V posledních několika letech nás letní měsíce stále častěji překvapují vysokými teplotami, které mnohdy nabývají až tropických hodnot. Jejich dopady se následně promítají i do komfortu bydlení. Především lidé žijící v podkrovních místnostech či menších bytech v rozpálených městech jsou pak nuceni hledat řešení, jak u sebe doma udržet příjemnou teplotu.
V první řadě je potřeba si uvědomit, kudy teploty vnikají do domu, abychom se právě tomu mohli následně adekvátně bránit. Jsou to hlavně okna, skrze něž se klima v našich domovech otepluje. Proto se při výstavbách nyní častěji používají tzv. nízkoemisivní skla s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, instalují se předokenní žaluzie nebo se na okna lepí tzv. protisluneční fólie. Výjimkou taktéž nejsou ani vestavěné klimatizace nebo např. systémy nuceného větrání s rekuperací tepla. Avšak pokud váš byt není vybaven ani jedním z těchto vylepšení a vy pomýšlíte spíše na jednodušší a levnější metody, jak zabránit tropickým teplotám vniknutí dovnitř, pak vyzkoušejte tyto triky:
Triky správného větrání
Než ráno odejdete do práce, zavřete všechna okna a zatáhněte žaluzie, rolety, popřípadě závěsy. Máte-li žaluzie i závěsy, zatáhněte v ideálním případě obojí. Čím větší stín vytvoříte, tím méně tepla prostoupí dovnitř. Okna otevřete až večer po západu slunce, kdy je vzduch chladnější, a nechte je větrat v průběhu noci a časně ráno. Poté je opět napevno zavřete. Chladnější vzduch se tak snáze udrží uvnitř. Večer při větrání si můžete vytvořit také mírný průvan, který váš domov rychleji ochladí. Jednoduše otevřete více oken, mezi nimiž může vzduch volně cirkulovat. Jako nejefektivnější se uvádí otevření jednoho okna dokořán a druhého na větračku. Takto samozřejmě postupujte, jen pokud svůj den trávíte v práci mimo byt. Mějte na paměti, že jste-li přes den u sebe doma, je pravidelný přísun čerstvého vzduchu nezbytný.
Triky rozproudění vzduchu
Kromě zmíněného průvanu ve večerních či časně ranních hodinách docílíte znatelně příjemné změny i obyčejným větrákem. Ventilátorů je k mání hned několik. Od podlahových po stropní, které jsou svým širokým záběrem nejefektivnější, až po klasické stolní. Jejich účinek navíc můžete zvýšit jednoduchými triky. Postavte před větrák sklenici s kostkami ledu nebo přes něj přehoďte utěrku, kterou nejprve vymáchejte ve studené vodě a pak vyždímejte. Příjemně si tak doma ochladíte vzduch.
Voda, voda, ala triky s ledovou vodou
Možná vám už někdo radil napustit vanu a dřez ledovou vodou, nechat je tak přes den a postupným odpařováním si tak ochladit domácí klima. Ano, přináší to požadovaný účinek, podobně jako rozestavění nádob s kostkami ledu podél zdí a oken, kde se horko akumuluje. Příjemně působí také rozprašovač napuštěný ledovou vodou vychlazenou nejlépe v mrazničce. S ním rozhodně nemusíte šetřit. Naopak se nebojte použít jej v rámci celé místnosti včetně pokropení závěsů a záclon. Velmi oblíbený trik je dále namočení prostěradel do ledové vody a vyždímaná je pak přehodit přes okna. Efekt je opravdu znát. Jako poslední si uveďme trik, kterým zvládnete rovnou dvě mouchy jednou ranou, a to ideálně pokud doma máte stíratelnou podlahovou plochu bez koberců, které jsou jen dalším zdrojem ohřátí. Studená voda vám totiž pomůže zchladit byt, i pokud s ní každý den setřete podlahu. Nejste-li zrovna příznivcem teplých bačkor, budete se cítit mnohem příjemněji ihned a navíc budete mít pravidelně vytřeno.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál