Reality show televizní stanice TLC šokuje příběhy morbidně obézních lidí, kteří chtějí svůj život zpět. Jedinou záchranu pro ně představuje doktor Nowzaradan, který jim na své klinice nastaví speciální stravovací režim o 1200 kilokaloriích.
Pokud jste viděli alespoň jeden díl televizní show TLC s názvem Můj 270kg život, jistě vám není neznámé jméno doktora Nowzaradana, který na své klinice v Houstonu zachraňuje životy morbidně obézním pacientům vážícím kolem 270 kilogramů. Cílem lidí, kteří se svou vášní k jídlu propracovali až na samý práh smrti, je získat od vyhlášeného bariatrického chirurga povolení k operaci.
Zmenšení žaludku nebo zkrácení trávicího traktu
Bariatrická chirurgie, jíž praktikuje i doktor „Now“, jak se mu přezdívá, se zabývá operativním řešením závažné obezity, a to buď zmenšením žaludku nebo zkrácením trávicího traktu. Předtím, než doktor Now ale k operaci přistoupí, chce od pacientů, aby mu ukázali, že dokáží zhubnout sami, čímž zároveň výrazně eliminuje riziko recidivy po operaci. Tou totiž potíže s váhou nekončí, ve skutečnosti se jedná o celoživotní proces. Zvláštní režim není nutný pouze před operací, ale i po ní – zahrnuje mnoho etap, včetně tekuté stravy, přísného režimu a omezení porcí. Pacienti musí navázat na nové stravovací návyky, které si částečně osvojili před zákrokem, a ukotvit je tak, aby v jejich životě měli pevné místo. Klíčovou roli v počátečním procesu hraje doktorův originální 1200kcal plán. V čem spočívá?
Tajemství úspěchu: 1200kcal plán doktora Nowzaradana
Technika doktora Nowa při předoperačním snižování hmotnosti spočívá v dodržování přísného plánu, kdy pacienti denně přijímají maximálně 1 200 kilokalorií, těžce obézním může být naordinováno pouze 1 000 kcal. Množství kilogramů, které je nutné před zákrokem zhubnout, je individuální a závisí na aktuální hmotnosti, pohlaví, věku, úrovni aktivity a podobně. V rámci doktorova programu nemocní nejen drasticky snižují množství kilokalorií, ale také zcela mění jídla, která konzumují. Přísný výživový plán sestává z kombinace potravin chudých na tuky a sacharidy, za to bohatých na bílkoviny. Zásadní je dodržovat pitný režim a vyvarovat se konzumace potravin ze seznamu „zakázaných“. Právě ty ve většině případů v minulosti tvořily převážnou část jídelníčku pacientů.
Skutečné potraviny a malé porce
Zřejmě vás nepřekvapí, že se jedná o jakékoliv cukrovinky jako jsou dorty, bonbóny, zmrzlina, sušenky, čokolády a smažené pokrmy. Zapovězeny jsou ale také brambory v jakékoliv podobě, chléb včetně celozrnného – povolen ve velmi malém množství, ořechy a ořechová másla, ovocné džusy a ovoce s vysokým obsahem cukru, těstoviny a cereálie, hnědá i bílá rýže, také soda, sportovní a energetické nápoje a přírodní sladidla jako je třeba med. Co naopak jíst můžete? Na snídani například vaječné bílky, krůtí maso, fazole, ovesné vločky, nízkotučný tvaroh, řecký jogurt nebo výjimečně celozrnný chléb. Na oběd je vhodné vařené nebo pečené libové maso, případně konzervovaný tuňák, bezškrobová zelenina a saláty bez smetanových dresingů. Večeře vypadá podobně jako oběd a na svačinu je vhodná krůtí nebo kuřecí šunka nebo bílý jogurt bez cukru.
Žádné tuky a cukry, ale laskavé vedení, podpora a psychoterapie
Plán doktora Nowzaradana je skutečně tvrdý a není divu, že pacienti často mají s jeho dodržováním problém. Vždyť mnozí z nich do té doby byli zvyklí přijímat až 10 tisíc kilokalorií denně a jíst, na co mají zrovna chuť. Doktor Nowzaradan k nim však přistupuje zcela přímo a rozhodně s nimi nejedná v rukavičkách. „Chcete žít? Potom musíte plán dodržovat a zhubnout. Jinak vám nemohu pomoci.“ Tak obvykle vypadají jeho promluvy s nemocnými. Drsné, ale pravdivé. A pokud se pacientům daří, ukáže jim doktor Nowzaradan svou laskavou tvář a všemožně je v jejich snažení podpoří. V případě potřeby dokonce těžké případy přijímá na svou kliniku, kde jim poskytne kompletní servis včetně stravování, lékařské a rehabilitační péče. Kromě výživových doporučení totiž doktorův plán zahrnuje také rady týkající se maximálního možného navýšení fyzické aktivity. Doktor Now si je také vědom toho, že chronické přejídání často souvisí s nezvladatelnými emocemi, proto nemocným poskytuje možnost navštívit psychoterapeuta, jehož terapie často urychlí výsledky a dostane pacienta do mnohem větší psychické pohody, která je pro dosažení dlouhodobě pozitivních výsledků nezbytná.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál