Trápí vás neustálá žízeň? Na vině může být nemoc i špatná strava

Trápí vás neustálá žízeň? Na vině může být nemoc i špatná strava
zdroj: Adobe Stock

Není žízeň jako žízeň. Někdy prostě cítíte potřebu se napít. To je normální. Můžete být ale doslova vyprahlí a mít pocit, že na kapce vody závisí vaše budoucí existence. I to se může stát. Pokud vás ale takové stavy přepadají často, nemusí to být jen tím, že málo pijete. Za žíznivostí může stát i závažnější problém.

Pokud intenzivně cvičíte nebo trávíte spoustu času na slunci, kde se potíte, je jasné, že musíte doplnit tekutiny. Jinak by se mohly dostavit nepříjemné stavy související s dehydratací, jaké je únava a svalové křeče. Co když se ale potřeba pít vodu stane neukojitelnou? To může značit, že se tělo nachází ve stavu, který v něm mění rovnováhu vody nebo soli. Velmi často se jedná o jednu z těchto příčin.

1. Cukrovka
Vysoké hladiny krevního cukru nutí ledviny k vyšší produkci moči, aby z těla vyplavily přebytečnou glukózu. Glukóza na sebe váže hodně vody a tím způsobuje znatelně zvýšené vylučování moči. U cukrovky jdou časté močení a žíznivost ruku v ruce. Nejhorší je to v případě, že o své nemoci nevíte. Pokud vás tedy frekvence močení a neustálá žíznivost trápí delší dobu a přidruží se nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, únava či podrážděnost, měli byste zajít za lékařem, aby vám provedl test glykémie a zjistil, zda netrpíte cukrovkou.

2. Menstruace
Ženy mohou zvýšenou touhu po vodě pociťovat během „svých dnů“. Hormony estrogen a progesteron společně se ztrátou krve mohou v těle významně ovlivnit hladiny tekutin. Výsledkem je kompenzační zvýšení pocitu žízně. Naslouchejte svému tělu a pijte.

3. Nízkosacharidové stravování
Běžným vedlejším účinkem výrazného snížení příjmu sacharidů je pocit žízně. Sacharidy totiž absorbují a zadržují více vody než bílkoviny a tuky. Důsledkem toho častěji močíte a máte také větší žízeň. Pakliže přecházíte do ketózy, minimálně tři dny budete často chodit na malou, jak se tělo zbavuje vody a odvodňuje.

4. Chronický stres
Těžký stres snižuje krevní tlak, protože nadledvinky v takovém stavu nemohou správně fungovat. To může způsobit závratě, deprese, úzkost a také extrémní žízeň. Žízeň je totiž způsob, jímž do krve přidat více vody, která zvýší krevní tlak. Jediným dlouhodobým řešením je naučit se zvládat stres.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor