Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?

Užívání echinacey má svá pravidla a omezení. Znáte je?
zdroj: Shutterstock

Echinacea je pro svůj vysoký obsah cenných látek používána jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji je k dostání v podobě tinktur, kapslí nebo čajů. Vypěstovat si ji můžete ale i pro své potřeby doma!

Léčivka i okrasná květina
Echinaceu známe také pod českým označením třapatka nachová. Spadá do čeledi hvězdicovitých a do Evropy se dostala z Ameriky jako okrasná květina. V 18. století byly prokázány její léčivé účinky. Ovšem využívána byla už dávno předtím, a to zejména indiány, kteří díky ní léčili většinu onemocnění. Léčebné použití bylo omezeno zavedením antibiotik, ale poslední roky už je opět v popředí zájmu.

Zpracuje se celá rostlina
Třapatku nachovou je velmi snadné pěstovat i doma. Jde o celkem nenáročnou rostlinu, která udělá parádu a potom ještě poslouží ke zvýšení imunity. A nejen to. Sklízí se celá rostlina, přičemž nať v období květu, případně těsně po něm. Kořeny se sbírají až na podzim.

Doma jsou z ní vyráběny sirupy, tinktury nebo masti. Je možné připravit i čaj, ale vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství polysacharidů, které se ve vodě neuvolní, je vhodnější tinktura. Z květů se získává šťáva. Nejsnadnější způsob je květy posypat cukrem a nechat tři dny na slunném místě. Šťáva se potom pouze scedí a užívá jako sirup.

To pravé pro imunitní systém
Obsahuje glykosidické látky, mastné kyseliny, polysacharidy, flavonoidy, třísloviny a silice. Díky tomu je echinacea vhodná jako prevence a léčba nachlazení a pro posílení imunitního systému. Má antivirové a antibakteriální účinky, dokáže si poradit i se zánětem dutin, středního ucha nebo močového měchýře. Připravená mast je vhodná pro léčbu otevřených ran nebo popálenin.

Nic pro osoby s autoimunitním onemocněním
Echineceu nikdy neužíváme dlouhodobě, ale maximálně po dobu dvou týdnů. Pokud po prvních pár dnech nepociťujeme zlepšení, tak léčbu ukončíme a nahradíme ji jinou. V opačném případě užíváme třikrát denně čajovou lžičku tinktury nebo sirupu, a to už od prvních příznaků. Pro preventivní účely postačí čajová lžička dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Bylina není vhodná pro osoby s roztroušenou sklerózou, lupenkou, lupusem a revmatickou artritidou. Neužíváme ji ani ve spojitosti s užívanými imunosupresivy a v období těhotenství. V případě dětí dávku snižujeme na polovinu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor