Jak se efektivně zbavit lupů ve vlasech přírodní cestou

Jak se efektivně zbavit lupů ve vlasech přírodní cestou
zdroj: Shutterstock

Lupy čas od času potrápí téměř každého. Nevypadají dobře a může je doprovázet nepříjemné svědění. Problému se ale jednoduše můžete zbavit a díky prevenci se už znovu neobjeví. Jak lupy vznikají a jaká je jejich nejčastější příčina?

Nadměrné odumírání kůže
Příčinou lupů je nadměrné odumírání kůže, ze které vznikají jemné šupinky. V přiměřené míře je to zcela v pořádku. Kůže se pravidelně obměňuje a většinou si toho ani nevšimnete. Pokud se jí začne hromadit větší množství, začne být vidět a svědit. Zdravotně se nejedná o závažný problém, naopak spíše estetický. I to je ale nepříjemné.

Proč vás trápí lupy?
Důvodem vzniku lupů může být opakované používání agresivních vlasových přípravků nebo jejich špatné oplachování. Stejně tak může být na vině každodenní mytí vlasů. Kromě toho mohou signalizovat nedostatek vitamínů a minerálů. Zejména vitamínu B, selenu a zinku. V létě se lupy tvoří z důvodu častého vystavení slunci ve spojitosti s chlorovanou nebo mořskou vodou. V zimě naopak kvůli častým změnám teplot.

Psychosomatické důvody nejsou zanedbatelné
Z psychosomatického hlediska mohou lupy vznikat jako reakce na psychickou nepohodu nebo dlouhodobý stres. Tělo rezignuje, pokud psychicky vzdáte vnější tlak. Ať už je spojený s prací, rodinou nebo čímkoli jiným. Často se také objevují u osob, které tíhnou ke konzumnímu stylu života a zanedbávají se.

Prevence je nejúčinnější a spolehlivá
Nejjednodušším způsobem ochrany je prevence. Ta zahrnuje použití šetrné vlasové kosmetiky, nejlépe ekologické. I tu je zapotřebí důkladně opláchnout. V zimě i v létě může pomoci vhodná pokrývka hlavy. Kromě toho se více zaměřte na svůj jídelníček a zařaďte do něho potraviny bohaté na selen a zinek. K tomu poslouží para ořechy. Denně stačí jeden až dva a při pravidelné konzumaci brzy pocítíte účinek nejen na svých vlasech, ale i na nehtech.

Zvolte šetrnou léčbu
Pokud už se s lupy potýkáte, můžete krom speciálních šamponů vyzkoušet i některé přírodní alternativy. Skvěle se osvědčila vymačkaná šťáva z citronů, březová voda, popřípadě několik kapek Tea Tree olejíčku, který smícháte s jiným za studena lisovaným olejem. Olej z vlasů po pár minutách opláchnete a předejdete tak efektu mastných vlasů. Ač to může být velmi náročné, obrňte se vůči svědění a hlavu si zkuste příliš nedrbat.

Až 70 % zdravotních problémů a obtíží má psychosomatický původ. Nalaďte se na vlnu optimismu, zbavte se negativního myšlení, vykročte ráno pravou nohou a začněte si věřit. Mějte na paměti, že díky tomu zvládnete i nemožné.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...
Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby...

Videorozhovor