Svíčky k Vánocům patří: Které jsou šetrné ke zdraví i přírodě a jak si vyrobit vlastní?

Svíčky k Vánocům patří: Které jsou šetrné ke zdraví i přírodě a jak si vyrobit vlastní?
zdroj: Shutterstock

K Vánocům neodmyslitelně patří pálení svíček na adventním věnci i kdekoliv a kdykoliv pro navození příjemné atmosféry. Druhů svíček je mnoho. Které svíčky jsou však vhodné a šetrné našemu zdraví?

Na trhu je rozsáhlá nabídka různých druhů svíček. Hlavním kritériem pro výběr je materiál, tj. z čeho je svíčka vyrobena a totéž se týká i knotu. Pokud možno se doslova obloukem vyhněte svíčkám vyrobeným z parafínu, kdy při pálení je uvolňován do vzduchu benzen a oxid uhličitý, což při dlouhodobějším používání může mít velmi negativní dopad na zdraví.

Svíčky z pravého vosku
Kvalitní a zdraví neškodné jsou svíčky ze sójového a včelího vosku. Zároveň přináší i jisté bonusy, neboť jsou vyrobené z obnovitelných zdrojů, vydrží déle než klasické. Pokud se rozhodnete pro svíčku z včelího vosku, dojde i k efektivnímu pročištění vzduchu v interiéru, neboť svíčka produkuje záporné ionty mající účinky stejné jako je tomu u rostlin. Další pozitivní stránkou svíčky z přírodního materiálu je i eliminace prachu, plísní či alergenů. Z tohoto důvodu jde též o vhodnou volbu svíčky pro alergiky a osoby, které jsou citlivé na různé vůně.

Svíčka ze včelího vosku navodí a zajistí i klidnější spánek, neboť na základě studií bylo prokázáno, že tato hořící svíčka má hypnotickou přírodní vůni. Zásadní je, aby se jednalo o svíčky ze 100% včelího vosku a ne s nějakou přísadou. Svíčky ze včelího vosku můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, na různých trzích a akcích. Mnohdy je tento druh svíčky vyráběn v tzv. chráněných dílnách.

Domácí výroba ekologické svíčky
Další variantou je vyrobit si vlastní svíčku. Pro výrobu svíčky ze včelího vosku potřebujete plát včelího vosku, který je třeba nahřát (fénem) a to tak, aby nebyl tvrdý či rozteklý, aby se s ním dobře pracovalo. Knot, který musí být o něco delší než plát vosku, je třeba ohnout přes vrchní hranu voskového plátu a následně se plát kolem knotu ohne, aby vznikl váleček. Ten je možné takto nechat nebo dozdobit v podobě plátků sušeného ovoce či skořice.

Další alternativou domácí přírodní svíčky je pořízení včelího vosku, přírodního knotu (k zakoupení ve specializovaných prodejnách pro domácí výrobu kosmetiky a svíček či u regionálního včelařství). Včelí vosk se rozehřeje ve vodní lázni a mezitím se do čisté nádoby (různé zajímavé kelímky nebo nepoužívané malé zavařovačky apod.) připraví knot, který je dobré přivázat ke špejli a vložit do nádoby. Poté se vosk nalije do nádobky a nechá ztvrdnout.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Rady na to, jak pracovat z domu a nezbláznit se z toho

Rady na to, jak pracovat z domu a nezbláznit se z toho

Kvůli pandemii nového typu koronaviru se mnoho společností uchyluje práci z domova, kam vysílá zaměstnance, aby tak snížily riziko...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor