Jsou multivitaminy skutečně tak prospěšné, jak se tvrdí?

Jsou multivitaminy skutečně tak prospěšné, jak se tvrdí?
zdroj: Shutterstock

Multivitaminy jsou nejčastěji používanými doplňky stravy na světě – v posledních desetiletích se jejich popularita navíc ještě zvýšila. Lidé věří, že mohou zlepšit zdraví, kompenzovat špatné stravovací návyky a dokonce snížit riziko chronických onemocnění. Co je na tom všem pravdy?

Multivitaminy jsou doplňky stravy obsahující základní vitamíny a minerální látky, které tělo potřebuje. Problém je v tom, že neexistuje žádný jasně stanovený standard určující, co všechno by se v multivitaminu objevit mělo a co naopak ne – složení a obsah živin se proto liší podle značky a produktu. Odborníci tvrdí, že pro zdraví je nezbytných 13 vitaminů a přibližně 16 minerálů, které tělo potřebuje pro reprodukci, regeneraci, růst a regulaci tělesných pochodů. Multivitaminy mohou některé nabízet – ale ne všechny anebo jich mohou dodávat nadbytek či naopak nedostatek. Diskutabilní jsou také zdroje – uvedené živiny mohou pocházet se skutečných potravin nebo vznikat uměle v laboratořích. Kromě vitaminů a minerálů mohou také multivitaminy obsahovat bylinné výtažky, aminokyseliny a mastné kyseliny, jejichž obsah se může lišit a nemusí být vůbec žádoucí. Proto nezapomínejte číst etikety a být obezřetní.

Ochrana před nemocemi srdce a rakovinou prokázána nebyla
Mnozí jsou přesvědčeni o tom, že užívání multivitaminů může částečně ochránit před srdečními chorobami i rakovinou. Důkazy jsou však v obou případech smíšené. Ačkoliv některé studie naznačují, že užívání multivitaminů může souviset se sníženým rizikem infarktu a smrti, jiné takové závěry rozhodně nepotvrzují. Podobně je to i s domnělými ochrannými účinky multivitaminů před rakovinou – i zde jsou závěry studií nejasné a některé z nich dokonce varují před tím, že jejich nadužívání může riziko rakoviny naopak zvyšovat.

Mohou částečně zlepšovat paměť, náladu a chránit před slepotou
Několik výzkumů přišlo s názorem, že užívání multivitaminů může u seniorů zlepšovat paměť a u všech bez ohledu na věk náladu. Ke druhému tvrzení odpůrci multivitaminů celkem logicky dodávají, že špatná nálada a deprese přirozeně souvisí s nedostatkem některých esenciálních živin a že tedy zlepšení stavu závisí na tom, že ony živiny tělu dodáme, a ne na tom, že se tak stane prostřednictvím multivitaminů. Možné příznivé působení na zvrácení degenerativního stavu mohou ale antioxidanty, vitaminy a minerály, nacházející se v doplňcích stravy, podle některých vykazovat ve vztahu k makulární degeneraci (celosvětově nejrozšířenější příčina slepoty související s věkem). Jiné důkazy také hovoří o schopnosti snižovat riziko nástupu katarakty, což je další velmi časté oční onemocnění.

I nadužívání dobrých věcí může škodit
V některých případech mohou být multivitaminy dokonce i nebezpečné – protože koňské dávky vitaminů a minerálů přesahující doporučenou denní dávku nemusí vždy nutně prospět. To se týká zejména vitaminů rozpustných v tucích, jejichž nadbytku se tělo nezbaví tak snadno jako těch, které jsou rozpustné ve vodě. Mohou se potom v těle hromadit a působit toxicky, což se týká zejména vitaminů A, který u těhotných žen může zvýšit riziko vrozené vady plodu. Mějte tak na paměti, že pokud se stravujete zdravě, a navíc užíváte vitaminy, můžete se poměrně snadno předávkovat – nebezpečný může být třeba i nadbytek železa.

Nehodí se pro každého
Multivitaminy se zkrátka nehodí pro každého a mohou z nich těžit jen některé skupiny. To se týká seniorů, těhotných žen, pacientů po operacích či úrazech a vegetariánů či veganů. Pokud ale máte nějaké specifické výživové potřeby, je vždy lepší doplnit konkrétní živinu a ne multivitamin, který dodá i něco, co nepotřebujete. Rozhodně se také nejedná o náhradu pestré stravy a vyváženého jídelníčku.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Polníček je znám svou plnou oříškovou chutí. Pokud jej přidáváte do smoothies, jistě víte, že dokáže vytvořit úžasně krémovou strukturu....
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...

Videorozhovor