Kaštany jedlé vs. nejedlé: Jak je využít v kuchyni a v kosmetice?

Kaštany jedlé vs. nejedlé: Jak je využít v kuchyni a v kosmetice?
zdroj: Shutterstock

Zatímco nejedlé kaštany si v hrstech odnášíme domů, ty jedlé jsou často podceňované. Vůně pečených kaštanů je však jedinečná a nejenom ona. Strom kaštanovníku jedlého je od shora dolů léčivý.

Staročeská specialita
Ve starých kuchařkách se stále dokola objevují zmínky o horkosti kaštanů. Možná v souvislosti s nejčastějším způsobem přípravy – pečením, možná ale i pro své bohaté složení. Dříve si lidé kaštany připravovali v popelu, dnes ho můžeme nahradit pečením v troubě. Předem je důležité kaštany namočit na několik hodin do vody, aby se předešlo případnému vysušení. Potom stačí plody naříznout, aby nepraskly a vložit na 20 minut do trouby při teplotě 180 °C. Upečené kaštany se na 5 minut balí do studené utěrky. Ještě teplé se loupou.

Kromě pečení se připravovala tradiční kaštanová nádivka, kterou se plnilo maso, nebo se jedla samotná. Připravuje se v kombinaci s rohlíkem, vajíčkem a čerstvými bylinami. Díky nízkému obsahu cukru mohou kaštany bez výčitek konzumovat i diabetici. Dnes je na trhu k dostání také kaštanová mouka, která má příjemnou vůni.

Přírodní lék
Kaštany se nejedli pouze pro svou jedinečnou chuť, ale hlavně kvůli léčivým účinkům. Čistí játra od toxinů a tím zabraňují jejich onemocnění. Hodí se proti žaludečním nevolnostem a poradí si s každým zažívacím problémem. Zvyšují hladinu endorfinů a podílejí se tak na dobré náladě a prevenci proti stresu a vážnějším psychickým poruchám.

Obsahují draslík, fosfor, síru, hořčík, vápník, železo a mnoho dalšího. Právě díky vysokému obsahu draslíku v souvislosti s nízkým podílem sodíku jsou osvědčenou prevencí kardiovaskulárních onemocnění. V syrové formě obsahují také tanin, který může být pro některé těžce stravitelný a ve větším množství způsobuje bolesti hlavy. Proto kaštany vždy tepelně upravujeme. Kromě samotných plodů se využívají listy. Vývar z nich mírní kašel a respirační problémy. Kůra má detoxikační účinky a doporučuje se zejména koupele.

Kaštany z jírovce nejsou jen na ozdobu
Plody jírovce maďalu jsou nejčastěji využívány k podzimnímu tvoření. To je ale velká škoda! Jsou totiž jedním z nejúčinnějších způsobů léčby cévních onemocnění. Mírní problémy s křečovými žílami, zlepšují pružnost cév a přispívají ke správnému prokrvení orgánů. Tradičně se využívaly k léčbě otoku, a to zejména otoku lymfatických uzlin. Kromě toho mají protizánětlivý účinek.

K léčbě se využívají plody zbavené hnědé slupky a květy. Z květů je v průběhu května a června možné připravit tinkturu. Z plodů masti na křečové žíly a podobná onemocnění. K přípravě mastí nahraďte vazelínu přírodním tukem, například bambuckým máslem, kokosovým olejem nebo třeba sádlem, které neuspává póry. To ostatně platí o přípravě všech bylinných mastí. Plody v kontaktu s kovem oxidují, proto ke krájení použijte keramický nůž.

Kaštany se využívají také v kosmetice. Doma je možné si snadno připravit přírodní šampon. Pro osoby s hnědými vlasy není nutné plody loupat. Rozčtvrcené kaštany stačí zalít vodou a během chvilky směs začne pěnit. Po 12 hodinách se plody slijí a tekutina se vaří, dokud se neodpaří dostatečné množství vody, aby měla konzistenci gelu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty, lidově řečeno „jelení lůj“, je kosmetický přípravek, který je vhodný pro dámy i pány. Podle čeho se ve výběru orientovat? Jaké látky by balzám obsahovat neměl a jaké naopak ano?

Čtěte dál
Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Padání vlasů trápí po porodu každou ženu. Mohou za to hormonální změny, které probíhají, když se tělo vrací do původního stavu. Jsou...
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...

Videorozhovor