Sezóna klíšťat a komárů je tu – jak se chránit přírodní cestou?

Sezóna klíšťat a komárů je tu – jak se chránit přírodní cestou?
zdroj: Pixabay

Co dokáže narušit klidný letní večer více, než otravní komáři, kteří vám nadělí několik štípanců? Možná klíšťata, jejichž aktivita je poměrně vysoká už teď a kde nám navíc hrozí riziko nákazy klíšťovou encefalitidou či lymskou boreliózou. Možností, jak se před komáry a klíšťaty chránit je více, avšak existují i přírodní preparáty, které vám pomohou tyto potvůrky zapudit. Navíc si je můžete jednoduše připravit i vy sami.

Vitamin B1
Možná jste už slyšeli, že pivovarské kvasnice nebo droždí odpuzuje klíšťata. Někteří lidé v letních měsících dokonce užívají komplex vitaminů skupiny B, aby snížili riziko přisátí klíštěte. Stojí za tím konkrétně vitamín B1 neboli thiamin, který prostupuje do pokožky našeho těla a dotěrnému hmyzu včetně komárů, ovádů, much či právě klíšťat nepříjemně zapáchá. Tento účinek měli vypozorovaný i naši předci, a tak si spousta lidí možná z dětství vzpomíná, jak jim v létě babičky mazaly na chléb drožďovou pomazánku, aby si z lesa nepřinesli klíště.

Geraniol i citronellol v esenciálních olejích
Přírodní repelent si velmi snadno vyrobíte z esenciálních olejů s přirozeným obsahem geraniolu či citronellolu. Některé esenciální oleje z rostlin či plodů obsahují dokonce obě dvě tyto látky, čímž se stávají velmi účinným odpuzovačem hmyzu, a to především komárů. Jako příklad si uveďme květy růží, muškáty nebo citrony. Mezi obecně oblíbené a účinné olejíčky patří také tea tree oil, který mimo své rozmanité působení najde využití i v tomto případě. Stačí se jen těmito olejíčky potřít na pár místech těla, případně několik kapek smísit s vodou do rozprašovače nebo jich využít v aromalampě. Na rozdíl od chemických repelentů tyto látky příjemně voní, takže budete mít hned dvě výhody v jednom balení.

Hřebíček v Alpě
Dalším výborným přírodním přípravkem, který vám pomůže odehnat klíšťata i nepříjemný hmyz, je hřebíček vyluhovaný v Alpě. K jeho výrobě vám bude stačit jedno malé balení Alpy a 20 kusů nerozemletého koření hřebíčku. Nechte je dva dny louhovat v Alpě a poté sceďte. Potírat se můžete v oblastech dolních končetin, kde ke klíšťatům nejčastěji přijdeme, opatrně však jen s potíráním na pokožku – přeci jen se jedná o líh, proto je třeba dávat pozor, aby nedošlo k podráždění.

I obyčejné bylinky ze zahrádky pomohou
Odpudit hmyz vám pomohou i běžné bylinky ze zahrádky, jako jsou například bazalka, rozmarýn, tymián či šalvěj nebo levandule. Přírodní repelent si z nich můžete vyrobit buď louhováním v panenském oleji nebo v octu. V druhém případě už však bude váš přípravek vonět o něco méně. Bylinky nasekejte, louhujte a poté opět sceďte. Pokud zvolíte olej, můžete nanášet přímo na kůži. Pokud ocet, aplikace bude snazší v rozprašovači.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času? Připravili jsme pro vás jednoduché cviky z jógy, které si můžete...

Čtěte dál
Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto...
Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Sedáte si rádi s nohou přes nohu? Vědomě či nevědomě tak činíme naprosto běžně, aniž bychom si uvědomovali negativní následky na naše...