Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět
zdroj: Shutterstock

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální, přesto máme řadu věcí společných.

Menstruační cyklus v průměru trvá 25-35 dní. K ovulaci obvykle dochází mezi 11. a 21. dnem. Právě tehdy luteinizační hormon (LH) spouští uvolnění vajíčka, které je nejvíce zralé. Ve stejné době je také poševní sekret, který produkují žlázy uvnitř vaginální pochvy, klouzavější, aby usnadnil spermiím přístup k vajíčku a jeho oplodnění. Ženy se přitom rodí průměrně s 1-2 miliony vajíčky,             během života však uvolní jen okolo 300–400. Po uvolnění cestuje vajíčko jedním ze dvou vejcovodů, které vaječníky spojují s dělohou. Pokud je načasování správné, spermie jej může oplodnit již během této cesty. Pokud se tak nestane do 24 hodin od uvolnění, vajíčko umírá. Spermie přitom v ženském těle může přežít  3 až 5 dní.

Vypočítejte si své plodné dny
Oplodnění je tedy i záležitostí správného načasování a nejlepší příležitost k němu je právě během ovulace. Což znamená, že nejvýhodnější je mít pohlavní styk 1–2 dny před ovulací – s přihlédnutím k tomu, že spermie v ženském těle mohou přežít 3–5 dní. Pokud máte pravidelný 28denní cyklus, odečtěte si od zahájení dalšího období 14 dní. Kolem této doby si milování dopřávejte každý druhý den s myšlenkou, že právě v těchto hodinách vaše tělo nastaví nejpříznivější podmínky pro početí.

Sledování ovulace podle teploty
Poté, co vaječníky uvolní vajíčko, hormon progesteron buduje a udržuje výstelku dělohy pro oplodněné vajíčko, což může mírně zvyšovat vaši tělesnou teplotu. To, zda ovulujete, vám tak může pomoci zjistit i speciální bazální teploměr. Seženete jej v lékárně za malý peníz a zajistíte si tak šikovný, ale ne příliš přesný prostředek pro sledování období ovulace. Teplotu je třeba měřit vždy po ránu, než vstanete z postele. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, rozpadá se, hladina progesteronu klesá a o 12–16 dní později se vajíčko s tkáněmi z výstelky z dělohy vylučuje z těla ven. Tento proces je znám jako menstruace a obvykle trvá okolo 5–7 dní.

Identifikace pomocí hormonů
Zvyšování hladiny hormonu LH podněcuje vaječníky k uvolnění vajíčka. To se většinou děje 36 hodin před samotným uvolněním. Můžete si zakoupit speciální ovulační sadu, která kontrolou hladiny LH v moči pomůže určit den ovulace. Tyto soupravy zakoupíte, podobně jako bazální teploměr, v lékárně – nabízí pohodlné užívání a mimořádnou přesnost. Vzestup LH nastává přibližně 1-2 dny před ovulací, tedy v období, které je ideální k milování.

Šance na početí snižuje nadváha i vyšší věk
Ztráta hmotnosti ze stavu nadváhy či dokonce obezity může výrazně zvýšit šance na otěhotnění. Jedna studie zjistila, že ženám s vyšším BMI trvalo otěhotnět dvakrát pomaleji než těm, které měly BMI v normě. Pokles hmotnosti o 5–10 % podle toho může dramaticky zlepšit ovulaci a šanci otěhotnět. K neplodnosti může kromě obezity vést také podváha. Plodnost zvyšuje i věk – je známo, že po 30. roku věku se začíná snižovat. Pokud jste mladší 35 let a nedaří se vám otěhotnět více než 12 měsíců, nebo starší 35 let a pokoušíte se počít déle než 6 měsíců, měli byste navštívit lékaře. Ten by měl zkontrolovat oba partnery a doporučit vhodné řešení. Léčba neplodnosti může zahrnovat léky na plodnost, stimulaci ovulace a oplodnění in vitro – to spočívá v odstranění vajíček z vaječníků, jejich oplodnění mimo tělo a následné implantaci do dělohy.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Lactobacillus acidophilus je jedním z nejčastějších rodů probiotik, které v potravinách nebo doplňcích stravy konzumujeme. Najdete je ve fermentovaných potravinách jako jsou jogurty a kysané mléčné výrobky....

Čtěte dál
Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto...

Videorozhovor