Běháte často „na malou“? Příčiny mohou být nevinné i závažnější

Běháte často „na malou“? Příčiny mohou být nevinné i závažnější
zdroj: Adobe Stock

Bojíte se pít, abyste nemuseli pořád navštěvovat toaletu? Věčné nutkání váš dohání k šílenství a nutí vás upravovat si denní režim? Možná, že se někde v těle děje něco, co nemá a nebo zkrátka jen špatně pijete. Jaké důvody za tím mohou být?

Možná se poznáváte. V kině hledáte místo co nejblíže toaletě. Stejný případ se opakuje u sedadla v letadle, kde si netroufnete usadit se k oknu, ale volíte méně komfortní variantu blíže k uličce a blíže k záchodu. Než kamkoliv vyrazíte z domu, raději si ještě „odskočíte“, abyste měli jistotu, že vydržíte do cíle. Cítíte, že vás to ovlivňuje více, než by mělo? Zde jsou 3 možné důvody, proč se trápíte.

Málo pijete
Jednoduše řečeno: čím méně pijete, tím více je moč koncentrovaná, tím více dráždí močový měchýř a tím horší je vaše nutkání. Čím více pijete, tím je moč zředěnější a pro močový měchýř méně dráždivá. Taková moč má slámově žlutou barvu, téměř nezapáchá a nijak ji necítíte. Méně pít, abyste si zadělali na močové kameny, tedy rozhodně není žádná výhra.

Máte oslabené svaly pánevního dna
Čím silnější máte svaly pánevního dna, tím je pro vás snazší udržet moč. Mnoho lidí je ale neumí ovládat a časté močení může být jedním z důsledků, které se může vyvinout až v inkontinenci. Budete-li se pánevnímu dnu patřičně věnovat, můžete tak předejít mnohým nepříjemným zdravotním obtížím. Můžete vyzkoušet tzv. Kegelovy cviky, které se provádějí stahováním a uvolňováním svalů pánevního dna, jako kdybyste chtěli zastavit proud moči. S jejich aktivací také pomáhá odtlačení se od chodidel.

Máte malý nebo hyperaktivní močový měchýř
Pokud kvůli močení navštěvujete toaletu častěji než 8krát za den, zřejmě máte hyperaktivní močový měchýř. Ten také můžete mít malý – ano, skutečně je to možné, stejně jako jsou někteří lidé vysocí a jiní malí, mají někteří větší a jiní menší močový měchýř. Ten standardně udrží okolo 600 ml moči, u někoho méně, u někoho více. Pokud máte podezření týkající se nedostatečné velikosti vašeho měchýře, můžete doma vyzkoušet, kolik na jeden zátah vymočíte. Dobrou zprávou je, že můžete trénovat, abyste jej zvětšili – když je plný, může se roztáhnout. Neutíkejte na záchod hned, jak ucítíte nutkání, ale zkuste vydržet. Jen by to nemělo trvat do bolesti. A pokud víte, že trpíte na infekci či zánět, moč raději také nezadržujte.

Děje se něco vážnějšího
Ať je to, jak chce, každý má jinou frekvenci močení a řídit byste se měli především tím, co je pro vás normální. Jakékoliv dlouhodobější vybočení z tohoto normálu je potom na pováženou. Náhlá změna frekvence nebo opravdu silné neodcházející nutkání je něčím, co byste měli řešit s lékařem. Může se jednat o infekci, ledvinové kameny, cukrovku nebo i o stlačení nervů, roztroušenou sklerózu či nádor rostoucí v břiše. Veškeré abnormality, které neodcházejí ani po pár dnech či týdnech, proto raději konzultujte s lékařem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Lactobacillus acidophilus je jedním z nejčastějších rodů probiotik, které v potravinách nebo doplňcích stravy konzumujeme. Najdete je ve fermentovaných potravinách jako jsou jogurty a kysané mléčné výrobky....

Čtěte dál
Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto...
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...

Videorozhovor