? Možná klíšťata, jejichž aktivita je poměrně vysoká už teď a kde nám navíc hrozí riziko nákazy klíšťovou encefalitidou či lymskou boreliózou. Možností, jak se před komáry a klíšťaty chránit je více, avšak existují i přírodní preparáty, které vám pomohou tyto potvůrky zapudit. Navíc si je můžete jednoduše připravit i vy sami.
Vitamin B1
Možná jste už slyšeli, že pivovarské kvasnice nebo droždí odpuzuje klíšťata. Někteří lidé v letních měsících dokonce užívají komplex vitaminů skupiny B, aby snížili riziko přisátí klíštěte. Stojí za tím konkrétně vitamín B1 neboli thiamin, který prostupuje do pokožky našeho těla a dotěrnému hmyzu včetně komárů, ovádů, much či právě klíšťat nepříjemně zapáchá. Tento účinek měli vypozorovaný i naši předci, a tak si spousta lidí možná z dětství vzpomíná, jak jim v létě babičky mazaly na chléb drožďovou pomazánku, aby si z lesa nepřinesli klíště.
Geraniol i citronellol v esenciálních olejích
Přírodní repelent si velmi snadno vyrobíte z esenciálních olejů s přirozeným obsahem geraniolu či citronellolu. Některé esenciální oleje z rostlin či plodů obsahují dokonce obě dvě tyto látky, čímž se stávají velmi účinným odpuzovačem hmyzu, a to především komárů. Jako příklad si uveďme květy růží, muškáty nebo citrony. Mezi obecně oblíbené a účinné olejíčky patří také tea tree oil, který mimo své rozmanité působení najde využití i v tomto případě. Stačí se jen těmito olejíčky potřít na pár místech těla, případně několik kapek smísit s vodou do rozprašovače nebo jich využít v aromalampě. Na rozdíl od chemických repelentů tyto látky příjemně voní, takže budete mít hned dvě výhody v jednom balení.
Hřebíček v Alpě
Dalším výborným přírodním přípravkem, který vám pomůže odehnat klíšťata i nepříjemný hmyz, je hřebíček vyluhovaný v Alpě. K jeho výrobě vám bude stačit jedno malé balení Alpy a 20 kusů nerozemletého koření hřebíčku. Nechte je dva dny louhovat v Alpě a poté sceďte. Potírat se můžete v oblastech dolních končetin, kde ke klíšťatům nejčastěji přijdeme, opatrně však jen s potíráním na pokožku – přeci jen se jedná o líh, proto je třeba dávat pozor, aby nedošlo k podráždění.
I obyčejné bylinky ze zahrádky pomohou
Odpudit hmyz vám pomohou i běžné bylinky ze zahrádky, jako jsou například bazalka, rozmarýn, tymián či šalvěj nebo levandule. Přírodní repelent si z nich můžete vyrobit buď louhováním v panenském oleji nebo v octu. V druhém případě už však bude váš přípravek vonět o něco méně. Bylinky nasekejte, louhujte a poté opět sceďte. Pokud zvolíte olej, můžete nanášet přímo na kůži. Pokud ocet, aplikace bude snazší v rozprašovači.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Voskované ubrousky jako skvělý zero waste pomocník do domácnosti

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?
