Migréna: co jí může způsobit a lze ji vůbec léčit?

Migréna: co jí může způsobit a lze ji vůbec léčit?
zdroj: Shutterstock

Těžké bolesti hlavy a typická pulzující bolest objevující se na jedné straně hlavy. Tak vypadají často nesnesitelné migrény. Jaké jsou příčiny a jak se jí zbavit, když léčba je stále v nedohlednu?

Stres, hormony, jasná světla, vyčerpání a nevhodná strava. To vše mohou být spouštěče opakující se migrény. Více než 10 % světové populace jí trpí, přičemž u žen je pravděpodobnost jejího vzniku až trojnásobná. I tak ale nelze říci, že mužům se vyhýbá. Napadnout může kohokoliv.

Různé příznaky, stejná bolest
Migréna je známá četností příznaků – je to takový chameleon měnící podoby a formy, společným jmenovatelem je však nesnesitelná bolest, která těm, jež zasáhne, často vžene do očí slzy. Objevuje se mírná až silná bolest hlavy, která, pokud se neřeší, trvá v kuse i 72 hodin. Pulzující bolest se často objevuje na jedné straně hlavy, nastává po cvičení nebo pohybu. Spouštěčem může být citlivost na jasné světlo, zvuk nebo dokonce i zápach. Záchvaty migrény bývají spojeny i s celkovou nevolností, jež často vyústí až ve zvracení.

Narušení smyslů alias migrénová aura
Zhruba jedna třetina postižených jedinců dokáže nástup migrény předvídat. Předchází jí totiž jakési narušení smyslů, jemuž se říká „aura“. Ta se projevuje třemi způsoby. Na prvním místě jsou poruchy vidění, kdy postižený kromě toho, že se mu před očima míhají různé skvrny, záblesky, mžitky, nebo má vidění zamlžené, může dokonce krátkodobě i přijít o zrak. Další změny zahrnují pocity mravenčení nebo i znecitlivění obličeje, těla, rukou a prstů. Migrénová aura se může přihlásit i řečovými a jazykovými obtížemi, kdy nelze vytvářet správná slova, nemocný si šlape na jazyk, šišlá nebo mumlá.

Když se problém stane chronickým
Když se záchvaty migrény stanou častějšími a nesnesitelné bolesti hlavy jsou u vás na denním pořádku, jedná se už o chronickou neboli transformovanou migrénu. U pacientů s chronickou migrénou se předpokládá, že po dobu nejméně tří měsíců trpí polovinu, tedy nějakých 15 dní, z měsíce bolestmi hlavy. Chronická migréna postihuje přibližně 1,5-2 % populace a na kvalitu života má výrazně hlubší dopad než migréna epizodická (přichází a odchází v kratších či delších epizodách).

Některé spouštěče řídit lze, jiné nikoliv
Spouštěče se od člověka k člověku liší, některým se lze vyhnout poměrně snadno, jiným obtížněji nebo vůbec. Migréně rozhodně neprospívá nepravidelné stravování, alkohol, potraviny obsahující glutamát sodný, nadbytek kofeinu nebo naopak jeho rychlé vysazení, ale i konzervované maso s  dusitany. Migrénu může spouštět i nadbytek nebo nedostatek spánku, stres nebo naopak uvolnění po stresu, hormonální změny během menstruačního cyklu, změny počasí, jasná nebo do očí „bijící“ světla, silný zápach nebo vysoká nadmořská výška.

Nelze ji léčit, ale ovládat
Migrénu zcela vyléčit nelze. Lze ji však léčit a taková léčba zahrnuje zodpovědnou lékařskou i vlastní péči, která identifikuje a ovládá spouštěče zahajující migrenózní záchvaty. Používá léky a metody, které záchvatům pomáhají předcházet, podporuje zdravé chování a změny životního stylu. Poznání a vyhýbání se faktorům, které migrénu spouští, může výrazně zvýšit kvalitu života pacientů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor