Ačkoliv si tyto termíny většinou spojujeme s létem a teplem, pravdou je, že nadbytek sluníčka je původcem pouze v jednom z případů. Čím se od sebe liší úpal a úžeh a jaká je nejlepší prevence i řešení?
Spousta lidí si je plete. Úpal a úžeh. A není divu. Podobné názvy jsou zavádějící a napovídají společnou příčinu. Slunce je ale viníkem pouze na jedné straně. Ačkoliv by se nabídlo říci, že když slunce pálí, dostanete úpal, je to naopak. Celý den na slunci bez pokrývky hlavy způsobí úžeh. Termín úpal označuje totální přehřátí organismu, k němuž není třeba přímého slunce, ale „jen“ pořádného horka. Znamená to, že termoregulace těla selhala, a to se není schopno dostatečně ochlazovat potem. Právě proto je důležité v horku pít – voda totiž pomáhá odplavovat škodliviny nejen v podobě moči, ale také potu, který kromě toho i chladí. Když málo pijete, nemáte se z čeho potit a tělo se přehřívá.
Podobné projevy, jiné problémy
Takový je tedy rozdíl mezi úžehem a úpalem. První vás potká, když trávíte moc času na přímém slunci a nechráníte si hlavu, druhý je projevem totálního přehřátí organismu vlivem horka a dehydratace. Úžeh tedy nastává vlivem přímého slunce, úpal vlivem přehřátí. Příčiny jejich vzniku jsou tedy odlišné, projevy se však podobají. Úpal se obvykle přihlásí nevolností až zvracením, bolestmi hlavy, zrychleným tepem a malátností spojenou s únavou. Přidružuje se i zvýšená teplota, která v extrémních případech může přesáhnout i 40 °C a nabýt charakteru horečky. Nemocný může důsledkem toho dokonce ztratit vědomí. Pokud taková situace nastane, je nutná okamžitá návštěva lékaře. Projevy úžehu jsou velmi podobné s tím rozdílem, že se mohou objevit se zpožděním i několika hodin, často dokonce až v noci. Souvisí s ním i spáleniny od slunce.
Dostatečně pijte a chraňte se před přímým sluncem
Jak se před nimi chránit? Nejjednodušší prevencí je samozřejmě nosit pokrývku hlavy, nezdržovat se dlouho na přímém slunci a vyhledávat stín a dodržovat pitný režim. To jsou základy, jejichž zanedbání může přinést problémy. Když už taková situace nastane, je nutné přijmout nápravná opatření. Při úpalu je důležité nejprve snížit teplotu postiženého a přesunout jej do přiměřeně chladného prostředí – třeba do stínu nebo do klimatizované místnosti. Ochlazení napomůže i zbavení se oblečení, aplikace studené vody, ve formě sprchy, kbelíku na nohy nebo ručníku na čelo. Jakmile se podaří léčeného ochladit, podejte mu vlažný nápoj s minerály – může to být iontový sportovní nápoj, minerální voda nebo obyčejná voda se solí. Při úžehu je postup víceméně stejný – nejprve je nutno dotyčného ochladit. Dalším krokem je péče o spálenou pokožku, kterou je třeba zklidnit pomocí tišících krémů či olejů po opalování. Ty by měly obsahovat kyselinu panthothenovou (panthenol), která podporuje hojení kůže.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál