Jakými způsoby zvýšit v těle tvorbu endorfinů – hormonů štěstí?

Jakými způsoby zvýšit v těle tvorbu endorfinů – hormonů štěstí?
zdroj: Adobe Stock

Opiáty, které si tělo samo vytváří nebo chemikálie dobré nálady? Obě charakteristiky sedí na endorfiny – hormony, potírající bolest i stres. Víme, jak v těle podpořit jejich produkci. Bude vás to bavit!

Endorfiny, hormony štěstí a dobré nálady, fungují proti stresu a bolesti lépe než jakýkoliv prášek. Nejlepší na tom je, že je tělo umí samo vyrobit – produkuje je primárně hypotalamus a hypofýza. Tuto produkci můžete chytře podpořit a postarat se tak o pohodové psychické rozpoložení a optimistický náhled na život. Víme o několika způsobech, s jejichž pomocí se vám to zaručeně podaří. Které to jsou?

Pravidelné cvičení
Četné studie opakovaně potvrzují, že pravidelné cvičení pomáhá bojovat proti úzkosti a depresi právě důsledkem uvolňování endorfinů. K němu totiž ve zvýšené míře dochází během fyzické aktivity a po ní. Někteří lékaři dokonce pravidelný pohyb doporučují jako řešení mírné až střední deprese a úzkosti.

Darování
Díky pomoci druhým lidem se můžete také cítit neuvěřitelně dobře. Což je opět zásluha endorfinů, které se neuvolňují pouze při fyzické zátěži, ale také během psychické aktivity charakterizované činností, při níž pomáháte. V jedné studii vědci zjistili, že jedincům angažujícím se v charitativní oblasti se aktivují centra v mozku podporující produkci hormonů štěstí.

Jóga a meditace
Je známé, že jóga a meditace uvolňují stres a napětí – a to nejen fyzické, ale zejména psychické. To může být částečně dáno uvolňování endorfinů, k němuž při jógové praxi dochází. Potvrzují to některé výzkumy.

Pikantní jídla
Lidé, kteří si pochutnávají na kořeněných jídlech, v nich mohou nacházet stejné potěšení jako sportovci ve své oblíbené fyzické aktivitě. Některé výzkumy totiž naznačují, že určité složky, nacházející se v pálivých paprikách a dalších pikantních jídlech, zvyšují citlivost v ústech, což vede ke zvyšování hladiny endorfinů v krvi.

Hořká čokoláda
Kakaový prášek a čokoláda obsahují rostlinné sloučeniny ze skupiny flavonoidních látek, které podle vědců taktéž podporují (mimo jiné) tvorbu endorfinů. Aby bylo takového účinku dosaženo, je ale třeba vybírat kvalitní čokolády s vysokým procentem kakaa (minimálně 70 %) a bez přidaného cukru a tuku.

Smích
O příznivých účincích smíchu na lidskou psychiku hovoří bezpočet studií i odborníků. Podle všeho totiž zvyšuje hladiny endorfinů a podněcuje mozek k jejich četnějšímu uvolňování.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...

Videorozhovor