Očistí tělo od škodlivin i přebytečného tuku a vy díky tomu zhubnete. Opravdu věříte, že by to bylo tak jednoduché? Přesvědčíme vás, že toto tvrzení je daleko od pravdy a že je potřeba být spíše na pozoru.
Lístky čaje zeleného, černého nebo oolong, plus další rostlinky a bylinky známé pro schopnost zrychlovat metabolismus a podporovat úbytek tuku. Objevují se čajové směsi s kořenem pampelišky, mátou peprnou, zázvorem, extraktem z lístků limety a dalšími. Všechny mají něco společného – slibují očistu a redukci hmotnosti v rychlém čase. Na tom všem je ale jeden významný háček – nejedná se o léčiva a výrobci tak nejsou povinni dokázat, že jejich produkty skutečně fungují. A v drtivé většině případů by to ani dokázat nemohli.
Mizivé množství nedosáhne kýženého efektu
Některé složky takových čajů sice mohou podle studií určité vlivy na úbytek hmotnosti vykazovat, pro ty je ale třeba daleko vyššího množství, jehož se v podobném čaji většinou nachází pouhý miniaturní zlomek. Představte si, že byste natankovali do nádrže vašeho automobilu množství paliva, které by nevystačilo ani na to, abyste vyjeli z garáže. Palivo je sice stejné, ale množství mizivé natolik, že autu nedodá žádnou šťávu. V případě detoxikačních čajů se v podstatě jedná o totéž. Jinými slovy, zelený čaj je velmi zdravý, podporuje a lehce stimuluje metabolismus, ke kýženým účinkům ale musíte pít 3-4 šálky opravdu kvalitního zeleného čaje denně, správně připraveného, který nemá se sáčkovým čajem nic společného a navíc pravidelně, po dobu alespoň několika týdnů.
Zvýšené močení a průjmy
Pokud jste někdy podobný „zázračný“ produkt vyzkoušeli, možná už s následujícím máte své zkušenosti, které nemusí být zrovna příjemné. Podobné čaje slibují, že vás „odvodní“, „pročistí“, „detoxikují“ a vy vlivem toho zhubnete. Většiny z toho se ale nedočkáte. Co naopak očekávat můžete, je zvýšená potřeba běhat na toaletu. Díky tomu sice vaše břicho bude vypadat plošší a zřejmě i nějaké kilo zhubnete. To se ale s největší pravděpodobností velmi brzy vrátí a vezme s sebou kamarády. Když máte střevní chřipku, také zhubnete. Rozhodně se ale nejedná o zdravý způsob, který zaručí, že dosažená váha vydrží. Zbavíte se totiž svalstva, ale tuk zůstane. Důsledkem toho se metabolismus zpomalí a skutečná redukce hmotnosti se ve skutečnosti ztíží.
Pozor na složení
Doplňky stravy, jako jsou ony zmiňované čaje, nebývají, na rozdíl od skutečných léčiv, regulovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Podle odborníků by tak čajové směsi, které se tváří seriózně a slibují rychlé hubnoucí výsledky, mohly obsahovat téměř cokoliv a vaše zdraví tak spíše ohrozit než podpořit. Potíže může způsobit již onen diuretický a projímavý efekt, který odvodní, naruší mikrobiom ve střevě a celkově tak oslabí imunitu. Nejsou-li potom tekutiny a živiny doplněny, může dojít k dehydrataci a náchylnost na různé choroby je výrazně zvýšena.
I přírodní složky mohou mít vedlejší účinky
Zárukou nezávadnosti není ani 100% přírodní složení. I přírodní složky, jako jsou stimulanty typu kofeinu, yerba maté nebo guarany, mohou ve zvýšeném množství způsobit bolesti hlavy, úzkosti, a dokonce povážlivě zvýšit srdeční tep. S takovými látkami byste měli zacházet hlavně opatrně a pamatovat na to, že neexistuje žádná zázračná pilulka ani nápoj, který vám pomůže zhubnout bez vašeho vlastního přičinění. V lepším případě bude zakoupení podobného produktu znamenat „jen“ ztrátu peněz, v tom horším to odnese vaše zdraví.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Půst jako vzpruha pro organismus i záležitost duchovní a ekologická

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
