Jak udělat z plavání ten nejzdravější sport?

Jak udělat z plavání ten nejzdravější sport?
zdroj: Adobe Stock

Léto je pro mnohé jediným obdobím, kdy si lze užít nejen pobyt u vody, ale také si náležitě zaplavat. Ať už na dovolené u moře, na koupališti, na zahradě v bazénu či zkrátka kdekoliv u vody. Za jakých okolností má plavání prospěšný vliv na naše zdraví?

Většina z nás miluje plavání a osvěžující pobyt ve vodě, který si právě dopřáváme zejména v letních měsících nejen na dovolené, ale i o volných víkendech a dnech. Zkrátka léto je pro mnohé vítanou příležitostí, jak si zaplavat.

Pro plavání není zapotřebí drahá výbava, stačí pouze plavky, případně brýle a koupací čepice. Zásadní je správná technika plavání. Pak má plavání smysl a hlavně efekt na naše zdraví. Nutné je dbát na pravidelné dýchání, soustředit se na plavání a nerozptylovat se. Účinné je plavání bez neustálých a zbytečných přestávek.

Jak tedy plavat?
Řada z vás jistě zná z vlastní zkušenosti zakódovaný instinkt a to plavání s držením hlavy nad hladinou. Pro dobré plavání je však třeba spolupracovat s gravitací a ponořit se do rovnováhy. Pokud preferujete plavecký styl prsa, není doporučováno plavat s hlavou nad hladinou. Proč?

Je to namáhavé a pokud tuto techniku budete praktikovat dlouhodoběji, tak místo zdravotních benefitů, které plavání přináší, si způsobíte bolest krku. Pod vodou provádějte výdech. Stejně tak plavte pod vodou určité úseky i tehdy, když potřebujete zlepšit dýchání. Začátečníci by měli zvolit mírné tempo. Jen při správné technice se dostaví pozitivní účinek, které plavání má na naše zdraví.

Plavání jako jeden z nejzdravějších sportů
Plaváním zpevníte a prokrvíte celé tělo. Je to jedna z nejúčinnějších fyzických aktivit, která odbourává bolest zad. Tento sport je tak velmi přínosný i pro ty, kdo tráví většinu času sezením u počítače. Mezi další význačné účinky rozhodně patří i to, že posílíte a procvičíte všechny hlavní svalové části, tj. záda, břicho, ruce, nohy. Plavání pomůže spolehlivě nejen od bolesti zad, ale i při dýchacích potížích i od bolesti kloubů, neboť právě v tomto směru vyniká, že nedochází k jejich zatěžování, jako je tomu například u běhu. Jedná se rovněž o fyzickou činnost, která má příznivý vliv na srdeční činnost, snižuje krevní tlak a působí jako prevence proti infarktu, křečovým žilám i celulitidě.

Plavání vyniká v tom, že je vhodné pro děti, dospělé, seniory i těhotné ženy. Stejně tak se jedná o efektivní kardio cvičení a zároveň silový trénink. Při plavání lze nejen zhubnout, ale zlepšit mozkové funkce, navodit lepší náladu a prodloužit si zkrátka život. A jelikož se jedná o vodní sport, tělo je tak vodou hlavně v létě ochlazováno a nedochází k přehřátí organismu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni a těžko mu odoláváme. I s cukrovím se ale pojí určitá zdravotní rizika,...

Čtěte dál
Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Syndrom suchého oka trápí stále více lidí, a to v důsledku časté práce na počítači, prašného prostředí, ale i rychlých změn teplot....
Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Echinacea je pro svůj vysoký obsah cenných látek používána jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji je k dostání v podobě tinktur, kapslí...

Videorozhovor