Slunce a jeho účinky: Proč se v létě cítíme šťastnější?

Slunce a jeho účinky: Proč se v létě cítíme šťastnější?
zdroj: Pixabay

Máte někdy pocit, že vám pouhá procházka na čerstvém vzduchu hned zlepší náladu? Že jste v létě pozitivněji naladění než v zimě? Je to pravda. Slunce totiž výrazně ovlivňuje naši psychiku a jsou na to i vědecké důkazy.

Slunce vás nabije energií. Doslova
Sluneční záření na nás působí velmi intenzivně. V létě se nám mnohem lépe vstává, i když toho v noci příliš nenaspíme. Ráno jsme většinou okamžitě nabití energií a nepotřebujeme k tomu žádnou vydatnou snídani. Přes den oplýváme dobrou náladou, máme velké plány a celkově působíme pozitivně. Ze statistického hlediska je v letních měsících dokonce mnohem menší výskyt depresí v populaci. Slunce nás nabíjí, a to doslova. Spouští tvorbu hormonu štěstí, serotoninu.

Dobrá nálada a kvalitní spánek
Celkové snížení stresu není pouze subjektivní pocit, ale vědecky podložená skutečnost. Díky slunečnímu záření, které dopadá na pokožku, se zvyšuje využití kyslíku v tkáních. Dochází tak k efektivnějšímu využití energie a tím odbourání únavy. A všichni přece dobře víme, že právě únava je nejčastější příčinou našeho psychického vypětí. Bez ní dokážeme lépe čelit nátlaku a jen tak něco nás nerozhodí. Spolu s tím se do těla vyplavuje větší množství melatoninu. Melatonin je hormon, který, jednoduše řečeno, reguluje spánek a jeho rytmus. Právě ten má na svědomí, že jsme po ránu aktivní a plní života.

Hormon štěstí
Melatonin ale není tím nejdůležitějším hormonem. Tím je serotonin. Hormon štěstí, jak je někdy označován, je mimořádně citlivý na denní světlo a tedy i na sluneční záření. V zimních měsících, kdy ho příliš není, jsme více unavení, pesimističtí, míváme úzkostné stavy a často také poruchy spánku. Serotonin se tvoří v centrální nervové soustavě, krevních destičkách, ale také trávicím traktu. Z tohoto důvodu jeho tvorbu podpoříme také vhodnou skladbou jídelníčku.

Všeho s mírou
Neplatí, že čím vyšší jsou teploty, tím více na nás slunce působí. Na některé možná právě naopak. Velká horka můžou kvůli vysoké biozátěži naopak organismus vysílit, přivodit úpal nebo úžeh a s ním také nepříjemné stavy, které k dobré náladě rozhodně nepřispějí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Čtěte dál
Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Vločky jsou základem zdravého stravování. Někomu už možná toto spojení doslova leze na nervy, ale to nic nemění na tom, že jsou cestou...

Videorozhovor