Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?
zdroj: Shutterstock

Echinacea je pro svůj vysoký obsah cenných látek používána jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji je k dostání v podobě tinktur, kapslí nebo čajů. Vypěstovat si ji můžete ale i pro své potřeby doma!

Léčivka i okrasná květina
Echinaceu známe také pod českým označením třapatka nachová. Spadá do čeledi hvězdicovitých a do Evropy se dostala z Ameriky jako okrasná květina. V 18. století byly prokázány její léčivé účinky. Ovšem využívána byla už dávno předtím, a to zejména indiány, kteří díky ní léčili většinu onemocnění. Léčebné použití bylo omezeno zavedením antibiotik, ale poslední roky už je opět v popředí zájmu.

Zpracuje se celá rostlina
Třapatku nachovou je velmi snadné pěstovat i doma. Jde o celkem nenáročnou rostlinu, která udělá parádu a potom ještě poslouží ke zvýšení imunity. A nejen to. Sklízí se celá rostlina, přičemž nať v období květu, případně těsně po něm. Kořeny se sbírají až na podzim.

Doma jsou z ní vyráběny sirupy, tinktury nebo masti. Je možné připravit i čaj, ale vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství polysacharidů, které se ve vodě neuvolní, je vhodnější tinktura. Z květů se získává šťáva. Nejsnadnější způsob je květy posypat cukrem a nechat tři dny na slunném místě. Šťáva se potom pouze scedí a užívá jako sirup.

To pravé pro imunitní systém
Obsahuje glykosidické látky, mastné kyseliny, polysacharidy, flavonoidy, třísloviny a silice. Díky tomu je echinacea vhodná jako prevence a léčba nachlazení a pro posílení imunitního systému. Má antivirové a antibakteriální účinky, dokáže si poradit i se zánětem dutin, středního ucha nebo močového měchýře. Připravená mast je vhodná pro léčbu otevřených ran nebo popálenin.

Nic pro osoby s autoimunitním onemocněním
Echineceu nikdy neužíváme dlouhodobě, ale maximálně po dobu dvou týdnů. Pokud po prvních pár dnech nepociťujeme zlepšení, tak léčbu ukončíme a nahradíme ji jinou. V opačném případě užíváme třikrát denně čajovou lžičku tinktury nebo sirupu, a to už od prvních příznaků. Pro preventivní účely postačí čajová lžička dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Bylina není vhodná pro osoby s roztroušenou sklerózou, lupenkou, lupusem a revmatickou artritidou. Neužíváme ji ani ve spojitosti s užívanými imunosupresivy a v období těhotenství. V případě dětí dávku snižujeme na polovinu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha pochází z Blízkého východu, kde byla jako koření užívána již ve Starověkém Římě. Řeřicha setá, někdy též zahradní, je rychle...

Videorozhovor