Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět
zdroj: Shutterstock

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální, přesto máme řadu věcí společných.

Menstruační cyklus v průměru trvá 25-35 dní. K ovulaci obvykle dochází mezi 11. a 21. dnem. Právě tehdy luteinizační hormon (LH) spouští uvolnění vajíčka, které je nejvíce zralé. Ve stejné době je také poševní sekret, který produkují žlázy uvnitř vaginální pochvy, klouzavější, aby usnadnil spermiím přístup k vajíčku a jeho oplodnění. Ženy se přitom rodí průměrně s 1-2 miliony vajíčky,             během života však uvolní jen okolo 300–400. Po uvolnění cestuje vajíčko jedním ze dvou vejcovodů, které vaječníky spojují s dělohou. Pokud je načasování správné, spermie jej může oplodnit již během této cesty. Pokud se tak nestane do 24 hodin od uvolnění, vajíčko umírá. Spermie přitom v ženském těle může přežít  3 až 5 dní.

Vypočítejte si své plodné dny
Oplodnění je tedy i záležitostí správného načasování a nejlepší příležitost k němu je právě během ovulace. Což znamená, že nejvýhodnější je mít pohlavní styk 1–2 dny před ovulací – s přihlédnutím k tomu, že spermie v ženském těle mohou přežít 3–5 dní. Pokud máte pravidelný 28denní cyklus, odečtěte si od zahájení dalšího období 14 dní. Kolem této doby si milování dopřávejte každý druhý den s myšlenkou, že právě v těchto hodinách vaše tělo nastaví nejpříznivější podmínky pro početí.

Sledování ovulace podle teploty
Poté, co vaječníky uvolní vajíčko, hormon progesteron buduje a udržuje výstelku dělohy pro oplodněné vajíčko, což může mírně zvyšovat vaši tělesnou teplotu. To, zda ovulujete, vám tak může pomoci zjistit i speciální bazální teploměr. Seženete jej v lékárně za malý peníz a zajistíte si tak šikovný, ale ne příliš přesný prostředek pro sledování období ovulace. Teplotu je třeba měřit vždy po ránu, než vstanete z postele. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, rozpadá se, hladina progesteronu klesá a o 12–16 dní později se vajíčko s tkáněmi z výstelky z dělohy vylučuje z těla ven. Tento proces je znám jako menstruace a obvykle trvá okolo 5–7 dní.

Identifikace pomocí hormonů
Zvyšování hladiny hormonu LH podněcuje vaječníky k uvolnění vajíčka. To se většinou děje 36 hodin před samotným uvolněním. Můžete si zakoupit speciální ovulační sadu, která kontrolou hladiny LH v moči pomůže určit den ovulace. Tyto soupravy zakoupíte, podobně jako bazální teploměr, v lékárně – nabízí pohodlné užívání a mimořádnou přesnost. Vzestup LH nastává přibližně 1-2 dny před ovulací, tedy v období, které je ideální k milování.

Šance na početí snižuje nadváha i vyšší věk
Ztráta hmotnosti ze stavu nadváhy či dokonce obezity může výrazně zvýšit šance na otěhotnění. Jedna studie zjistila, že ženám s vyšším BMI trvalo otěhotnět dvakrát pomaleji než těm, které měly BMI v normě. Pokles hmotnosti o 5–10 % podle toho může dramaticky zlepšit ovulaci a šanci otěhotnět. K neplodnosti může kromě obezity vést také podváha. Plodnost zvyšuje i věk – je známo, že po 30. roku věku se začíná snižovat. Pokud jste mladší 35 let a nedaří se vám otěhotnět více než 12 měsíců, nebo starší 35 let a pokoušíte se počít déle než 6 měsíců, měli byste navštívit lékaře. Ten by měl zkontrolovat oba partnery a doporučit vhodné řešení. Léčba neplodnosti může zahrnovat léky na plodnost, stimulaci ovulace a oplodnění in vitro – to spočívá v odstranění vajíček z vaječníků, jejich oplodnění mimo tělo a následné implantaci do dělohy.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor