Novinky v oblasti mužské hormonální antikoncepce

Novinky v oblasti mužské hormonální antikoncepce
zdroj: Adobe Stock

Ženská hormonální antikoncepce je sice poměrně spolehlivá, dlouhodobě je však spojována s řadou nepříznivých vedlejších účinků. Proto ji dnes spousta žen vysazuje a spoléhají se buď na nitroděložní tělíska, pesary, různé gely, potom kondomy nebo na přerušovanou soulož. Poslední dvě jmenovaná opatření lze označit spíše za antikoncepci pánskou. Dokonce za její jediné dvě formy. Alespoň doposud. Jak se totiž ukazuje brzy by mohlo být vše jinak.

Vědci totiž bádají a farmaceutické firmy jednají. Na obzoru se tak vyskytuje hned několik nových možností, jimiž by muži mohli převzít zodpovědnost za ochranu před nechtěným početím a neomezovat se přitom pouze na zmiňovaný kondom nebo přerušovanou soulož. Ve hře jsou hormonální i nehormonální pilulky, a dokonce i speciální gel. Ty by měly být dostupné možná za méně než 10 let.

Pilulka pro muže
Vědci v Kalifornii provedli několik testů a ohlásili veřejnosti pozitivní výsledky. Antikoncepční pilulky pro muže. Pilulka obsahuje látku, která ve varlatech snižuje hladinu hormonů, jež jsou potřeba pro tvorbu spermií. Na zbytku těla se přitom nic nemění.

Účinky pilulky nesoucí název 11-beta-MTDC byly testovány u 40 účastníků, z nichž 10 bylo podáváno pouze placebo. Po dobu jednoho měsíce muži užívali pilulku každý den a zaznamenali jen skutečně minimální vedlejší působení. To se projevilo občasnou bolestí hlavy, únavou nebo vyrážkou. Pět respondentů hlásilo, že se u nich objevila snížená chuť na sex, dva přiznali mírné potíže s erekcí, které ale neznemožňovaly pohlavní styk. Jakmile přestali pilulku užívat, vše se vrátilo do normálu.

Vědci ale ještě nemají vyhráno, a tak zatím tak úplně není důvod k radosti. Změny v produkci spermií, které by neměly umožnit početí, se totiž zatím dostavují až 2-3 měsíce poté, co muži pilulky začnou brát. Pomocná ředitelka institutu, který má daný výzkum na svědomí, uvedla, že skutečně spolehlivá antikoncepční pilulka pro muže by měla být k dispozici přibližně za 10 let. Nutné jsou totiž další studie, výzkumy a testování.

Ne tabletky, ale gel
Jak se ale zdá, muži zřejmě v budoucnu budou mít na výběr. Další metoda antikoncepce by dokonce měla být dostupná již kolem roku 2022. Právě tehdy by měla být dokončena klinická studie zkoumající tuto zbrusu novou metodu. Potom ale ještě bude chvíli trvat, než ji schválí Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Jedná se o speciální antikoncepční gel. Ten by se měl aplikovat na ramena a záda a do těla se dostávat skrze pokožku. Užívat by se měl jednou denně. Účinnou látkou je kombinace sloučeniny hormonů progestinu a testosteronu, které se do krve absorbují kůží. Progestin je ženský steroidní pohlavní hormon, který by měl výrazně snížit produkci spermií. Testosteron, mužský steroidní hormon, by potom měl podpořit další funkce. Prováděnou studii plně podporuje americký Národní institut zdraví v Marylandu, a to už po celých dlouhých 10 let – od roku 2009. Přesně tak dlouho vědci pracují na vyvíjení gelu. Muži, kteří se účastní studie, jej již pravidelně užívají a podle výzkumníků u nich dochází ke snižování hladin spermií bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších účinků.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Bez cukroví si dnes Vánoce dokážeme představit jen velmi těžko....

Čtěte dál
Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Vánoce jsou jedním z nejkouzelnějších období celého roku. Vůně svařeného vína a cukroví, úsměvy na každém kroku, láska a pochopení,...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor