K Vánocům neodmyslitelně patří pálení svíček na adventním věnci i kdekoliv a kdykoliv pro navození příjemné atmosféry. Druhů svíček je mnoho. Které svíčky jsou však vhodné a šetrné našemu zdraví?
Na trhu je rozsáhlá nabídka různých druhů svíček. Hlavním kritériem pro výběr je materiál, tj. z čeho je svíčka vyrobena a totéž se týká i knotu. Pokud možno se doslova obloukem vyhněte svíčkám vyrobeným z parafínu, kdy při pálení je uvolňován do vzduchu benzen a oxid uhličitý, což při dlouhodobějším používání může mít velmi negativní dopad na zdraví.
Svíčky z pravého vosku
Kvalitní a zdraví neškodné jsou svíčky ze sójového a včelího vosku. Zároveň přináší i jisté bonusy, neboť jsou vyrobené z obnovitelných zdrojů, vydrží déle než klasické. Pokud se rozhodnete pro svíčku z včelího vosku, dojde i k efektivnímu pročištění vzduchu v interiéru, neboť svíčka produkuje záporné ionty mající účinky stejné jako je tomu u rostlin. Další pozitivní stránkou svíčky z přírodního materiálu je i eliminace prachu, plísní či alergenů. Z tohoto důvodu jde též o vhodnou volbu svíčky pro alergiky a osoby, které jsou citlivé na různé vůně.
Svíčka ze včelího vosku navodí a zajistí i klidnější spánek, neboť na základě studií bylo prokázáno, že tato hořící svíčka má hypnotickou přírodní vůni. Zásadní je, aby se jednalo o svíčky ze 100% včelího vosku a ne s nějakou přísadou. Svíčky ze včelího vosku můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, na různých trzích a akcích. Mnohdy je tento druh svíčky vyráběn v tzv. chráněných dílnách.
Domácí výroba ekologické svíčky
Další variantou je vyrobit si vlastní svíčku. Pro výrobu svíčky ze včelího vosku potřebujete plát včelího vosku, který je třeba nahřát (fénem) a to tak, aby nebyl tvrdý či rozteklý, aby se s ním dobře pracovalo. Knot, který musí být o něco delší než plát vosku, je třeba ohnout přes vrchní hranu voskového plátu a následně se plát kolem knotu ohne, aby vznikl váleček. Ten je možné takto nechat nebo dozdobit v podobě plátků sušeného ovoce či skořice.
Další alternativou domácí přírodní svíčky je pořízení včelího vosku, přírodního knotu (k zakoupení ve specializovaných prodejnách pro domácí výrobu kosmetiky a svíček či u regionálního včelařství). Včelí vosk se rozehřeje ve vodní lázni a mezitím se do čisté nádoby (různé zajímavé kelímky nebo nepoužívané malé zavařovačky apod.) připraví knot, který je dobré přivázat ke špejli a vložit do nádoby. Poté se vosk nalije do nádobky a nechá ztvrdnout.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Trvanlivost bramborového salátu, vosích úlů nebo obalených ryb aneb bezpečnost potravin o Vánocích
Velmi snadno se stane, že o vánočních svátcích neodhadneme správně množství jídla, které připravíme. Po Vánocích jsme pak zahrnuti spoustou zbylých dobrot, které je třeba rychle spotřebovat nebo dobře...
Čtěte dál
První pomoc při dušení rybí kostí nebo záchvatu žlučníku – umíte reagovat správně?

Advent a hudba – proč ji tolik vyhledáváme a jak na nás působí?

Skořice v kosmetice: Krásně voní, ale má i svá úskalí

Vánoční dárky pro zdraví: Inspirace pro všechny

Příprava na adventní pečení krok za krokem

Prožijte si advent bez shonu a v hluboké relaxaci

Co je to uhlíková stopa a proč bychom se měli snažit, aby zrovna ta naše byla co nejnižší?

Voskované ubrousky jako skvělý zero waste pomocník do domácnosti

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Novoroční péče o játra a žlučník. Jak podpořit tyto orgány po náročném závěru roku?

Odlehčete tělu po vánoční náloži – stačí malé změny ve stravě
