Místo kapra nebo řízku rostlinná náhražka. Stále více lidí volí vánoční menu bez masa

Místo kapra nebo řízku rostlinná náhražka. Stále více lidí volí vánoční menu bez masa
zdroj: Shutterstock

Společnost Beyond Meat přišla na trh s rostlinnou alternativou hovězího plátku, který se podle mnohých velmi věrně chutí i texturou podobá hovězímu masu. A není sama – v těsném závěsu za ní kráčí i známý gigant Nestlé a o něco méně známější (alespoň pro nás) Impossible Foods. Rostlinných náhražek masa přibývá dnes a denně.

O enviromentálních, zdravotních a etických dopadech zvýšené konzumace zpracovaného hovězího masa hovoří množství více či méně seriózních zdrojů, které přicházejí s nepopiratelnými fakty a argumenty. Řada lidí na ně reaguje tím, že z etických či zdravotních důvodů přechází na vegetariánství či veganství, další jedinci se spotřebu masa pokoušejí alespoň omezit. Všem takovým skupinám, které přemýšlejí o tom, co a proč jedí, a jaký to může mít dopad nejen na ně samotné, ale také na celou planetu, vycházejí společnosti zabývající se výrobou rostlinných alternativ masa neuvěřitelně vstříc. Jak?

Šetří trávení, zvířata i planetu
Rostlinné alternativy se obejdou bez zabíjení zvířat, je s nimi spojena výrazně nižší spotřeba zdrojů a také snížení emisí skleníkových plynů. A v neposlední řadě někteří odborníci tvrdí, že omezení konzumace masa a jeho nahrazení, alespoň částečné, rostlinnými produkty, se na celkovém zdraví velmi příznivě podepisuje. Vezměme to logicky. Naši prarodiče měli maso nanejvýše jednou týdně – byl to pro ně svátek. My jej dnes máme na stole každý den, často i několikrát za den.

Chuť i textura podobná masu
Nejrůznějších druhů rostlinných alternativ masa a dnes již konkrétně i burgerů se na českém trhu vyskytuje bezpočet. V čem by tedy měl být Beyond Meat jiný? Chutí, texturou a barvou, která by skutečnému hovězímu burgeru měla být mnohem podobnější než ostatní rostlinné varianty. Ačkoliv se recenze liší, převládá názor, že i když Beyond Meat burger nechutná úplně jako hovězí, ze zmiňovaných verzí se mu zatím blíží nejvíce – věrná je prý především textura a drobné tužší kousky, které se v ní nacházejí.

To je vlastnost, kterou ocení zejména milovníci masa, kteří chtějí jeho spotřebu omezit, nebo naopak vegetariáni či vegani, kterým maso chutná a kteří se jeho konzumace vzdali z důvodů etických. Ten, kdo maso nejí, nejen proto, že nechce, ale i proto, že mu jednoduše nechutná, by tak s konzumací Beyond Meat burgeru mohl mít trochu problém.

Základem je texturovaný rostlinný protein
Texturovaný rostlinný protein v podobě izolátu hrachového proteinu tvoří základ směsi pro výrobu Beyond Burgeru. K tomu se přidává voda, řepkový a kokosový olej a řada rostlinných aditiv zabezpečujících kýženou texturu, chuť i barvu – extrakt z červené řepy a granátového jablka. Podobně jsou na tom konkurenti Impossible Burger od společnost Impossible Foods a Incredible Burger od společnosti Nestlé. První jmenovaný je zatím dostupný pouze v USA, ten druhý se k nám již přibližuje – vzhledem k tomu, že se nedávno dostal na pulty v sousedním Německu jej nejspíš můžeme brzy očekávat i u nás. Vyloženě dostupný je zatím v Česku pouze Beyond Burger, a to za cenu, která není úplně příznivá – pohybuje se kolem 60–80 Kč za 113,5 g.

Vánoce ve vegan stylu
Tradiční bramborový salát se bez majonézy obejde snadno (o náhražkách majonézy jsme psali v předešlém článku). S blížícími se vánočními svátky je ale samozřejmě otázkou, co u zastánců rostlinné stravy nahradí tradičního kapra či smažený řízek. Řešením jsou obvykle právě náhražky na bázi sójového izolátu, či náhražky typu rostlinný plátků, vychucených tak, aby chutnaly jako maso.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás patří k největším na světě. Jak se u nás hlídá vysoký standard piva? Jak...

Čtěte dál
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....