Trápí vás neustálá žízeň? Na vině může být nemoc i špatná strava

Trápí vás neustálá žízeň? Na vině může být nemoc i špatná strava
zdroj: Adobe Stock

Není žízeň jako žízeň. Někdy prostě cítíte potřebu se napít. To je normální. Můžete být ale doslova vyprahlí a mít pocit, že na kapce vody závisí vaše budoucí existence. I to se může stát. Pokud vás ale takové stavy přepadají často, nemusí to být jen tím, že málo pijete. Za žíznivostí může stát i závažnější problém.

Pokud intenzivně cvičíte nebo trávíte spoustu času na slunci, kde se potíte, je jasné, že musíte doplnit tekutiny. Jinak by se mohly dostavit nepříjemné stavy související s dehydratací, jaké je únava a svalové křeče. Co když se ale potřeba pít vodu stane neukojitelnou? To může značit, že se tělo nachází ve stavu, který v něm mění rovnováhu vody nebo soli. Velmi často se jedná o jednu z těchto příčin.

1. Cukrovka
Vysoké hladiny krevního cukru nutí ledviny k vyšší produkci moči, aby z těla vyplavily přebytečnou glukózu. Glukóza na sebe váže hodně vody a tím způsobuje znatelně zvýšené vylučování moči. U cukrovky jdou časté močení a žíznivost ruku v ruce. Nejhorší je to v případě, že o své nemoci nevíte. Pokud vás tedy frekvence močení a neustálá žíznivost trápí delší dobu a přidruží se nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, únava či podrážděnost, měli byste zajít za lékařem, aby vám provedl test glykémie a zjistil, zda netrpíte cukrovkou.

2. Menstruace
Ženy mohou zvýšenou touhu po vodě pociťovat během „svých dnů“. Hormony estrogen a progesteron společně se ztrátou krve mohou v těle významně ovlivnit hladiny tekutin. Výsledkem je kompenzační zvýšení pocitu žízně. Naslouchejte svému tělu a pijte.

3. Nízkosacharidové stravování
Běžným vedlejším účinkem výrazného snížení příjmu sacharidů je pocit žízně. Sacharidy totiž absorbují a zadržují více vody než bílkoviny a tuky. Důsledkem toho častěji močíte a máte také větší žízeň. Pakliže přecházíte do ketózy, minimálně tři dny budete často chodit na malou, jak se tělo zbavuje vody a odvodňuje.

4. Chronický stres
Těžký stres snižuje krevní tlak, protože nadledvinky v takovém stavu nemohou správně fungovat. To může způsobit závratě, deprese, úzkost a také extrémní žízeň. Žízeň je totiž způsob, jímž do krve přidat více vody, která zvýší krevní tlak. Jediným dlouhodobým řešením je naučit se zvládat stres.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....