Trápí vás neustálá žízeň? Na vině může být nemoc i špatná strava

Trápí vás neustálá žízeň? Na vině může být nemoc i špatná strava
zdroj: Adobe Stock

Není žízeň jako žízeň. Někdy prostě cítíte potřebu se napít. To je normální. Můžete být ale doslova vyprahlí a mít pocit, že na kapce vody závisí vaše budoucí existence. I to se může stát. Pokud vás ale takové stavy přepadají často, nemusí to být jen tím, že málo pijete. Za žíznivostí může stát i závažnější problém.

Pokud intenzivně cvičíte nebo trávíte spoustu času na slunci, kde se potíte, je jasné, že musíte doplnit tekutiny. Jinak by se mohly dostavit nepříjemné stavy související s dehydratací, jaké je únava a svalové křeče. Co když se ale potřeba pít vodu stane neukojitelnou? To může značit, že se tělo nachází ve stavu, který v něm mění rovnováhu vody nebo soli. Velmi často se jedná o jednu z těchto příčin.

1. Cukrovka
Vysoké hladiny krevního cukru nutí ledviny k vyšší produkci moči, aby z těla vyplavily přebytečnou glukózu. Glukóza na sebe váže hodně vody a tím způsobuje znatelně zvýšené vylučování moči. U cukrovky jdou časté močení a žíznivost ruku v ruce. Nejhorší je to v případě, že o své nemoci nevíte. Pokud vás tedy frekvence močení a neustálá žíznivost trápí delší dobu a přidruží se nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, únava či podrážděnost, měli byste zajít za lékařem, aby vám provedl test glykémie a zjistil, zda netrpíte cukrovkou.

2. Menstruace
Ženy mohou zvýšenou touhu po vodě pociťovat během „svých dnů“. Hormony estrogen a progesteron společně se ztrátou krve mohou v těle významně ovlivnit hladiny tekutin. Výsledkem je kompenzační zvýšení pocitu žízně. Naslouchejte svému tělu a pijte.

3. Nízkosacharidové stravování
Běžným vedlejším účinkem výrazného snížení příjmu sacharidů je pocit žízně. Sacharidy totiž absorbují a zadržují více vody než bílkoviny a tuky. Důsledkem toho častěji močíte a máte také větší žízeň. Pakliže přecházíte do ketózy, minimálně tři dny budete často chodit na malou, jak se tělo zbavuje vody a odvodňuje.

4. Chronický stres
Těžký stres snižuje krevní tlak, protože nadledvinky v takovém stavu nemohou správně fungovat. To může způsobit závratě, deprese, úzkost a také extrémní žízeň. Žízeň je totiž způsob, jímž do krve přidat více vody, která zvýší krevní tlak. Jediným dlouhodobým řešením je naučit se zvládat stres.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....

Videorozhovor