Echinacea je pro svůj vysoký obsah cenných látek používána jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji je k dostání v podobě tinktur, kapslí nebo čajů. Vypěstovat si ji můžete ale i pro své potřeby doma!
Léčivka i okrasná květina
Echinaceu známe také pod českým označením třapatka nachová. Spadá do čeledi hvězdicovitých a do Evropy se dostala z Ameriky jako okrasná květina. V 18. století byly prokázány její léčivé účinky. Ovšem využívána byla už dávno předtím, a to zejména indiány, kteří díky ní léčili většinu onemocnění. Léčebné použití bylo omezeno zavedením antibiotik, ale poslední roky už je opět v popředí zájmu.
Zpracuje se celá rostlina
Třapatku nachovou je velmi snadné pěstovat i doma. Jde o celkem nenáročnou rostlinu, která udělá parádu a potom ještě poslouží ke zvýšení imunity. A nejen to. Sklízí se celá rostlina, přičemž nať v období květu, případně těsně po něm. Kořeny se sbírají až na podzim.
Doma jsou z ní vyráběny sirupy, tinktury nebo masti. Je možné připravit i čaj, ale vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství polysacharidů, které se ve vodě neuvolní, je vhodnější tinktura. Z květů se získává šťáva. Nejsnadnější způsob je květy posypat cukrem a nechat tři dny na slunném místě. Šťáva se potom pouze scedí a užívá jako sirup.
To pravé pro imunitní systém
Obsahuje glykosidické látky, mastné kyseliny, polysacharidy, flavonoidy, třísloviny a silice. Díky tomu je echinacea vhodná jako prevence a léčba nachlazení a pro posílení imunitního systému. Má antivirové a antibakteriální účinky, dokáže si poradit i se zánětem dutin, středního ucha nebo močového měchýře. Připravená mast je vhodná pro léčbu otevřených ran nebo popálenin.
Nic pro osoby s autoimunitním onemocněním
Echineceu nikdy neužíváme dlouhodobě, ale maximálně po dobu dvou týdnů. Pokud po prvních pár dnech nepociťujeme zlepšení, tak léčbu ukončíme a nahradíme ji jinou. V opačném případě užíváme třikrát denně čajovou lžičku tinktury nebo sirupu, a to už od prvních příznaků. Pro preventivní účely postačí čajová lžička dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Bylina není vhodná pro osoby s roztroušenou sklerózou, lupenkou, lupusem a revmatickou artritidou. Neužíváme ji ani ve spojitosti s užívanými imunosupresivy a v období těhotenství. V případě dětí dávku snižujeme na polovinu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál